۰
 
حادثه همیشه برای دیگران نیست
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
خروشان بودن رودخانه کرج و عدم رعایت نکات ایمنی از سوی مسافران، حوادث غیرقابل جبرانی را برای آن ها به بار می آورد که غرق شدن 28 نفر در این رودخانه از ابتدای سال جاری تاکنون نتیجه بی احتیاطی و بی توجهی مردم به هشدارهاست.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، هرسال در فصل تابستان و با گرم شدن هوا مردم برای گردش، گزران واوقات فراغت و یک تعطیلات خوب مناطق خوش آب و هوای استان البرز به ویژه حاشیه رودخانه‌ها و سد کرج راانتخاب میکنند و از شنا کردن در رودخانه لذت میبرند غافل از اینکه چه خطراتی در کمین آن هاست.

علیرغم توصیه های مکرر شرکت آب منطقه ای البرز، بی توجهی شهروندان به این توصیه ها و جدی نگرفتن خطرات احتمالی منجر به غرق شدن 28 نفر در رودخانه کرج از ابتدای سال 98 شده است.

دکتر ناصر چرخساز، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان البرز خبر داد و گفت: تعداد غرق شدگان در رودخانه کرج از آغاز سال 98 تا کنون به ۲۸ نفر رسیده که این آمار نسبت به زمان‌ مشابه در سال گذشته روند روبه رشدی داشته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان البرز اذعان کرد: نیروهای امدادی تاکنون موفق به نجات 14 نفر از کسانی شدند که در آب های رودخانه کرج، بالا دست سد و پایین دست سد گرفتار شده بودند؛ 14 نفر دیگر نیز جان خود را از دست دادند که جسد یک کودک و یک بزرگسال تاکنون پیدا نشده است.

عدم توجه خانواده ها به هشدارها عامل اصلی غرق شدگی در رودخانه کرج

چرخساز دلیل عمده این حوادث را عدم رعایت نکات ایمنی، عدم نظارت بر ساخت و سازها و تجاوز به حریم رودخانه عنوان کرد و افزود: ورود به آب به هر دلیلی خطرناک بوده و عدم توجه خانواده ها به هشدارها و نکات ایمنی عامل اصلی غرق شدن در آب های خروشان رودخانه کرج است.

با آغاز فصل گرما، تمایل شهروندان و مسافران به ورود به آب رودخانه و شنا در آن بیشتر می شود زیرا احساس می کنند می توانند به شادی و نشاط لحظه ای خود بیفزایند در حالیکه مخاطرات این امر و بروز اتفاقات ناگوار حاصل از آن بر هیچ کس پوشیده نیست بنابراین نقش خانواده ها در کاهش آمار غرق شدگی های اخیر را نمی توان نادیده گرفت.

آمار بالای حوادث ناگوار در رودخانه های استان بیانگر خطرات ناشی از ورود به حریم رودخانه هاست که در برخی مواقع ساخت و سازهای غیرمجاز مانند سراهای سنتی و رستوران های بین راهی در این مناطق می تواند تشدیدکننده این موضوع باشد که در این میان جای خالی برنامه ریزی های مناسب و ایجاد زیرساخت های لازم برای جلوگیری از خطرات احتمالی احساس می شود.

برخی از مردم به منظور گذراندن یک روز تعطیل، به مراکزی مراجعه می کنند که علاوه بر سرو غذا بتوانند از فضای دلنشین رودخانه نیز استفاده کنند که دعوت صاحبان این مراکز از مردم نمی تواند در تشویق آن ها به استفاده از این فضا بی تأثیر باشد.

حادثه همیشه برای دیگران نیست

مسعود غیاثی، مدیر بستر رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای استان البرز تأکید کرد: شهروندان باید به این باور برسند که حادثه همیشه برای دیگران نیست و هر لحظه ممکن است برای هر کسی رخ دهد بنابراین با توجه به افزایش ذخائر آبی و شدت جریان آب از شنا کردن در رودخانه های استان به شدت پرهیز کنند و در صورت تمایل به این امر، از استخرهای سرپوشیده و ایمن استفاده کنند.

ارتباط ساخت و سازهای غیرمجاز با غرق شدن مسافران را نمی توان نادیده گرفت اما شیب تند، سرعت آب رودخانه ها و عدم توجه به این نکات موجب بروز حادثه می شود و حتی نصب علائم هشداردهنده در نقاط مختلف جاده کرج-چالوس نیز نشان دهنده شدت خطراتی است که جان مردم را تهدید می کند اما مورد توجه قرار نمی گیرد.

واحدهای پذیرایی حریم رودخانه کرج نکات ایمنی را رعایت کنند

مدیر بستر رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای استان البرز اظهار کرد: واحدهایی که به عنوان رستوران یا باغ خانوادگی از مردم دعوت می کنند تا از این‌ اماکن استفاده کنند باید نکات ایمنی را نیز رعایت کنند تا خطری متوجه خانواده ها نباشد.

وی تصریح کرد: اگر واحدی به خاطر ارزش رودخانه میزبان مسافران است و عنوان زیبایی و لذت از فضا را مطرح می کند ملزم است شرایط پیشگیری از افتادن داخل آب را نیز فراهم‌ کند و در غیر اینصورت مردم یا از ورود به این اماکن خودداری کنند یا در صورت ورود به آن، نکات ایمنی را رعایت کنند.

آزادسازی بستر رودخانه در دستورکار شرکت آب منطقه ای قرار دارد

غیاثی با بیان اینکه نظارت بر واحدهای صنفی و پذیرایی که در این محدوده فعالیت می کنند بر عهده اتحادیه و صنف مربوطه است، تصریح کرد: آزادسازی بستر رودخانه در دستورکار شرکت آب منطقه ای قرار دارد اما با پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز حذف غرق شدگی اتفاق نمی افتد زیرا در صورت عدم وجود این واحدها نیز مردم فضاهای نزدیک رودخانه را به عنوان تفرجگاه انتخاب می کنند و راه اصلی آگاه سازی مردم و خودداری آن ها از نزدیک شدن به آب است.

حجت الاسلام والمسلمین فخرالدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز گفت: 127 واحد پذیرایی در این استان فعالیت می کنند که مجوز بهره برداری آن ها از سازمان میراث فرهنگی کرج صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز بیان کرد: حدود 53 واحد پذیرایی در مسیر کرج-چالوس وجود دارد که مشمول ضوابط سازمان میراث فرهنگی هستند و به همین دلیل نرخ نامه این واحدها از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه می شود و نظارت تخصصی از سوی کارشناسان مربوطه به صورت برنامه ریزی شده بر این واحدها انجام می شود.

صابری اذعان کرد: این واحدهای پذیرایی شامل سفره خانه های سنتی و رستوران های بین راهی هستند و شامل تمام رستوران ها نمی شود؛ در این میان واحدهای پذیرایی نیز در محور کرج-چالوس فعالیت می کنند که از سازمان میراث فرهنگی و هیچ نهاد دیگری مجوز بهره برداری ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: در صورتی که این واحدهای پذیرایی مجوز فعالیت داشته باشند نظارت های تلفیقی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی، بهداشت و انجمن صنفی مربوط به این واحدها انجام می شود.

وی ادامه داد: بسیاری از این واحدها در حاشیه رودخانه ها ساخته شده اند که بخشی از وظیفه کافه داران و رستوران داران رعایت مسائل ایمنی به منظور حفاظت از جان مردم است و بخش مهمتر بر عهده مسافران و رهگذران است که خطرات را جدی نمی گیرند.

مجتبی اسکندری، مدیر منطقه 10 شهرداری کرج در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز گفت: همواره تصرفات غیرقانونی در حاشیه رودخانه کرج مشاهده می شود به گونه ای که مالکان زمین های اطراف اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز کرده و پیشروی کرده اند تا علاوه بر افزایش مساحت، از مزایای مجاورت با رودخانه نیز استفاده کنند.

مدیر منطقه 10 شهرداری کرج ادامه داد: پیشروی املاک حاشیه رودخانه علاوه بر غیرقانونی بودن، آسیب های متعددی را به محیط زیست وارد می کند و موجب بروز مشکلات فراوان در بستر رودخانه می شود که طی حکمی که از سوی مراجع قضایی اخذ شد، مناطقی که فنس کشی و درب گذاری و تجاوز به حریم رود خانه صورت گرفته بود تخریب شد و به وضعیت سابق در آمد.

اسکندری اذعان کرد: حفاظت از رودخانه بحث بین بخشی است و شهرداری به تنهایی نمی تواند به این دخل و تصرف ها ورود کرده و یا اقدامی انجام دهد؛ با ورود امور آب استان و نگاه استادانه به موضوع، حفظ حریم رودخانه تا حدودی می تواند انجام شود و البته شهرداری نیز می تواند بخشی از آن را بر عهده گیرد.

مدیر منطقه 10 شهرداری کرج با بیان اینکه تعدادی از این ساختمان ها مسکونی بوده و به صورت باغ و ویلا ساخته شده اند، اظهار کرد: بخشی از رودخانه کرج مربوط به بخشداری آسارا است و ارتباطی به منطقه 10 شهرداری کرج ندارد اما قسمت ورودی بیلقان به شهر کرج مربوط به شهرداری منطقه 10 است و نیروها حق ورود دارند.

تلاش ما بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه کرج است

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما بر آن است تا اجازه ندهیم در حاشیه رودخانه به هیچ عنوان ساخت و ساز غیرمجازی صورت گیرد و به وسیله تصاویر هوایی که اخیرا از این مناطق انجام شده تعدادی از این واحدها مشخص شد که کمیسیون ماده صد حکم تخریب و اعاده به وضع سابق را می دهد و اصرار می کنیم که این امر با کیفیت انجام شود.

اسکندری بیان کرد: بخش دیگر رستوران هایی هستند که در خط سه حصار، سرجوب و وسیه احداث شده و در حال استفاده هستند؛ بخش دیگری نیز زمین های خالی بوده که عده ای به تصرف این اراضی اقدام کرده و عده ای دیگر که مالک برخی زمین ها بودند اقدام به ساخت و ساز کرده بودند که در هر دو مورد تخریب و رفع آثار انجام شد.

با توجه به تمام مطالب مذکور می توان به این نکته رسید که هر چقدر برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز و تجاوز به حریم رود خانه صورت گیرد، آن چه که بیش از همه موارد موجب بروز این حوادث ناگوار می شود عدم رعایت نکات ایمنی شهروندان در حاشیه رودخانه هاست.

آموزش همگانی و آشنایی با فضای رودخانه و خطرات آن باید بیش از پیش صورت گیرد تا والدین از رها کردن فرزندان خود کنار رودخانه ها خودداری کنند زیرا به محض بروز حادثه برای کودکان، بزرگسالان برای نجات آن ها به آب وارد شده و خود نیز گرفتار آب های خروشان می شوند.

اطلاع رسانی به مردم در سراسر کشور باید صورت گیرد زیرا مسافرانی که از استان البرز عبور می کنند با وجود تذکرات و هشدارهای مکرر از سوی مسؤولین مربوطه در فصلی که آبگیری سدها انجام شده و برف ها آب می شوند، باز هم کنار رودخانه را به عنوان مکانی برای اتراق انتخاب می کنند.

و خلاصه اینکه حادثه همیشه برای دیگران نیست؛ رودخانه کرج خروشان است، سر به سر خطر نگذارید...منبع فارس

انمتهای پیام/س
کد مطلب: 11852