۰
 
فرهادی در مراسم افتتاحیه پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات؛
ارتقای ارتباط بین صنعت و دانشگاه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱
وزیر علوم گفت: ارتباط میان صنعت و دانشگاه تقویت شده و دانشگاه ها باید در این زمینه ماموریت گرا باشند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، مراسم افتتاحیه پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز با حضور محمد فرهادی وزیر علوم و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

محمد فرهادی وزیر علوم در این مراسم گفت: در دنیای پیشرفته امروزی که علم و فناوری رکن اساسی توسعه محسوب می‌شوند ما نیز باید به جایگاه و نقش دانشگاه‌ها، مراکز علمی و فناوری در نظام توسعه کشور باور داشته باشیم.

 وی ادامه داد: مجموعه دولت، مجلس، نهاد‌های مدیریت اقتصادی کشور اگر بر نقش دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری باور نداشته باشند قطعاً توسعه علم و فناوری در کشور اتفاق نمی‌افتد.

 وزیر علوم بیان کرد: ما باور داریم که مسیر توسعه پایدار کشور از مسیر علم و فناوری می‌گذرد ما باید به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری به عنوان تولیدکنندگان علم و فناوری کشور اعتماد کنیم و به دانشمندان، دانشگاهیان و صاحبان ایده‌های خلاق به عنوان سرمایه‌های انسانی و فکری کشور بنگریم.

 وی تصریح کرد: در دنیای امروزی سرمایه‌های فکری و دارایی‌های نامشهود بزرگترین دارایی‌های یک جامعه و کشور محسوب می‌شوند، بدون شک پارک‌های علم و فناوری یکی از مهمترین بستر‌های رشد و نمو برای ایجاد شرکت‌های دارای فناوری به خصوص فناوری با سطح متوسط و بالا محسوب می‌شود.

فرهادی گفت: رویکرد وزارت علوم در دولت یازدهم توجه به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای فعالیت پارک‌های علم و فناوری خصوصی و تخصصی در حوزه‌های مختلف بوده است.

وزیر علوم ادامه داد: از آنجا که حوزه ICT جزو حوزه‌های دارای اولویت بالا در کشور است، تمهیدات لازم برای تسریع حداکثری در فرآیندهای تأسیس این پارک به کار گرفته شده تا هر چه سریع‌تر شاهد ظهور نتایج مثبت و مفید این کار هم در بحث توسعه فناوری‌های نوین در این حوزه و هم ایجاد اشتغال پایدار داشته باشیم.

 وی بیان کرد: امروز پارک‌های تخصصی حوزه ICT نقش مؤثری در توسعه فناوری‌های مرتبط با این حوزه دارد و به عنوان زیربنای توسعه فناوری و نوآوری در زمینه ارتباطات عمل می‌نماید.

 فرهادی عنوان کرد: برنامه ایجاد پارک‌های تخصصی که در فاز نخست با طرح آمایش فناوری اجرا شده است و اینکه با افتتاح این پارک تخصصی وارد فاز اجرایی آن خواهیم شد تأسیس پارک‌های تخصصی و رشد و گسترش متناسب آن‌ها موجب خلق برند شده و در عین حال جذب شرکت‌های چند ملیتی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: پارک های علم و فناوری موجب خواهد شد که شرکت‌های نوپا و دیگر شرکت‌های مستقر در پارک فرصتی داشته باشند تا بتوانند از طریق تعامل با شرکت‌های بزرگ داخلی و بین‌المللی سهمی از بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشند.

 وزیر علوم گفت: در حال حاضر ما ۳ نوع پارک عمومی، تخصصی و خصوصی در کشور داریم که خوشبختانه در این بین ارتباط میان دانشگاه و صنعت که در گذشته خیلی ضعیف بود بهتر شده و گام‌های خوبی تاکنون در این زمینه برداشته شده است، یکی از اهداف ما این است که دانشگاه‌های ما باید مأموریت‌گرا باشند و در این زمینه تاکنون در دولت یازدهم ارتباطات خوبی با صنعت داشته‌ایم.

 وی اظهار کرد: ما در سال ۹۲ مراکز رشدمان از ۱۴۶ به ۱۷۹ افزایش پیدا کرده و از ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در سال ۹۲ تا امسال هزار و ۱۲۶ پارک افزایش داشته‌ایم و میزان صادرات محصولات دانش‌بنیان در ۴ سال بالغ بر ۵۲۰ میلیون دلار رسیده است و از ۵ میلیارد قرارداد با صنعت در سال ۹۲ به ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تاکنون با دانشگاه‌ها داشته‌ایم و تعداد مراکز فناوری و مراکز رشد از ۱۲۷ به ۲ هزار و ۸۷۰ مرکز رشد رسیده است و در حال حاضر شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر به ۶۶ مرکز شکل گرفته است.

فرهادی گفت: از دیگر مزایای پارک‌های تخصصی و به ویژه پارک‌های تخصصی حوزه ICT توسعه فن‌بازار‌های مدرن و تخصصی این حوزه می‌باشد که موجب تقویت فن‌بازار‌های ملی و منطقه‌ای و تقویت حضور ایران در بازار‌های بین‌المللی خواهد شد.

وزیر علوم بیان کرد: حضور در این عرصه و ورود به دنیای فناوری و نوآوری خود سبب ایجاد یک شبکه متشکل از نهاد‌هایی همچون دانشگاهیان، دانشمندان، ایده‌پردازان، فنا‌وران، حقوق‌دانان فعالان عرصه تجاری و اقتصادی، فعالان عرصه ارتباطات و رسانه و مصرف‌کنندگان شده که در نهایت با ایجاد یک شبکه میان نهاد‌های مذکور موجب خلق ثروت و افزایش سهم فناوری‌های نوین می‌شود.

 وی افزود: در مورد این پارک تخصصی موجب افزایش سهم فناوری‌های ICT در GDP خواهد شد و باید به نقش مهم علوم‌انسانی در فن‌بازار‌ها از مرحله خلق ایده، تولید محصول تا مرحله بازاریابی اشاره شود که با بازیگری و فرهنگ‌سازی علم و فناوری، ترویج علم مدیریت فناوری، حقوق مالکیت فکری علم و فناوری در قالب تشکیل شرکت‌های فناوری و حمایت از حقوق فناور‌ان و تولیدکنندگان نقش مهم و حیاتی علوم‌انسانی را در ایجاد پدیده فن‌بازار نشان دهیم.

 فرهادی گفت: بالا بردن سطح استانداردها و بهبود کیفی خدمات و محصولات دانش‌بنیان حوزه ICT باعث افزایش سهم شرکت‌های ایرانی در بازار‌های فعلی و جدید بین‌المللی خواهد شد و توسعه کمی و کیفی فن‌بازارها وابستگی زیادی به میزان هزینه دارد.

 وی یادآور شد: خوشبختانه رویکرد دولت یازدهم در توسعه فناوری و نوآوری و به ویژه توجه به زیرساخت‌های علمی فناوری و نوآوری بسیار رویکرد مناسبی بوده است و به دلیل همین رویکرد پیشرفت‌ها و دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای نیز در کشورمان هم در عرصه ملی و هم در عرصه بین‌المللی به ارمغان آورده و امیدواریم این جهت‌گیری‌ها هر روزه توسعه پیدا کند تا بتوانیم اشتغال زیادی در این بخش انجام دهیم.

 در این مراسم صدیق مدیر اجرایی پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از ۱۷ سال قبل موضوع پارک‌های علم و فناوری از سوی وزارت علوم در دستور کار قرار گرفت و حالا قرار است از طریق پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات پارک شرکت‌های کوچک رشد کرده و محصولاتی را به بازار تحویل دهند.

وی افزود: ۱۷ هزار متر بنا در پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که امسال بازسازی می‌شود و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای هزینه‌های پارک پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/

کد مطلب: 11286