نظر
۲۶
۶
 
چرا باید قرآن را حفظ کنیم؟
تاریخ انتشار : شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۹
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
 
قرآن کریم چراغ راه هدایت مسلمین است و توجه هر چه بیشتر به قرآن می تواند موجب تعالی در زندگی فردی و اجتماعی گردد.
یکی از اقداماتی که در این زمینه بسیار قابل تامل است حفظ قرآن کریم می باشد.
مسلم سلطان آبادی کسی است که معتقد به فراگیر کردن قرآن و فرهنگ قرآنی در سطح دانشگاه ها است.او مدتی است که در سطح دانشگاه ها اقدام به آموزش حفظ قرآن کریم می نماید،این موضوع شد بهانه ای مصاحبه ای با او در مورد حفظ قرآن کریم

۱) چرا باید قرآن را حفظ کنیم؟
وقتی در جامعه ی ما از علت حفظ قرآن پرسیدند..وقتی حتی بسیاری از اساتید، دلیل محکمی برای حفظ قرآن ندیدند..و به آیه ۹ سوره حجر استناد کردند..و در آخر هم به حفظ موضوعی قرآن چنگ زدند..و وقتی در سیستم آموزشی از قرآن در مدارس تا دانشگاه ها فقط یک درس حاشیه ای و ۲ واحدی استقبال کردند..حتی در همین زمینه هم حوزه علمیه از قرآن به عنوان دروس غیر حضوری و همان تفسیر و مفاهیم سطحی استقبال کردد، تازه متوجه شدم که چرا در آیه ۳۱ فرقان در مورد شکایت پیامبر صل ا.. علیه و آله از قومش در قیامت صحبت میکند.."و قال الرسول یا رب ان قوم اتخذوا هذا القرآن مهجورا... "
ما در این چند دهه زندگیمون چندتا کتاب مطالعه کردیم..چقدر حرف های پوچ و بی محتوا رو خوندیم..اگه کار گشا بود وضعیت این طور نبود..حالا من می پرسم..عالم تر از خدا کیست...چه کسی از انسان ها از نیازشان از مشکلات و مهمتر راه رسیدن به آرامش حقیقی زندگیش خبر داره.آیا ما از خدا عالم تریم...جالب و خنده دار و درد آوره که برزرگترین و عالمترین نویسنده هستی کتابش به گوشه ی همه ی خونه هامون افتاده..فقط سر سفره عقد و گاهی هم رو داشبورد ماشینی که تازه خریدیم..عجب..حالا من می پرسم چرا قرآن و حفظ نکنیم؟مقام معظم رهبری در سخنان گوهر بارشان فرمودند:تا آیات الهی در سینه ها قرار نگیرند به قلب انسان نفوذ نمی کنند..و اختتام تمام صحبت ها آیه ۴۹ عنکبوت است: "بل هو آیات بینات فی صدور الذین اوتوالعلم و ما یجهد بآیاتنا الا الظالمون..."اما این آیه، تبیین دو مفهوم است آن هم به قابلیت قابل اشاره دارد..و مخلص کلام آنست که اگر کسی دارای روحی پاک باشد و دور ازپلیدی که منشأ آن ظلم است چه به نفس چه خلق و چه خالق، از قرآن بهره ای کافی میبرد.."لا یمسه الا المطهرون"..و ظالمان را جز خسران بهره ای نیست.."لا یزید الظالمین الا خسارا.." که در آخر همان آیه مذکور سوره عنکبوت می فرماید:" و ما یجهد بآیاتنا الا الظالمون... "
۲) کسی که قرآن را حفظ می کند باید تلاوت خوبی هم داشته باشد، و در ابتدای حفظ رعایت اصول تجوید ضروریست؟
با یک مثال توضیح میدم: کسی که تصمیم به ساختن یک بنای عظیم میکنه مهمترین هدف و اولین کار ایجاد یک زیر ساخت قوی و محکمه..آیا ترتیل خوانی رعایت تجوید و انواع نوا ها،از پایه های حفظ قرآنه؟ نه نیست.بدیهی است مهم اینه که ما بتوانیم قرآن را بصورت سوره حمد،روان و بدون غلط و مکث بیجا بخوانیم..و یا عبارتی حفظ.. حفظ متشابه هاست وتشخیص جایگاه و تشابه آیات و در کنار آن با پشتیبانی مفاهیم در سینه قرار گرفتن آیات است. پس مهم حفظ و درک مفاهیم آیات است که از تکرار های طاقت فرسا و بی نتیجه حافظ رو نجات میدهد..یک نکته اگر ما بخواهیم ۱ جزء از محفوظات رو ساده و روان بخوانیم حد اکثر ۲۵ دقیقه زمان می برد اما با ترتیل خوانی حد اقل اید مقدار زمان ۲ برابر و انرژی که از ما میگیره شاید بیشتر از ۳ برابر روان خواندن باشه..پس اولویت حفظ و درک مفاهیم است و بعد از اتمام انشالله دوره های دیگر رو می توان بدون هیچ نگرانی گذراند.
۳) کنار حفظ آیات ،حفظ معانی هم الزامیست؟
در شروع باید حافظ از آیه به اندازه توان مفاهیم رو درک کنه..نباید آیه ای رو حفظ کند و نداند که حداقل مفاهیم آن چیست.
۴) چقدر زمان برای حفظ کافیست و چقدر طول میکشد که قرآن را حفظ کنیم؟
"لا یکلف الله نفسا الا وسعها.."قطعا همه ی افراد چه از نظر استعداد و چه زمان یکسان نیستند اما اگر ما پس از حفظ یک جزء بتوانیم روزی ۱ صفحه قرآن را حفظ کنیم که این مقدار کار صعب و دشواری نیست و به میانگین می توان گفت همه می توانند .می توان گفت ۲ سال زمان نیاز به حفظ کل قرآن است.حفظ یکساله اصلا صحیح نیست.
۵) این کار را از کی در دانشگاه ها آغاز کرده اید؟ و با چند نفر شروع کردید؟
به یاری خداوند منان از تیر ماه امسال کلاس هامون رو با ۱۰ نفر از دانشجویان دانشگاه خوارزمی استان البرز آغاز کردیم که به برکت قرآن ۹۳ نفر حافظ تربیت شدند و یک دوره تثبیت هم برای حافظان کل در حال برگزاری است.
۶) در کدام دانشگاه ها مشغول به تدریس هستید و در این زمینه چه افرادی با شما در حال همکاری هستند؟
دانشگاه های خوارزمی – فنی دختران(۱۷شهریور) – پیام نور کرج و پیام نور هشتگرد.در حال حاضر تنها نهاد پشتیبان این حرکت عظیم، بسیج دانشجویی استان البرز است .
۷) راه ارتباط با شما؟
فعلا دانشگاه های مذکور و واحد آموزش بسیج دانشجویی استان البرز.
۸) یک درد و دل قرآنی و جمله از جان قرآن؟
هرچقدر فکر کردم و با دوستان و اطرافیان و دانش آموزان و دانشجویان و همه و همه..هم درد و هم صحبت شدم فهمیدم همه چیز در زندگی ما هست الا قرآن..و این بزرگترین درد جامعه اسلامی ماست... و همیشه این آیه مرا از شلوغی دنیا نجات می دهد و "من اعرض عن ذکری فان له معیشتا ضنکا و نحشره یوم القیامه اعمی "
( طه۱۲۴) و در آخر تشکر می کنم از استاد بزرگوارم دکتر علی رجبی که در این مسیر از ایشان بسیار استفاده کردم و با روش ایشان توانستم در این حرکت عظیم خادم القرآن باشم .

کد مطلب: 670


 
 
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۰۷ ۱۱:۱۴:۴۳
فوق العاده بود (41)
 
۱۳۹۱-۱۱-۰۷ ۱۱:۴۳:۵۵
با احترام وسلام دوست من شماراجب عمل به قران چیزی نگفتید جنابعال خودتان چقدر به ایه هایی که می خونید عمل هم میکنیدضمناتاریخ نشون داده اونایی که به اسلام ضربه زدند مسلط به قران وبعضاحافظ قران هم بودند مثل خوارج ،بهتر بود شما توصیه میکردیدکه چگونه هرکس که چیزی که از قران فرا میگرد را به ان کند مطمئنا ثواب بیشتری میبردید (42)
 
۱۳۹۱-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۵:۳۹
شد آیات فوق به نظر بنده ایشون از عمل به قرآن هم گفته اند.همان شرح قابلیت قابل... (47)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۱-۰۷ ۱۳:۵۶:۵۳
برادر عزیزم به تو افتخار میکنم بسیار بسیارعالی بود (46)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۱۲-۲۲ ۲۲:۲۰:۵۴
دوست عزیز شما رو تحسین میکنم ولی باید بگم تنها گفتن کافی نیست، درسته که شما به طور عملی اجرا کردید ولی چقدر مطمئنید که حرکت شما موثر بوده البته به گفته خودتون که میگید تنها حفظ کافی نیست؟!!! (57)
 
۱۳۹۲-۰۳-۱۲ ۰۹:۵۴:۱۶
مقام معظم رهبری فرمودند:
تا قرآن در سینه ها جای نگیرد به دلها نفوذ نمی کند..
آیه 49 عنکبوت رو هم مطالعه کنید. (118)
 
۱۳۹۲-۰۲-۲۴ ۲۲:۴۴:۵۱
پیامبر عظیم اشان وصحابه مکرم عامل به قرآن کریم بودند و امثال ما بعد از 1400سال حامل قرآن هستیم/تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل (101)
 
۱۳۹۲-۰۲-۳۰ ۰۱:۵۴:۵۳
باسلام خدمت همه عزیزانی که اظهار نظر کرده اند، خواهشی که دارم اینست که همه عزیزان نسبت به یادگیری زبان فارسی اهتمام بیشتری داشته باشند تا در نوشته ههایشان غلط املایی نداشته باشند!!!(مثل عظیم الشان، نه عظیم اشان!) (109)
 
۱۳۹۲-۰۳-۱۹ ۲۰:۰۵:۱۴
باسلام و خسته نباشید عالی بود انشالا ما هم بتونیم راه استاد سلطان آبادی را ادامه دهیم و حافظ شویم. (129)
 
۱۳۹۲-۰۳-۲۷ ۱۰:۴۱:۴۷
کلاسهای شما کجاست؟ (136)
 
۱۳۹۲-۰۳-۲۷ ۱۰:۴۴:۵۵
مدتی است کلاسهای ایشون تو دانشگاه ها برگزار نمی شه..اگه میشه پیگیری کنید.ما خیلی علاقه مند کلاسهاشون هستیم.روش حفظ ایشون کاملا با جامعه القرآن متفاوته. (137)
 
۱۳۹۲-۰۴-۱۳ ۱۰:۰۵:۵۴
با سلام و تبریک به خاطر اینکه توفیق ایجاد فضای مجازی قرآن و ترویج فعالیت های قرآنی را دارید.
معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امو خیریه با عنایت به اهمیت حفظ قرآن کریم، اقدام به راه اندازی مرکز مجازی حفظ قرآن کریم نموده است. که شامل برنامه های زیرمی باشد:
آموزش حفظ ترتیبی و موضوعی
مشاوره آنلاین در زمینه حفظ قرآن
تهیه فایل های آموزشی چند رسانه ای
ارائه بانک جامع آزمون حفظ قرآن
خود آزمایی و آزمون های آنلاین
ارائه گواهی نامه معتبر
فعال قرآنی از شما دعوت می شود با ثبت نام در سایت مجازی حفظ قرآن کریم، از تجربیات هم در امور قرآنی استفاده نماییم. لطفاً سایت ما را جزو لینک های خود ساخته و دوستان را برای ثبت نام در این سایت تشویق نمایید. با تشکر
مدیرسایت مرکز مجازی حفظ قرآن کریم (145)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۹ ۰۱:۲۱:۳۹
ما خاک پای اهالی قرآنیم (179)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۹ ۱۴:۵۸:۳۶
ایول (361)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۹ ۲۳:۴۴:۱۰
بسیار عالی ...موفق و موید باشید (377)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۸ ۱۲:۰۲:۵۶
سلام وخسته نباشید من ازکسانی هست که باتوجه به بیماری ام اس توانستم قران رو حفظ کنم ولی نمیتونم اراده کنم که تثبیت کنم لطفا یک انگیزه قوی به من بدید که همت کنم وقران رو تثبیت کنم از شما بسیار متشکرم اجر شما با خداوند (526)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۱:۰۳:۰۹
سلام برادر من اجرک الله انشالله این همه زحمت کشیدی قران رو حفظ کردی حالا تثبیت که خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی مهمه رو حیفه بعدش هم میتونی تو ازمون حفاظ شرکت کنی و مدرک بگیری (544)
 
۱۳۹۳-۰۵-۳۰ ۲۲:۴۱:۴۹
ممنون از یاد اوریتون
کلاس تثبیت هم هست
تشریف بیارید (589)
 
۱۳۹۳-۰۵-۳۰ ۲۲:۴۲:۳۶
از نظرات شما بسیار مستفیذ شدیم (590)
 
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۱:۰۰:۰۶
با سلام فقط حفظ قران کافی نیست عمل به قران همخ باید باشد (543)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۵ ۱۹:۴۴:۱۳
کسی منکر این حرف تکراری شما نیست (814)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۰۴:۱۳:۲۷
کدوم عمل!!!!خدایا منو ببخش ولی آدما رو از رو حرفا و تظاهراتشون نباید شناخت!!!! (1165)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۳ ۲۱:۰۲:۴۹
ممنون (700)
 
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۵:۳۶:۱۵
با سلام.ممنون از مقاله ی زیباتون.کلاسهای ایشون کجاست؟ (790)
 
۱۳۹۵-۰۶-۲۲ ۱۲:۰۵:۵۱
خدا قوت عزیزم
مطمئن باشید در این راه خیر دنیا و اخرت را برده اید (1149)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۰۴:۱۴:۱۵
خیر زمانی اتفاق میفته که آه کسی پشت سر آدم نباشه!!!!!! (1166)