۰
 
روند تولید وسایل کمک آموزشی مدارس/دانش‌آموزی که برای تولید کشورش تلاش می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۹
شرکت صنایع آموزشی با تولید سه هزار قلم وسایل کمک آموزشی بخش عمده‌ای از تجهیزات آزمایشگاهی و کمک آموزشی مدارس را تأمین می‌کند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز (اسنا)، با توجه به اهمیت آموزش و استفادۀ بهینه از سرمایه گذاری‌های کلان آموزشی، در سال 1354 وزارت آموزش و پرورش و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران  تصمیم گرفتند تا برای محقق ساختن اهداف آموزشی شرکت صنایع آموزشی را تأسیس کنند.

این شرکت میزبان جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف کشور بود تا با روند تولید محصولات کمک آموزشی در این مجموعه آشنا شوند.

به اذعان مسئولان شرکت صنایع آموزشی این مجموعه، سه هزار نوع محصول مختلف تولید می‌کند و امسال برای نخستین بار به منظور آشنایی معلمان دوره ابتدایی با وسایل کمک آموزشی و نحوه استفاده آنها در کلاس درس، دوره آموزشی برای گروهی از آنها برگزار کرده‌اند تا با حضور در استان خود آموزش‌های لازم را به سایر معلمان ارائه دهند.

شرکت صنایع آموزشی برای درس ریاضی و علوم دوره ابتدایی تجهیزات کمک آموزشی تولید می‌کند اما معلمان مدارس مناطق محروم معتقدند که در مدارس این مناطق ردپایی از این تجهیزات دیده نمی‌شود.

یکی از بخش‌های این شرکت، به کار تولید مدل‌های آناتومیک مشغول است که به اذعان مسئولان این بخش در تولید این مدل‌های آناتومیک اعضای بدن از موادی استفاده می‌شود که فاقد آزبست هستند اما محصولات چینی مشابه در بازار حاوی آزبست هستند که ماده‌ای سرطانزاست.

بخش دیگر شرکت صنایع آموزشی که حدود 15 خانم در این بخش مشغول به فعالیت هستند به رنگ آمیزی تولیدات مربوط به مدل‌های آناتومیک اختصاص دارد و بانوان مشغول در این بخش با دقت خاصی به رنگ آمیزی تولیدات می پردازند.

در این بخش و بخش تولید مدل‌های آناتومیک، تنفس به دلیل بوی مواد شیمیایی دشوار است و این موضوع می‌تواند به ریه کارکنان آسیب بزند شاید به همین دلیل است که عمده آنها با ماسک مشغول به کار هستند، مسئولان شرکت صنایع آموزشی از پخش شیر به صورت روزانه میان کارکنان این بخش به منظور کاهش اثرات مخرب مواد شیمیایی خبر می‌دهند.

بخش تولید شیشه‌های آزمایشگاهی از سایر زیرمجموعه‌های شرکت تولید صنایع آموزشی است که در این بخش 40 مورد از محصولات وارداتی تولید می‌شود.

تولید محصولات مرتبط با سرگرمی‌های علمی از سایر بخش‌هاست که 70 نوع کالا در این بخش تولید می‌شود به گونه‌ای که محصولاتی ویژه نابینایان با خط بریل، مدارس استثنایی،  مهدهای کودک و مدارس ابتدایی تولید می‌شود همچنین صنایع شمیایی برای دبیرستان‌ها تولید می‌شود که برخی دانشگاه‌ها نیز این تولیدات را از شرکت صنایع آموزشی خریداری می‌کنند.

تولید تجهیزات آزمایشگاه فیزیک نیز توسط شرکت صنایع آموزشی انجام می‌شود و وسایل فیزیک دانشگاهی ابتدا به مدت یک ترم در دانشکده‌های فیزیک مورد استفاده قرار می‌گیرند و پس از تأیید آنها به تولید انبوه می‌رسند، دانشگاه شریف یکی از خریداران تولیدات فیزیک از شرکت صنایع آموزشی است.

در کارگاه تهیه کیت آموزشی اپتیک، دانشجویان ترم دو و سه دانشگاه مشغول به فعالیت هستند، یکی از این دانشجویان که فارغ التحصیل هنرستان بوده و هم‌اکنون در دوره کاردانی الکترونیک مشغول به تحصیل است، گفت:‌پس از اتمام دوران تحصیل در هنرستان وارد دانشگاه شدم و هم‌اکنون دانشجوی دوره کاردانی بوده و در حین درس‌خواندن نیز در این شرکت مشغول به کار هستم.

وی افزود: همکارم نیز پس از اخذ مدرک فوق دیپلم توانست وارد مقطع کارشناسی الکترونیک شود و هم‌اکنون مهندس محسوب می‌شود، این تفکر در خانواده‌ها که رفتن به رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای اشتباه است، تصور کاملاً نادرستی است در رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای اشتغال فرد پس از پایان تحصیل تضمین است.

یکی از موارد جالب در این بخش، فعالیت یک دانش‌آموز بود. سجاد دانش‌آموز کلاس هشتم است که پدرش در شرکت صنایع آموزشی مشغول به کار است و در ایام تعطیلی مدارس در فصل تابستان با پدرش به سرکار آمده و پس از فراگیری برش شیشه، مشغول به کار در این بخش است.

سجاد می‌گوید: اگر از کارم راضی باشند در پایان فصل تابستان دستمزد نیز به من می‌دهند.

محصولی مدیرعامل شرکت صنایع آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد:‌این شرکت از سال 1354 تأسیس شده است. تهیه و تولید وسایل آموزشی و کمک آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی برای مدارس از وظایف این شرکت است همچنین برای هنرستان‌ها نیز تجهیزات مورد نیاز را تأمین می‌کنیم.

وی افزود: مجموع تولیدات این شرکت بالغ بر سه هزار وسیله است. قرارداد 10 میلیارد تومانی با آموزش‌وپرورش به منظور تهیه و تولید وسایل کمک آموزشی مدارس منعقد کرد‌ه‌ایم و 600 میلیارد تومان میکروسکوپ‌های آزمایشگاهی از خارج وارد کشور می‌شود.

محصولی با اشاره به اینکه استفاده از وسایل کمک آموزشی یکی از ابزارهای مهم برای ارتقای کیفیت آموزشی است، گفت: یکی از دلایل افت تحصیلی می‌تواند عدم استفاده از وسایل کمک آموزشی در هنگام تدریس معلم باشد.

مدیرعامل شرکت صنایع آموزشی گفت: با حذف کلاس‌های آزمایشگاه در مدارس، فعالیت‌های ما کاهش یافت؛ وسایل آزمایشگاهی هنگامی که در کلاس درس مورد استفاده قرار می‌گیرند باید استاندارد باشند و در صورت عدم استاندارد شاهد اتلاف منابع و صدمه به بحث آموزش خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه برخی محصولات شرکت صنایع آموزشی قبال صادر به سایر کشورهاست، عنوان کرد: مخاطبان ما مدارس کشور هستند و این توانایی را داریم تا مصحولات خود به ویژه در بخش فنی‌وحرفه‌ای را صادر کنیم.

محصولی مطرح کرد: دوره‌های آموزشی برای آشنایی معلمان با تجهیزات کمک آموزشی برگزار کرده‌ایم و 150 معلم از سراسر کشور در این رابطه آموزش می‌بیینند همچنین برنامه ریزی کرده‌ایم تا معلمان دوره ابتدایی که برای نخستین بار از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل می‌شوند را با پکیج آموزشی به کلاس‌های درس بفرستیم.

این شرکت محصولات خود را در قالب مجموعه آموزشی ریاضیات ابتدایی، آموزش علوم ابتدایی، آموزش حرفه و فن، آموزش شیمی، آموزش زیست شناسی و آناتومی، آموزش فیزیک متوسطه،‌آموزش فیزیک دانشگاهی و  مجموعه شیشه آلات آزمایشگاهی عرضه می‌کند.

انتهای پیام/

کد مطلب: 9298