۰
 
چرا جنبش دانشجویی کم تحرک شده است؟/ حال بد جنبش دانشجویی البرز
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
دهه 90 برای جنبش دانشجویی دوره افول و رکود بوده است و در هیچ کدام از دهه های انقلاب تا این حد این جریان اجتماعی، منفعل و بی تحرک نبوده است بطوری که فعالان دانشجویی آن را از بعد انقلاب بی سابقه می دانند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، از 16 آذر 1332 که خاستگاه جریان سازی جنبش دانشجویی محسوب می شود، تاکنون این جریان نقش موثری توأم با فراز و فرود در تاریخ تحولات ایران داشته است.

کنشگری دانشجویان با مبارزات علیه استبداد پهلوی بخصوص در دهه 1340 تا 1350 آغاز شد. پس از انقلاب نیز نه بعنوان بدنه دانشگاهی بلکه تصمیم گیر در مسائل حساس نقش ایفا کردند. اداره مسئولیت های مهم دولتی و حکومتی، اداره جنگ و تخسیر لانه جاسوسی از جمله موفقیت های جنبش دانشجویی در ایران است.


بعد از جنگ با روی کارآمدن دولت های متعدد نیز با مطالبه گری ها در عرصه های مختلف نقش موثری در تحولات اجتماعی-سیاسی کشور داشته اند بطوری که جنبش دانشجویی نه تنها کنشگر بود بلکه به عنوان بازیگری قدرتمند در معادلات شناخته می شد. جریان سازی و اتخاذ مواضع صریح در برهه های حساس کشور همچون کوی دانشگاه، فتنه88، تحلیلی برای مسائل کلان اداره کشور، دفاع و تلاش برای تحقق آرمان ها و... از جمله نشانه های این جریان بود.

دهه 90 برای جنبش دانشجویی دوره افول و رکود بوده است و در هیچ کدام از دهه های انقلاب تا این حد این جریان اجتماعی، منفعل و بی تحرک نبوده است بطوری که فعالان دانشجویی آن را از بعد انقلاب بی سابقه می دانند. مصلت گرایی جای آرمان گرایی، وابستگی به احزاب جای آزادی، سطحی اندیشی جای تفکر عمیق را گرفت و مطالبه گری دانشجوها و پیگیری آن ها شور وشوق سابق را ندارد.

در رخوت حاکم بر جریان دانشجویی استان البرز هم مثتثنی نبوده است. این استان با دارا بودن دانشگاه های متعدد، تعداد زیاد دانشجو، موقعیت استراتژیک و نزدیک بودن به مرکز کشور، پتانسیل خوبی برای فعالیت های دانشجویی دارد و کارنامه درخشان مجموعه های دانشجویی گواه بر این مدعاست.

دانشجویان این استان در مقاطع مختلف در سطح ملی جریان ساز بوده اند و نقش کلیدی و مهمی در جریان جنبش دانشجوی کشور داشته اند.چرا جنبش دانشجویی کم تحرک شده است؟

افول جنبش دانشجویی علل مختلفی دارد که برخی از آن ها مربوط به سطح ملی است و سطح گسترده ای از دانشجو ها را در بر می گیرد.

از مرجعیت افتادن دانشگاه در اثر سیاست های غلط وزارت علوم، سطحی نگرشدن دانشجوها، سیاسی کاری و افتادن در دام احزاب، فاصله گرفتن از دغدغه مردم، بی توجهی مسؤولین و گاه مقابله و سرکوب جنبش دانشجویی را از جمله مهمترین دلایل کشوری افت جنبش دانشجویی به حساب آورد.

اما بعضی از علت ها بومی و مختص به استان البرز است و حل آن ها می تواند سهم زیادی در خروج جنبش دانشجویی از وضعیت فعلی داشته باشد.

دانشجوها رغبتی برای امور اجتماعی ندارند

میلاد مفاخری عضو دانشجوی کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم و همچنین از فعالان انجمن علمی دانشگاه پیام نور کرج در گفتگو با خبرنگار فارس در البرز در این باره اظهار داشت: بی توجهی و شعار زدگی مسؤولین به جای ایجاد سازوکار منطقی و عقلانی برای استفاده از ظرفیت دانشجوها و کاهش یا بعظاً قطع بودجه های فرهنگی مهم ترین عامل غیر دانشجویی افت جنبش دانشجویی هست.

وی ادامه داد: این نگاه درست نیست اگر بخواهیم مقصر تمام شرایط را مسؤولین بدانیم، چراکه در همین زمان هم شاهد رویش های دانشجویی هستیم، دانشجوها هم به سهم خود مقصر هستند. می توانستند با مطالبه درست از رخوت جنبش جلوگیری کنند. برخی تشکل ها متاسفانه سیاست زده هستند. البته معتقدم در استان اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

نداشتن جایگاه مطلوب انجمن های علمی و نشریات دانشجویی

انجمن های علمی از جمله عرصه های فعالیت های دانشجویی است که در آن دانشجویان استان البرز از کارنامه درخشانی در سطح ملی برخوردارهستند اما درعین حال کمترین بودجه و امکانات مسؤولان دانشگاه ها به فعالان این عرصه اختصاص داده شده است به طوری که بسیاری از اوقات با هزینه شخصی خود به فعالیت می پردازند.

مفاخری عضو دانشجوی کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم علت افت فعالیت های انجمن های علمی و نشریات در سطح استان را نداشتن جایگاه مطلوب این عرصه در استان به نسبت دیگر مجموعه های دانشجویی دانست، و گفت: هرچند حرکت روبه جلو هست اما با حد مطلوب فاصله دارد. البته این هم به علت نگاه دولت است که فعالیت های فرهنگی آخرین اولویت آن است و محافظه کاری مسؤولین دانشگاه که خواهان فضای آرام هستند و به بهانه دوری از تشنج اجازه هرگونه فعالیت و پویایی را از دانشجو می گیرند.

فعال انجمن های علمی درباره تاثیر فضای عمومی استان البرز بر جنبش دانشجویی این استان گفت: فضای عمومی استان به دلیل عدم انسجام فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بخاطر مهاجرت های صورت گرفته پیچیده است و همین امر بر مناسبات دیگر استان از جمله فضای دانشگاه ها اثر دارد.

وی افزود: کاهش افتخارات دانشگاه خوارزمی برخلاف سال های گذشته در جشنواره ملی حرکت اصفهان زنگ خطری هست که جا دارد به آن توجه شود.

هنوز کرج حاشیه تهران است

متاسفانه فعالیت های دانشجویی در برخی از دانشگاه های استان البرز جدی گرفته نشده است. به عنوان مثال دانشگاه خوارزمی یا آزاد کرج به علت کمبود دانشجویان بومی و حیاط خلوت بودن برای دانشجویان تهرانی و تعداد کم افراد خوابگاهی، تاثیر بسزایی در افت فعالیت های دانشجویی داشته است.

دانشگاه خوارزمی به عنوان دانشگاه مادر استان همچنان در بلاتکلیفی بین تهران و کرج رنج می‌برد و جا دارد مسئولان استانی فکر جدی برای این مسئله بکنند. دانشگاه های مادر در هر منطقه نقش جدی در ایجاد تحرک در جنبش دانشجویی دارند. دیگر دانشگاه های استان البرز هم از نظر وسعت و ظرفیت علمی توان اثرگذاری جدی بر فضای دانشجویی را ندارند.

سید مهدی موسوی دبیر تشکیلات انجمن اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه آزاد کرج در گفتگو با خبرنگار فارس در این باره اظهار داشت: مراکز آموزشی استان با توجه به اینکه تقریبا یک دهه از جدایی این استان از پایتخت میگذرد در فراز وفرودهایی قرار گرفته است؛از دانشگاه خوارزمی که کماکان آن را از دانشگاه های تهران می‌شمارند تا علوم پزشکی البرز که منفک شده از دانشگاه تهران است.

وی ادامه داد: شاید دانشگاه آزاد کرج را بعنوان مستقل ترین دانشگاه بزرگ در استان بدانیم که البته در ایجاد فضای فعال دانشجویی با مشکلاتی موتجه بوده است.

عدم توجه اتحادیه های دانشجویی به استان البرز

دبیر تشکیلات انجمن اسلامی مستقل دانشگاه آزاد کرج بیان کرد: نزدیکی به پایتخت یکی از عوامل مهم رکورد فعالیت دانشجو در دانشگاه های استان است. تمرکز بر روی دانشجوهای تهران و دفاتر آنان رفته رفته البرز و دانشگاه های آن را از توجه خارج کرد.

بستر برای فعالیت وجود ندارد

انتقاد بسیاری از فعالان دانشجویی از بروکراسی قدیمی و دست و پاگیر اداری دانشگاه هاست که بعضی اوقات فقط برای طی کردن مراحل اداری مجوز یک برنامه یک هفته باید مشغول نامه نگاری های اداری بود و جا دارد برای به روز کردن سیستم اداری فکری جدی شود.سید مهدی موسوی در این باره تصریح کرد: دانشجو‌ها هم به نو به خود مقصر هستند اما سهم آن ها از این مشکلات کم است. چراکه بستری برای فعالیت پیدا نمی‌کنند. باید توسط معاونت فرهنگی دانشگاه ها و نهاد رهبری ظرفیت شناسی و بررسی چالش ها شکل می‌گرفت و در درجه بعدی از سمت اتحادیه های دانشجویی راهکار ارائه می شد که متاسفانه در هر دو مورد شاهد بی توجهی بودیم.تشکل های دانشجویی مسئله محور نیستند

سید رسول حسینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خوارزمی درباره علل افت جنبش دانشجویی در استان البرز در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: متاسفانه جنبش دانشجوی در استان البرز نقطه زن نیست. اینکه یک مسئله را دغدغه خود کند و تا حل آن پیگیر باشد انجام نمی شود. البته دغدغه دارند اما کلی و روتین بوده همچنین بصورت مقطعی بوده که در نتیجه این حرکت مقطعی نتوانسته در سطح استان جریان سازی کند.

حسینی درباره انحصار طلب بودن تشکل های دانشجویی گفت: گاهی اوقات تشکل ها فکر می کنند می توانند به تنهایی مشکلات را حل کنند. حصار محرمانه ای دور آن مشکل می‌کشند طوری که کسی نباید در جریان آن قرار گیرد. درصورتی که اتفاقا برای حل یک مسئله بایدآن را به مطالبه عمومی دانشجوها تبدیل کنیم.

باید نقطه زنی کنیم که این کار یک کار تیمی از همه طیف ها می‌خواهد و باید از مسائل چپ و راست بیرون بیاییم. این دیگر فضایی نیست که بخواهد در سطح دانشگاه باشد . اولویت و نیاز جامعه ما امروز اصول گرایی یا اصلاح طلبی نیست. الان مشکلات معیشیت، فقر و مشکلات اقتصادی، کارخانه های ورشکسته ومسائلی که سفره مردم را تنگ کرده است، مشکلات واقعی جامعه است و جنبش دانشجویی باید مطالبه گری و وقت خود را به این سمت سوق بدهد.

وی بیان کرد: الیته کارهای خوبی هم در استان شکل گرفته است؛ مثل دستگیری شهردار متخلف کرج و پیگیری‌هایی برای برخی معضلات استان نمونه های از مطالبه گری های جنبش دانشجویی استان است اما اقدامات پیوسته پیوستگی و انسجام لازم را ندارد.

مسؤولان دانشگاه را امنیتی جلوه می دهند

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه خوارزمی در انتقاد از سیاست های مدیران دانشگاه ها تصریح کرد: مسؤولین دانشگاه ها بسیاری از برنامه های معمولی را سیاسی و امنیتی می کنند. مسؤولان دانشگاه خوارزمی نمی‌خواهند مسائل اخلاقی و مالی را کسی پیگیری کند و مشکلات رسانه ای شود تا دانشجوها معترض نشوند. فکر حاکم در اداره دانشگاه ها جالب نیست و خواهان همین فضای سرد هستند.

وی اضافه کرد: از مسئولین دانشگاه خوارزمی فعل انقلابی نمی‌بینیم؛ در ظواهر و جشن ها در کنار دانشجو هستند ولی در حل معضلات خبری از آن ها نیست.

افول جریان دانشجویی در استان البرز شاید علل متعددی داشته باشد که بررسی هر کدام از آن ها فرصت مجزایی می طلبد اما آنچه مسلم است سایه افکندن برخی سیاست های دولتی بر دانشگاه ها و عدم استقبال مسؤولین از کرسی های آزاد دانشجویی موجب شده است که گفت و‌گو های تشکل ها در دانشگاه ها کم رنگ تر شود. همچنین نزدیک بودن البرز به پایتخت موجب شده بخش مهمی از دانشجویان استان از پایتخت به دانشگاه های کرج سر ریز شوند و مشغول رفت و آمد باشند و به دلیل عدم استقرار در استان البرز چندان با چالش های استان درگیر نشوند.
با توجه به توصیه های رهبر معظم انقلاب مبنی بر پیشرو بودن جریان دانشجویی و نقش ویژه در مسائل کشور نیاز به یک بازنگری جدی در حوزه دانشجویی در استان البرز وجود دارد و تشکل ها و فعالین دانشجویی باید برای تغییر وضعیت موجود اقدام جدی انجام دهند.

-------------------------------
گزارش: محمد اسکندری

-------------------------------

انتهای پیام/س
کد مطلب: 12211