نظر
۱۳
۶
 
هدف،سیبل مقابل..
به نام ائمه به کام دشمن
ندا پورصالح
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۱
بطور کلی ذهنیت حاکم بر روی یک جامعه را فرهنگ می نامند که یا از درون جامعه می جوشد یا از خارج وارد آن می شود.
Share/Save/Bookmark
 
اسنا: ممکن است شما هم بارها کلمه فرهنگ و تهاجم فرهنگی را شنیده باشید و تصویری مبهم اما آشنا توی ذهنتون تداعی شده باشد.ما هم فرصت را غنیمت شمردیم و سعی بر آن داریم با مثال های ساده و شاید کم اهمیت در ظاهر، به عمق تاثیر این موضوع بر فراموشی فرهنگ درست و ایرانی خودمان اشاره داشته باشیم. 

بطور کلی ذهنیت حاکم بر روی یک جامعه را فرهنگ می نامند که یا از درون جامعه می جوشد یا از خارج وارد آن می شود.
تهاجم فرهنگی واژه ایست که امروزه بسیار استفاده می شود در واقع زمانی اتفاق می افتد که ارزشهای اصلی هر نظام مورد تردید قرار می گیرد و به مرور زمان نظام های ارزشی و فرهنگی از بین می روند.فرهنگ مهاجم معمولا برای تضعیف و آسیب پذیر کردن فرهنگ دیگر از روشهای جو سازی بهره می برند.
در صورت نبودن توجه در زمان مناسب به اینگونه جوسازی ها تاثیر فرهنگ نادرست و تهاجم ها پس از استقرا کاملش بر زندگی و جامعه مردم نمایان می شود.
نمونه ای از این جوسازی ها که اخیرا در جامعه ایرانی و اسلامی ما در حال گسترش است استفاده از نام ائمه در صحبت های روزمره است.
به مطلب ذیل توجه کنید: 

به نام ائمه به کام دشمن
به نام خدا
سلام دوستان
به نظرتون چرا دیگه هیچ کس حاضر نیست که اسم بچه‌اش رو «غضنفر» بذاره؟! (غضنفر: شیر، مرد با صلابت، شجاع؛ از القاب امیرالمؤمنین علیه السلام).
بله، چون به مرور زمان اینقدر توی جوک‌هامون لقب غضنفر رو مسخره کردیم که می‌ترسیم وقتی بچه‌مون بزرگ بشه همه بهش بخندن
چرا بعضی‌ها به نام‌های مبارک امامان نهم و دهم عليهما السلام، می‌خندن؟!
چون هرجا معتادی بود اسمش رو می‌ذاشتیم «نقی» (= پاکیزه و تمیز) یا «تقی» (آتقي) (= با تقوا و پرهیزگار) و اصلا هم حواسمون نبود که چه می‌کنیم
اگر تونستید به من بگید که چرا به اجناسی که از مد افتاده می‌گیم «جواد» (به آدم پرت ميگيم جواتي)؟!!! مگه بین «جواد = بخشنده و با سخاوت» و از مد افتادن یک جنس رابطه‌ای هست؟
چه کسی اولین بار جوک‌های اصغری و اکبری رو ساخت؟ منظورش چی بود؟ و... ما چرا حساسيت نشان نداديم؟
خواهش می‌کنم اگر اینکار را می کردید، دیگه این کارها رو نکنید که بقیه هم جرأت نکنند که مقدّسات را مسخره کنند و هرکس هم این کار رو کرد لااقل یه تذکر زبانی مؤدبانه بدید (جوك، عليه قوميتها اشكال شرعي داره چه برسه كه اسامي والقاب ائمه هم درش گنجونده بشه).

۱. اگه ایمیل یا پیامکی حاوی این اسامی مقدس بود، فروارد نکنیم و یا اسامی رو حتما تغییر بدیم و به فرستنده هم به بهترین زبان، تذکر بدیم.
۲. اگر در جمعی بودیم که کسی با این کلمات جوکی تعریف کرد یا به نحو بدی از این اسامی استفاده کرد، واکنش ما با دیگران متفاوت باشه، طوری باشه که گوینده متوجه بشه ما از این کار خوشمان نیامد و این کار درست نیست.
ممنون که وقت گذاشتید و اندیشه کردید؛ با رعايت اين نكته ساده، شايد چند سال ديگه خبري از اين استهزاء (القاب ائمه) نباشه. ان شاء الله.

وحرف آخـر:
فرق اروپايي‌هايي كه كاريكاتور رسول خدا وائمه رو ميكشن، با مايي كه القاب آنها را در جوك‌هايمان استفاده ميكنيم چيه؟


شاید الان با خواندن این مطلب متوجه شده باشید که چقدرزیرکانه با باورها و اعتقادات ما بازی می شود.اما ما به عنوان یک ایرانی و مسلمان باید مدافع تمامی باورها و اعتقادات درست خودمان باشیم. اینکه ما نگذاریم اسامی که برای من ارزش اعتقادی و باوری دارند بازیچه دست کسانی که خود را در برابر اعتقادات ما شکست خورده می بینند قرار ندهیم به هیچ عنوان عقب ماندگی نیست.
با ما همراه باشید
کد مطلب: 3517


 
 
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۷ ۱۴:۲۲:۴۲
مطلب بسيار زيبا و زيركانه مطرح شده بود لذت برديم (281)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۷ ۱۴:۲۵:۳۲
حسینی
باسلام
آفرین به موضوع خیلی خوبی اشاره کرده اید.اتفاقا این سئوال ها ذهن من رو هم مشغول کرده بود.امیدوارم همه ما به عنوان یک ایرانی مسلمان به خودمان بیاییم و با تفکر بیشتر در این زمینه براحتی تحت تاثیر تهاجم فرهنگی که زیرکانه وارد زندگی خصوصی و اجتماعی مان میشود قرار نگیریم . (282)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۰۱:۵۲:۴۳
من هم دقیقا با نظر شما موافقم (293)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۷ ۱۸:۱۸:۱۱
سلام مطلب جالب و قابل تاملی بود ممنونم (283)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۷ ۲۲:۱۴:۱۶
چقدرنگاه ژرفي افرين
  (284)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۰۱:۰۸:۳۲
ممنونم مطلب قشنگی بود (285)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۸ ۲۳:۱۶:۲۷
سلام
به نکته جالبی اشاره کردید ممنونم (286)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۰۱:۵۴:۱۵
سلام
واقعا ممنونم خیلی نکته جالب بود (288)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۰:۴۱:۳۱
سلام مطلب جالبی بود و به نکته خیلی خوبی اشاره کردید ممنونم (290)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۲ ۱۳:۰۰:۱۸
واقعا یعنی دشمن انقدر به ما نزدیک.. (296)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۱۵:۰۱:۰۸
خوب بود (302)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۱۵:۱۲:۵۰
مسخره كردن كار خيلي بدب و من اصلا نمي پسندم (304)
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۱ ۱۴:۲۱:۳۱
این حساسیت و دقت شما قابل تقدیره وامیدوارم همه بیشتر توجه به تمام اینگونه موارد داشنه باشیم و تمام موارد تهاجم فرهنگی رو تشخیص بدیم و بی اثر کنیم (586)