۰
 
کمبود نقدینگی در شرکت تولیدکننده محصول انحصاری شرکت راه آهن /خصوصی بازی دوباره قربانی گرفت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸
حساب های گروه اقتصادی آریا پس از اعدام امیر منصور همچنان مسدود است برخی دیگر از حساب های کارخانه تراورس هم از سوی اداره مالیات و تامین اجتماعی به دلیل بدهی مسدود شده است.
Share/Save/Bookmark
کمبود نقدینگی در شرکت تولیدکننده محصول انحصاری شرکت راه آهن /خصوصی بازی دوباره قربانی گرفت
 
به گزارش اسنا البرز،کارگران شرکت خدمات خط و ابنیه فنی تراورس کرج هفته گذشته در اعتراض به عدم پرداخت معوقات خود تجمع کردند


کارخانه خدمات ریلی خط و ابنیه فنی تراورس در سال 1389 با مبلغی حدود 125 میلیارد تومان به امیر منصور آریا واگذار میشود این مبلغ حدودا چهل درصد ارزش واقعی کارخانه است امیر منصور آریا سه ،چهار قسط حدودا دو میلیارد تومانی را پرداخت میکند.بدین ترتیب کارخانه سیصد میلیارد تومانی با مبلغ حدود ده میلیارد تومان به آقای ((آریا))واگذار میشود.

این پایان ماجرا نبود و پس ازین تبعیض ها در پرداخت حقوق و مزایا آغا شد کارکنان منتقل شده هرروز میدیدند که همکارانشان در بخش دولتی ارتقا حقوق دارند درحالیکه حقوق آنها با شیب کمتری رشد میکرد.کارگران بخش نگهداری و تعمیرات برای احقاق حق به دیوان عدالت اداری شکایت کردند اما بدلیل نفوذ وزارت راه متاسفانه پیگیری ها بی نتیجه ماند.کارگران از وضعیت بیمه ناراضی بودند.شنیده ها مبتنی براین بود که هزینه بیمه از کارگران کسر میشود،اما به بیمه پرداخت نمیشد.


با دستگیری و اعدام امیرمنصور آریا نماینده دولت اداره امور کارخانه را بدست میگیرد.پس از تعطیلی شعبه قزوین شرکت این کارخانه بزرگترین تولید کننده محصولات خط و ابنیه فنی تراورس در شمال کشور است. همه محصولات کارخانه به سفارش شرکت راه آهن ساخته میشود.شرکت راه آهن همه محصولات این کارخانه را میخردسوال اصلی آنجاست چگونه شرکتی که هیچ رقیب داخلی و خارجی ندارد در آستانه ورشکستگی است؟!چرا در شرکتی که دولت همه محصولات آنرا میخرد نقدینگی کم شده است؟!

مسئول پیمان شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور در گفت و گو با خبرنگار اسنا گفت:همه مطالبات شرکت خط و ابنیه تراورس پرداخت شده است و تاریخ آخرین واریز به حساب این شرکت به دوماه قبل برمیگردد.بخش دیگر بودجه این شرکت را شرکت راه آهن تامین میکند.در این زمینه پیگیری های اسنا به علت عدم پاسخگویی مسئولین شرکت راه آهن بی نتیجه ماند.

طبق بررسی های میدانی مشخص شد که سود حاصل از برج سازی در زمین های کار خانه از سود نگهداری کارخانه بیشتر است همین امر ممکن است بهانه ای باشد تا عده ای افراد سودجو و اخلالگر کارخانه را به ورشکستگی بکشانند.

معاون کارخانه در گفت و گو با خبرنگاران گفت :مشکل ما با تامین اجتماعی حل شده و حقوق عقب مانده کارگران پرداخت میشود که باز هم حقوق کارگران به صورت کامل پرداخت نشده است در واقع حقوق یک ماه کارکنان دیگر بخش های شرکت تراورس پرداخت شده اما برای کارگران معادن نصف حقوق یک ماه پرداخت شده است.

کل مطالبات کارگران از کارخانه تراورس حدود سه میلیارد تومان است و کار کنان چهار ماه است که حقوقی در یافت نکرده اند
حقوق پانزده روز کارگران پرداخت شده و در هفته آتی قرار است حقوق پانزده روز بعدی را واریز کنند.بقیه بخش ها هم حقوق یک ماه از چهار ماه را دریافت کردند.

حساب های گروه اقتصادی آریا پس از اعدام امیر منصور همچنان مسدود است برخی دیگر از حساب های کارخانه تراورس هم از سوی اداره مالیات و تامین اجتماعی به دلیل بدهی مسدود شده است.


در حال حاضر نقدینگی کارخانه را شرکت راه آهن و شرکت ساخت و توسعه زیر بنای حمل و نقل کشور تامین میکنند و نماینده دولت کارخانه را اداره میکند. شرکت اسما خصوصی و رسما دولتی است.اگر حساب های شرکت باز باشد بهانه ای برای پرداخت نکردن حقوق کارکنان وجود ندارد.تکلیف واگذاری شرکت که مشخص شود میتوانیم کم کم پایان خصوصی بازی و آغاز خصوصی سازی را ببینیم.

آغاز خصوصی سازی حقیقی مستلزم این است که ساختار های اجرائی و نظارتی شیوه واگذاری را اصلاح کنند.ارزش گذاری ،اهلیت شخص و نظارت بر پرداخت ها از جمله مفاهیمی هستند که ذیل مبحث خصوصی سازی نیاز است باز تعریف شوند.
کد مطلب: 12447