۰
 
گرایش های سیاسی در بررسی افراد توسط شورای نگهبان دخیل نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز گفت: شورای نگهبان افراد را بر اساس گرایش های سیاسی و حزبی بررسی نمی کند و آنچه مورد بررسی قرار می گیرد بر اساس مدارک و مستندات و صلاحیت های مشخص شده در قانون است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، سید رضا نورالهی، رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان در دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان برگزار شد، گفت: نهاد شورای نگهبان، حافظ و نگهبان قانون اساسی بوده و در اصل ۹۱ تا ۹۹ قانون اساسی نیز به وظایف و کارکردهای آن پرداخته شده است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز مهمترین کارکرد این نهاد را نظارت بر تطبیق در حوزه قانون گذاری دانست و بیان کرد: در این راستا شورای نگهبان مصوبات مجلس را با قانون اساسی و شرع مقدس تطبیق می دهد؛ تفسیر قانون عادی بر عهده مجلس شورای اسلامی و تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است.

به گفته وی، یکی دیگر از مهمترین وظایف نهاد شورای نگهبان، نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و نیز برگزاری همه پرسی است که در قانون انتخابات و قوانین دیگر به این نظارت عام اشاره شده است.

خط قرمز ما قانون و منویات مقام معظم رهبری است

نورالهی با تأکید بر اینکه چهارچوب و خط قرمز ما قانون و منویات مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: دفاتر شورای نگهبان به عنوان بازوی نظارتی در امر انتخابات مانند نهاد مرکزی شورای نگهبان که موضع مشخص و شفافی دارد، با بی طرفی و جانب داری احزاب و گروه ها فعالیت می کنند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز خاطرنشان کرد: رصد جریانات سیاسی، احزاب، فعالان سیاسی و مدیران از جمله کارکردهای دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات است که در سال انتخابات به صورت ویژه به آن ها پرداخته می شود.

وی اذعان کرد: به فرمایش رهبر معظم انقلاب، شورای نگهبان امانت دار رهبر است و برای پاسداری از قانون باید امانت دار مردم نیز باشد و در زمینه بررسی و تأئید صلاحیت افراد حق الناس باید رعایت شود؛ شورای نگهبان افراد را بر اساس گرایش های سیاسی و حزبی بررسی نمی کند و آنچه مورد بررسی قرار می گیرد بر اساس مدارک و مستندات و صلاحیت های مشخص شده در قانون است.

نامزد و کاندیدای اصلح به مردم معرفی شود

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز مطرح کرد: با توجه به قرار گرفتن در سال انتخابات ایجاد شور و نشاط انتخاباتی ضرورت دارد که رسالت اصحاب رسانه در این موضوع کم نیست و تلاش می کنیم این شور و نشاط پررنگ تر شود.

نورالهی اظهار کرد: با توجه به وضعیت خاص کشور در سال های اخیر با وجود تحریم ها و شرایط اقتصادی منطقه ای و فرامنطقه ای، باید این شور و نشاط افزایش یابد و علاوه بر این موضوع، ضرورت دارد نامزد و کاندیدای اصلح به مردم معرفی شود تا سرنوشت کشور به بهترین شکل رقم بخورد.

وی با اشاره به نقش مهم رسانه در معرفی نامزدها بیان کرد: نباید وعده های غیر عملی از سوی کاندیداها به مردم داده شود بلکه باید وعده ها شفاف باشد و افراد بر اساس چهارچوب مشخص شده نمایندگی حرکت کنند و وعده ای از سوی آن ها داده نشود که نتوانند آن را عملی کنند.

نظارت بر انتخابات بی طرفانه صورت می گیرد

نورالهی اذعان کرد: تأئید صلاحیت افراد به صورت حداقلی است و بر اساس وضعیت فعلی آن ها و مستندات و مدارک موجود صورت می گیرد و نظارت بر انتخابات پیش رو نیز مانند سال های قبل بی طرفانه انجام می شود و تلاش می کنیم امسال نیز شاهد سلامت انتخاباتی در شأن مردم این استان باشیم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز افزود: وظیفه نظارت بر انتخاب شوراهای شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان بر اساس قانونی که شورای اسلامی تصویب کرده عمل می کند و وضعیت قانون در حال حاضر به گونه ای است که حداقل ها مد نظر قرار گیرد.

وی عنوان کرد: در صورت مشاهده شرایط کاندیداها در قانون به محدودیت اعمال شده در این رابطه می رسیم که در صورت تغییر یا اصلاح قانون این حداقلی می تواند به حداکثری تبدیل شود اما در حال حاضر تلاش می کنیم از هر جهت افرادی که دارای بیشترین صلاحیت هستند انتخاب شوند اما محدودیت قانون هم وجود دارد.

قانون مجلس شورای اسلامی پاسخگوی مقتضیات جامعه امروز نیست

نورالهی با اشاره به عدم به روزرسانی قانون مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: این قانون مربوط به سال ها پیش است و مقتضیات روز در آن در نظر گرفته نشده و این قانون پاسخگوی مقتضیات جامعه امروز نیست و ایرادات بسیاری دارد که بخشی از آن بررسی صلاحیت حداقلی است و در صورتی که اشکالات موجود در قانون اصلاح نشود به مجموعه نظام آسیب وارد می شود.

وی در رابطه با تخلفات انتخاباتی تصریح کرد: بخشی از این تخلفات پیش از ثبت نام صورت می گیرد که افراد احتمالی رصد می شوند و بخش دیگر مربوط به زمان یک هفته ای تبلیغات است که ستاد پیشگیری توسط قوه قضائیه تشکیل شده و تمام تخلفات صورت گرفته در آن بررسی می شود و در صورت نیاز صدور اخطار و برخورد لازم صورت می گیرد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز اذعان کرد: مواردی مانند سن، سلامت، عدم سوء شهرت، اعتقاد و وفاداری به قانون اساسی و جمهوری اسلامی از جمله شرایطی است که در قانون اساسی به عنوان شرایط یک نماینده اصلح ذکر شده است و مقام معظم رهبری نیز موارد فراوانی را در این زمینه بیان کرده اند.

به گفته وی، رهبر معظم انقلاب فرمودند:کسانی باید نماینده باشند که در خود توانایی کشیدن این بار را بیابند، به مبانی و ارزش های اسلام و انقلاب و اهداف ملت معتقد و پایبند باشند، انقلابی، مؤمن، باتقوا، متدین، صادق و متوکل به خدا و ساده زیست باشند و از اشرافی گری اجتناب کنند و متصل به مراکز ثروت و قدرت نباشند، به توانایی ها و نظرات مردم ایمان داشته باشند، جرأت و جسارت در برخورد با مسائل را داشته باشند.

نورالهی ادامه داد: به گفته مقام معظم رهبری یک نماینده باید اهل اجرای عدالت و مبارزه با بی عدالتی، کاردان و لایق باشد و با فقر و فساد و تبعیض مبارزه کند، آگاهی سیاسی داشته باشد و مصالح انقلاب و کشور را بر مصالح شخصی و گروهی مقدم بدارد، مرزبندی مشخصی با دشمن داشته باشد؛ این ها نکات کلیدی و مهمی هستند که مردم می توانند برای انتخاب اصلح آن ها را مد نظر قرار دهند.

وجود یک هزار و 250 شعبه اخذ رأی در البرز

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز با بیان اینکه تعداد صندوق آرا قطعی نیست اما در کل استان یک هزار و 250 شعبه اخذ رأی خواهیم داشت، اظهار کرد: در حال حاضر مذاکراتی بین وزارت کشور و شورای نگهبان صورت می گیرد که ما تابع تصمیمات این دو حوزه هستیم و اگر بنا بر شیوه الکترونیکی باشد ما نیز انتخابات را بدین صورت برگزار می کنیم.

سکوت و ابهام یکی از مشکلات قانون انتخابات است

نورالهی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه برخی نمایندگان با صراحت اعلام می کنند که در دوره های قبل هزینه های بالایی معادل چند سال حقوق خود را صرف تبلیغات کرده اند، اگر قرار است برخورد شود چرا پیش از انتخابات این اتفاق نمی افتد؟ اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی ما در قانون انتخابات در حال حاضر سکوت و ابهام قانون است که اگر مصداق ها در آن مشخص می شد و به تناسب تخلفات صورت گرفته مجازات نیز در نظر گرفته می شد بسیاری از اتفاقات رخ نمی داد.

وی ادامه داد: در صورت مشاهده مستندات و مدارک، برخورد صورت می گیرد که اگر این برخورد پیش از انتخابات باشد در بررسی صلاحیت وی تأثیر دارد و اگر بعد از آن باشد تا زمانی که حکم نماینده امضا نشده این امر تأثیرگذار است اما پس از آن طبق قانون ما ورود نخواهیم داشت و این امر ناشی از مشکلات قانونی است که مربوط به سال ها پیش است.

نورالهی با بیان اینکه اگر قانون اصلاح شود بسیاری از معضلات انتخابات حل می شود، گفت: شاید از مجلس هفتم به بعد تمام این مشکلات توسط شورای نگهبان آسیب شناسی شده و به دولت اعلام شود اما تاکنون برطرف نشده و مقام معظم رهبری نیز سیاست های کلی برگزاری انتخابات را تعیین و ابلاغ کردند اما تاکنون اقدام عملی مناسبی جهت اصلاح این قانون صورت نگرفته است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز مطرح کرد: اگر اقدام یا نظارتی از سوی ما صورت می گیرد بر اساس چهار چوب قانون فعلی کشور است که اگر این قانون فراتر از این برود هر اصلاحی صورت گیرد وظیفه ماست که در چهارچوب جدید حرکت کنیم بنابراین یکی از مطالبات رسانه ها و مردم این است که از نمایندگان بخواهند اصلاحات لازم در قانون انجام شود.

قرار شد قانون استانی شدن انتخابات اصلاح شود

نورالهی عنوان کرد: در رابطه با قانون استانی شدن انتخابات، اشکالاتی از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نظارت بر انتخابات بر این قانون وارد و قرار بر اصلاح آن شد اما تاکنون اقدام خاصی در این خصوص انجام نشده است؛ ستاد پیشگیری از تخلفات از زمان ثبت نام کاندیداها تشکیل می شود که در آن تخلفات جمع بندی شده و برخورد لازم صورت می گیرد.

وی در خصوص تبلیغات زود هنگام برخی نمایندگان و اختصاص بودجه های شهری به تبلیغات اذعان کرد: شبکه ای جهت رصد این گونه فعالیت ها و بررسی تخلفات تشکیل شده و پیگیری ها و تذکرات لازم صورت می گیرد ضمن اینکه به دستگاه ها و نهادهای دولتی که در سطح استان فعالیت می کنند اطلاع رسانی شده تا به هیچ وجه اجازه ندهند از امکانات دولتی و بودجه عمومی استان در این راه استفاده شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان استان البرز از برنامه های این مرکز به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان خبر داد و گفت: برگزاری همایش های شبکه نظارت به مدت یک هفته در تمام شهرستان های استان و دیدار با خانواده معظم شهدا از جمله شهید مدافع حرم کمالی دهقان که ناظر شورای نگهبان بود بر سر مزار آن شهید والا مقام از برنامه های این دفتر است.
کد مطلب: 11782