۰
 
در آسمان چه اتفاقی می افتد که "یلدا" بلندترین شب سال می شود؟!
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۵
شب یلدا یکی از شب‌های مهم و باستانی ایرانیان است که گذشتگان آن را جشن گرفته و به استقبال طلوع خورشید می رفتند اما آیا می دانید در آسمان و فضا چه اتفاقی رخ می دهد که این شب کمی از سایر شبها بلندتر است.
Share/Save/Bookmark
 
زمین در مداری بیضوی شکل به دور ستاره خورشید در حال چرخش است که در این مسیر گاهی در نزدیکترین نقطه به خورشید و گاهی در دور ترین نقطه از آن قرار می گیرد که اعتدالین و انقلابین را به وجود می آورد .

لحظه‌ای که خورشید از دید ناظر زمینی در بیش‌ترین فاصله زاویه‌ای با صفحه استوا جای گیرد انقلاب زمستانی رخ می دهد که میانگین لحظه انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی ساعت ۰۶:۰۶ یک دی ماه است که در این حالت خورشید بر نقطه رأس‌الجدی کره سماوی یا فراز مدار رأس‌الجدی کره زمین قرار می گیرد.

امسال انقلاب زمستانی چه ساعتی است؟

انقلاب زمستانی آغاز زمستان است و بعد از انقلاب زمستانی طول روزها بلندتر می‌شود.انقلاب زمستانی در سال ۱۳۹۲ خورشیدی در ساعت ۲۰:۴۱ به وقت ایران در ۳۰ آذر رخ می‌دهد.


شهرهایی که بلندترین یلدا و کوتاه ترین یلدا را داند

مناطق مختلف کشور طول شب یلدای متفاوتی دارد به گونه ای که در ۴ گوشه ایران طول شب یلدا متفاوت است. چابهار که در جنوب شرقی کشور قرار دارد، کوتاه ترین شب یلدا را دارد، طول شب یلدا در این منطقه ۱۳ ساعت و ۲۷ دقیقه است. در مقابل شهر ماکو که در شمال غربی ایران قرار دارد با ۱۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طولانی ترین شب یلدا رادارد و طول شب یلدای امسال تهران را نیز ۱۴ ساعت و ۱۶ دقیقه است.
کد مطلب: 4535