۰
 
اژه‌ای:
دعایی ۲ بار به دادسرای ویژه روحانیت احضار شد/ دستگیری ۴ جاعل که امضای مسئولین را جعل می‌کردند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۷
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری گفت: دستورالعمل شواری عالی امنیت ملی به قوت خود باقی است، لذا آخرین دفاعیات آقای دعایی اخذ و با قرار تامین آزاد و پرونده در حال ارسال به دادگاه است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز (اسنا)؛ سخنگوی قوی قضاییه در نشست خبری امروز خود گفت: قوه قضائیه تمام تلاش خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام می دهد و به دولت هم نهایت کمک خود را می کنیم، همچنین در جهت رفع رکود و بیکاری و رفع فساد کمک می کنیم.

 

وی ادامه داد: متاسفانه در هفته های گذشته چهار نفر جاعل که امضا و دست خط مسئولین را جعل می کردند دستگیر شدند.

 

سخنگوی قوه قضائیه همچنین گفت: پرونده مسئولین شرکت نگین خودرو که شاکیان زیادی داشت بررسی و با عاملان آن برخورد شد و محکومیت های حبس طولانی مدت به علاوه محکومیت به رد مال صادر شد.

 

اژه‌ای در خصوص حکم ممنوع تصویری خاتمی گفت: نقل قولی که آقای دعایی از رهبری می کنند من نشنیدم و نظری ندارم اما در خصوص دستورالعملی که توسط شواری عالی امنیت ملی در این خصوص داده شده به قوت خود باقی است.

 

وی ادامه داد: مدیرمسئول روزنامه اطلاعات برای بار دوم به دادسرای ویژه روحانیت احضار و تفهیم اتهام شد، دستورالعمل شواری عالی امنیت ملی به قوت خود باقی است، لذا آخرین دفاعیات آقای دعایی اخذ و با قرار تامین آزاد و پرونده در حال ارسال به دادگاه است.

 

سخنگوی قوه قضائیه بیان داشت: شواری عالی امنیت ملی دو نوع مصوبه دارد که یک نوع می گوید این باید بشود و یا نه ولی برخی از موضوعات تعیین مصداق را به عهده دبیرخانه می گذرد مانند کرسنت یا برخی از مواد برجام، در مورد این مصداق هم (خاتمی) به این شکل بود، اینجا دستور دادستانی وجود دارد و اگر کسی تخلف کند با آن برخورد می شود. دادستان براساس مصداق دبیرخانه حکم صادر کرده است.

 

اژه‌ای در خصوص حمایت از خانواده های زندانیان گفت: مشکلات زندانیان مختلف است که یکی از انها لطمه ای است که ممکن است به آبروی خانواده بخورد که این در نتیجه عمل فرد زندانی است و از طرف دیگر هم مشکلات مالی خانواده زندانی است که توسط کمیته، بهزیستی و انجمن حمایت از زندانیان ممکن است کمک کند که البته جوابگوی همه نیازهای خانواده نخواهد بود، اما مجرم باید به فکر این مشکلاتی که برای خانواده اش پیش می آید باشد.

 

وی در مورد محمود بهشتی از کانون معلمان که در اعتصاب است گفت: اولا این که دادگاه وی در 5 دقیقه برگزار شده حتما صحیح نیست ثانیا اگر حکمی صادر شد مسیر برای اعتراض مشخص است و در این مورد هم حکم قطعی نیست. اگر چنانچه شخصی اعتصاب غذا کند سازمان زندان ها وظایفی دارد که با فرد، یا از طریق خانواده و یا بزرگتر فرد با وی صحبت می کند و اگر نیاز باشد اقدامات پزشکی انجام می دهد.

 

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده مربوط به گردنه حیران گفت: کسی بازداشت نیست ولی پرونده تشکیل شده و در حال بررسی است که چه کسی تخلف کرده و چه کسی جرم مرتکب شده است.

 

اژه‌ای در مورد آخرین وضعیت پیگیری فاجعه منا گفت: در مورد درصد خانواده هایی که شکایت کردند آماری ندارم اما می دانم بالنسبه میزان زیادی از خانواده ها نیست، دولت و وزارت خارجه، دادستانی کل کشور و بعثه پیگیر موضوع هستند و از طرف دیگر توسط کشورهایی که کشته دادند نیز باید پیگیری شود.

 

وی در مورد پرونده دکل گمشده نفتی نیز گفت: دو نفر بازداشت شدند ولی کیفرخواست هنوز صادر نشده است.

 

سخنگوی قوه قضائیه در مورد فشارهایی که بر روی شورای نگهبان در انتخابات هست نیز گفت: در مورد شواری نگهبان ثابت شده که تحت فشار به مسئولیت خود عمل می کند و تحت تاثیر فشارها قرار نمی گیرد اگر کسانی که فشار می آورند قانون را نقض کنند با آنان برخورد می شود.

 

اژه‌ای همچنین گفت: از وزارت ارتباطات و سایر دست اندرکاران خواستیم  با هر روشی که بلد هستند همانند فیلترینگ هوشمند شبکه های اجتماعی را کنترل کنند و آنها هم قول دادند که هنوز اجرا نشده است و این خطری که در این زمینه وجود دارد فقط اخلاقی نیست و امنیتی است و اگر ما شبکه های اجتماعی را کنترل نکنیم حتما ضرر می کنیم.

 

وی تاکید کرد: هر آدم باغیرتی دلواپس است و هر آدم غیرتمندی باید در زمینه مسائل زیانبار برای جامعه دلواپس باشد. اینکه کارگروهی تشکیل شده در خصوص فضای مجازی و مثلا چون با هم هماهنگ هستند جلسه ای را برگزار نمی کنند به این معنا نیست که قوه قضائیه به وظیفه خود عمل نکند بلکه دادستانی اقداماتی که لازم است را انجام می دهد.

 

سخنگوی قوه قضائیه در مورد ممنوع الخروجی مرتضوی گفت: لازم نیست هر متهمی ممنوع الخروج باشد و همچنین ممکن است فردی که ممنوع الخروج است برای مدتی ممنوع الخروجی آنها برداشته شود که حتی در محکومین امنیتی هم این اتفاق افتاده که به صورت موردی ممنوع الخروجی فردی برداشته شده و خارج از کشور  رفته فرزندان خود را دیده و برگشته است، آقای مرتضوی هم آدمی نیست که اگر رفت برای زیارت اربعین بازنگردد. در مورد ممنوع الخروجی قانون می گوید قرار مناسب؛ این قرار مناسب در مورد هر فردی متفاوت است، مرتضوی اگر ممنوع الخروج هم بوده از قاضی اجازه گرفته است.

 

اژه‌ای در مورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت گفت: اجمالا آنها درخواست اعمال ماده 477 داده اند که باید ببینیم اجرا خواهد شد یا نه.

 

وی در مورد حکم جیسون رضائیان نیز گفت: نمی دانم چرا هنوز حکم به وکیل ابلاغ نشده است.


دانشجو

کد مطلب: 7929