۰
 
ضرورت توجه به گسترش بانک‌های اطلاعاتی در واحدهای دانشگاه آزاد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۶
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم گرامیداشت هفته کتاب که امروز در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد ،گفت: اصل موضوع بزرگداشت هفته کتاب در حقیقت کتابخوانی، مطالعه، دانش اندزوی و توجه به محتوای کتاب است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا )، دکتر سیدطه هاشمی ، با تبریک هفته کتاب به تولید کنندگان، ناشران و کتابداران گفت: کتاب موهبتی الهی است و باید به هر بهانه ای نسبت به توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اهتمام جدی داشت. در ضمن جا دارد در این مراسم از زحمت های دکتر عباسپور در راستای تبدیل واحد علوم و تحقیقات به پایگاه این صنف فعالیت های فرهنگی تقدیر و تشکر کنم.

وی با اشاره به انتخاب واحد علوم و تحقیقات به عنوان دبیرخانه دائمی انتخاب کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: در مراسم انتخاب کتاب سال، علاوه بر حوزه علوم انسانی، حوزه های فنی، مهندسی و پزشکی نیز مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. البته لازم به ذکر است که در این حوزه ها تنها انتشارات دانشگاه آزاد و در حوزه علوم انسانی تمامی انشارات مرتبط با دانشگاه آزاد مورد ارزیابی قرار داده خواهند گرفت.

هاشمی تصریح کرد: از آنجایی که در دانشگاه با طیف عظیمی از اهالی مطالعه روبرو هستیم، باید برنامه ریزی های ما نیز به نحوی باشد تا بتوان پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی آنها بود. معتقدم به همزمان با توسعه کتابخانه ها باید بانک های اطلاعاتی را نیز در واحدهای دانشگاهی گسترش دهیم.

 ارائه و نشر ارزش های اسلامی آن هم بر اساس دستورات دین اسلام یکی از وظایف مهم دانشگاهیان است

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به سرعت روز افزون رشد و توسعه فناوریهای نوین، بدون شک نیازهای انسان در دوران مختلف با گذشته فرق خواهد داشت. بنابراین کسانی که در گذشته متوقف مانده اند و به هیچ عنوان آن را رها نمی کنند، قافیه را خواهند باخت. این امر بخصوص در اعتقادات و دین نمود بیشتری دارد.

هاشمی ادامه داد: برخی تصور می کنند که دین اسلام و قرآن بشر را در 1400 سال پیش متوقت کرده است. این امر ناشی از تصویرسازی کسانی است که از آن سود می برند. این در حالی است که دین اسلام خاتم ادیان است و اگر بتوانیم قرآن و اسلام را به درستی درک کنیم در هر دوران و عصری که باشیم، مخاطب ما صف نخست مخاطبان آن دانشمندان و عالمان هر زمانی خواهد بود.

عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اتفاقاتی که در مبارزات انتخاباتی اخیر آمریکا رخ داد نشان از فروپاشی اخلاق در این کشور دارد. این در حالی است که پیامبر گرامی اسلام(ص) همواره بر تأکید دین اسلام بر اخلاق اشاره داشته اند. البته منظور از اخلاق، ارزش های انسانی است و معتقدم اساس خلقت نیز بر همین امر استوار است. ارائه و نشر ارزش های اسلامی آن هم بر اساس دستورات دین اسلام یکی از وظایف مهم ما دانشگاهیان است. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا که نقش مهمی در توسعه علمی کشور داشته است، می تواند در این امر نقش به سزایی را ایفا کند.

 چندین طرح مطالعاتی بنیادی در زمینه طرح های ماندگار فرهنگی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی

هاشمی با بیان اینکه در معاونت دانشجویی و فرهنگی، در شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی چندین طرح مطالعاتی بنیادی در زمینه طرح های ماندگار فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است، گفت: اولین موضوع دراین زمینه متعلق به بررسی اخلاق حرفه ای است که برای اولین بار توسط دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

وی توضیح داد: در مرحله اول معضلات و چالشها و راهکارهای برطرف کردن رذایل اخلاقی در حرفه های مختلف را در 45 رشته توسط دانشکده های برتر این رشته ها در سراسر کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این امر تولید محتوای بسیار مناسبی را در بر خواهد داشت.

این مقام دانشگاهی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، بحث مفاخر و مشاهیر ملی است. در این راستا براساس برنامه ای مدون تمامی واحدها موظف شده اند تا شخصیت های علمی، دینی، فرهنگی، هنری و ... را در در دوره های مختلف تاریخ ومنطقه خود شناسایی و به ما معرفی کنند تا آثار و ابعاد فعالیتی آنها موضوع پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار گیرد.

هاشمی موضوع سبک زندگی ایرانی - اسلامی را که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست، از دیگر طرح های مطالعاتی بنیادی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: در دیگر کشورهای جهان بیشتر به جنبه مادی سبک زندگی توجه می شود. جسم نمی تواند جدای از روح باشد. بنابراین ما نه تنها به جنبه جسمی آن بلکه جنبه روحی و معنوی آن را نیز در این طرح مورد بررسی قرار خواهیم داد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اذعان داشت: سبک زندگی ائمه ما یک اندوخته و ظرفیت بسیار مناسب است، که می توان با توجه به نیازهای امروز جامعه از این اندوخته ارزشمند استفاده کرده و مدل و الگویی را تعریف کنیم که مناسب سبک زندگی امروزیمان باشد. اگر جامعه ما در بخشهایی دچار بی هویتی شده و سبک زندگی برخی متأثر از فیلم ها و سریالهای خارجی شده است، نشان از عدم توجه به نیاز روز مخاطبان و ارائه بسته فرهنگی مناسب دارد.


هاشمی خاطرنشان کرد: برای مطالعه و بررسی در رابطه با سبک زندگی ایرانی – اسلامی دو پژوهشکده قرآن و عترت و پژوهشکده مطالعات اجتماعی را مسئول این کار قرار داده ایم. که با توجه به حجم اطلاعات در این زمینه نیز تولید محتوای خوبی خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: علم در محضر قرآن موضوع دیگر طرح مطالعات بنیادی است که در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است. از آنجای که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی از اساتید برجسته ای در تمامی حوزه های علمی بهرمند است، می توان در تمامی حوزه های علمی نظیر ریاضیات از منظر قرآن، جغرافیا از منظر قرآن، جامعه شناسی از منظر قرآن و ... مورد بررسی قرار داد و در نهایت تولید محتوا و بانک اطلاعاتی مناسبی ایجاد کرد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: موضوع دیگر برنامه راهبردی زبان و ادبیات فارسی است که مورد تهاجم اصطلاحات و لغات بیگانه قرار گرفته و وظیفه ما پاسداری و حمایت از آن است. در این راستا نیز ستادی با همکاری معاونت های فرهنگی، پژوهشی، بین الملل، سما، آموزشی و ... برای بررسی و ارائه راهکار در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده است.

بانک نسخ خطی و نفیس در مرکز اسناد و کتابخانه واحد علوم و تحقیقات راه اندازی می شود

دکتر علی عباسپور در این مراسم گفت: حمایت و تشویق جامعه کتابداری و کتابخوانی کشور فارغ از سخنرانی های شعارگونه توجه ویژه ای را می طلبد.

وی ضمن قدردانی از حمایت های ویژه معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد از اقدامات فرهنگی در واحد علوم و تحقیقات، گفت: بخش های فرهنگی کشور می توانند با توجه و حمایت های بیشتر خود از فرهنگ کتاب و کتابخوانی غفلت سال های گذشته را برطرف کنند.

رئیس واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: آمار مقایسه ای سرانه مطالعه در ایران نسبت به سایر کشورها گویای خسارتی است که در نتیجه غفلت از فرهنگ کتابخوانی متحمل آن شده ایم. به عنوان مثال سرانه مطالعه در ایران ۷۵ دقیقه است اما سرانه مطالعه کتاب در کشوری مانند فنلاند ۴۴ دقیقه در روز است.

دکتر عباسپور به فرهنگ غنی ایرانی اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: کشور ایران با داشتن فرهنگ غنی و ملتی با سابقه تاریخی، شایسته است بیشترین همت خود را برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی از حیث سخت افزاری و نرم افزاری به کارگیرد.

وی ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات با حمایت های دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی موفق به راه اندازی و بهره برداری از یکی از بهترین مراکز اسناد و کتابخانه در کشور و منطقه شد. مرکز اسناد و کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات سعی دارد با هدف به روز بودن از چارچوب های سنتی کتابداری فاصله گرفته و از تکنولوژی مدرن برای خدمات رسانی بهره گیرد.

دکتر علی عباسپور با بیان اینکه رفع نیازهای علمی و پژوهشی کتابخانه واحد علوم و تحقیقات برای مجموعه دانشگاهی دانشگاه آزاد و کشور از اولویت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: در این راستا با فعالیت هرساله نمایشگاه بین المللی کتاب، بدون توجه به محدودیت منابع مالی اقدام به خرید کتاب های مورد نیاز اساتید و دانشجویان می کنیم.

وی از راه اندازی بانک نسخ خطی و نفیس در مرکز اسناد و کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات در آینده خبر داد و گفت: در صورت حمایت های معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد می توان برخی از این مجموعه های نفیس و ارزشمند را در این کتابخانه جمع آوری، ترمیم و نگه داری کرد.

دکتر عباسپور در بخشی دیگر از صحبت های خود به میزان مبلغ دریافتی مولفین به عنوان دستمزد اشاره کرد و افزود: حقوق پرداختی به مولفین انگیزه ساز نیست و امیدوارم معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد حق الزحمه تالیف کتاب را مورد تجدید نظر قرار دهد تا اساتید با انگیزه بیشتری اقدام به تالیف آثار ماندگار علمی و فرهنگی کنند.

به گفته رئیس واحد علوم و تحقیقات، یکی از شاخص های مهمی که دانشگاه به آن می بالد و زنده به آن است، موضوع انتشارات و کتب دانشگاهی اساتید است.

وی تجهیز کتابخانه مرکزی واحد علوم و تحقیقات را به کتب دیجیتال و مجازی و نیز افزایش ساعات فعالیت کار این کتابخانه را از برنامه های در دست اجرا دانست.

دکتر کرم اله دانشفرد معاون دانشجویی و فرهنگی واحد علوم و تحقیقات نیز در این مراسم ضمن تبریک هفته کتاب به کتابخوانان، کتاب دانان و تمامی دست اندر کاران عرصه تولید و نشر کتاب گفت: کتاب اولین اختراع مهم بشر بوده که در ابتدا برروی سنگ، لوح های گلی، سمین و زرین، پوست گاو در نهایت بر روی کاغذ نوشته شده است و آثار ماندگاری را بر جای گذاشته است.

وی افزود: اختراع مهم دیگر بشر انتشار و سهیم کردن دیگران در اندیشه و آراء خود بوده است.

دکتر دانشنفرد ادامه داد: برگزاری این گونه نشستها چه در قالب فرهنگ به مفهوم تولید محتوا و چه فرهنگ به مفهوم مدیریت و ساختار سازی برای تولید و ترویج اندیشه باشد، جای تشکر و تقدیر دارد.

لازم به ذکر است در این مراسم به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب و کتابداری ازتعدادی استاد، دانشجو و کارمند برتر از جمله دکتر فریدون رهنمای رودپشتی عضو هیات علمی و منتخب حوزه مالی در چهارمین دوره کنفرانس مهندسی مالی ایران، دکتر غلامرضا جهانفرنیا عضو هیات علمی و منتخب حوزه نانو فیزیک در اولین مسابقات و جشنواره سراسری فن آوری نانو، مرتضی زنگنه سروش دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی و دارای یک تألیف و پنج ترجمه چاپ شده در واحد علوم و تحقیقات، اعظم واثقی کارمند با سابقه و فعال کتابخانه، آزاده تحویلدار خزانه دانشجوی دکتری که ۱۷۸ عنوان کتاب امانت و مطالعه کرده و بهرام سیفی دانشجوی کارشناسی ارشد که ۶۵ عنوان کتاب امانت و مطالعه کرده است، تقدیر به عمل آمد و با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر طه هاشمی و همزمان با مراسم هفته کتاب در واحد علوم و تحقیقات از ۳۶ هزار عنوان کتاب انتشارات داشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد.

انتهای پیام
کد مطلب: 10072