۰
 
تاریخچه‌ای از انسان‌های باستانی ساکن سیبری
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۶
محققان با بررسی ژنوم‌‌های 31 هزار سال پیش، تاریخچه‌ای از انسان‌های باستانی ساکن سیبری را پیدا کردند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، بیش از 40 هزار سال پیش، شمال شرقی سیبری محل سکونت انسان‌ها بود اما تاریخچه انسان‌های ساکن در این مکان به طور کامل مشخص نیست.

براساس گزارش «ساینس نیوز»،‌ محققان در مطالعه جدید خود، برای بررسی تاریخچه انسان‌های ساکن این منطقه از 34 ژنوم باستانی انسان‌های 31 هزار تا 600 سال پیش استفاده کردند.

این بررسی‌ها منجر به کشف گروهی از انسان‌هایی با نام «سیبریایی‌های شمالی باستانی» که در زمان «پارینه سنگی» زندگی می‌‌کردند، شد. درواقع این گروه خویشاوندان دور انسان‌های شکارچی غرب اوراسیا بودند.

«اسکه ویلرسلی» از دانشگاه کمبریج می‌گوید، سیبریایی‌های شمالی باستانی یک بخش قابل توجهی از تاریخچه انسان‌ها را تشکیل می‌دهند؛ همان زمانی که اجداد آسیایی و اروپایی‌های مدرن کنونی نیز وجود داشته‌اند. این گروه از انسان‌ها بخش بزرگی از نواحی نیمکره شمالی را اشغال کرده بودند.این انسان‌ها شرایط سخت این ناحیه را تحمل کردند و 31 هزار سال پیش با شکار ماموت‌های پشمالو، گرازها، کرگدن‌ها و گاومیش‌های کوهان‌دار آمریکایی جان سالم به در بردند.

محققان DNA این انسان‌ها را از طریق دو دندان شیری کوچکی که در کنار رودخانه یانا کشف شده بود، استخراج کردند.

«مارتین سیکورا» از دانشگاه کپنهاگ گفت: سیبریایی‌های شمالی باستانی به سرعت با شرایط محیطی بسیار سخت خو گرفتند و جابه جایی آنها بسیار سریع بود.

وی افزود: یافته‌های ما بسیاری از تصورات‌مان را درباره تاریخچه جمعیت شمال شرقی سیبری تغییر داد و هر آنچه که درباره تاریخچه مهاجرت انسانی می‌دانستیم را به طور کلی عوض کرد.

طبق این گزارش، گروهی از محققان تخمین زده‌اند، در مکانی که دندان‌ها کشف شده حدود 40 انسان و اطراف آن‌ها یک جمعیتی از 500 انسان زندگی می‌کردند.

انتهای پیام/س
کد مطلب: 11774