۰
 
کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری؛
مناسب سازی محیط شهری در چند دهه اخیر شکل تازه ای به خود گرفته است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری کرج گفت: مفهوم مناسب سازی محیط شهری در چند دهه اخیر شکل تازه ای به خود گرفته است و امروزه در کلان شهرها شاهد طراحی هایی هستیم که یکسان سازی فرصت ها برای شهروندان در آن دیده شده است.
Share/Save/Bookmark
 
پویا پارسا در گفت وگو با اسنا با اشاره به اینکه متخصصان شهری تا کنون نتوانسته اند موانع حرکتی در شهر کرج رفع کنند، اظهار داشت: موانع حرکتی در کرج  باعث می گردد ناتوانان و کم توانان جسمی و حرکتی، علی رغم برخورداری از توانایی ها و قابلیت هایشان به سوی وابستگی و یا انزوال گرایش پیدا کنند.

کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری کرج با بیان اینکه مفهوم مناسب سازی محیط شهری در چند دهه اخیر شکل تازه ای به خود گرفته است، افزود: امروزه در کلان شهرها شاهد طراحی هایی هستیم که یکسان سازی فرصت ها برای شهروندان در آن دیده شده است.

وی ادامه داد: مسایلی نظیر راحتی دسترسی به وسایل نقلیه عمومی، ورودی های یکسان و مناسب برای همه، نصب انواع راهنماهای صوتی، تصویری ، لمسی و طراحی اجزای ساختمان برای استفاده همه مردم فارغ از میزان توانایی یا محدودیت ایجاد گردیده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون مقررات و آیین نامه های حمایتی از معلولین جسمی و حرکتی در کشور وجود دارد، گفت: ماده دو قانون جامع حمایت از معلولین مصوبه سال 83 کاملترین قانون ارایه شده است که به صراحت بیان می کند کلیه سازمان ها و موسسات و شرکت های دولتی و نهاد های عمومی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکانات دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری با تاکید بر اینکه قانون جامع حمایت از معلولین به همه ارگان ها و سازمان های مربوطه ارجاع داده شده است، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون این قوانین به صورت کامل اجرایی نشده است و همین عامل باعث می گردد عدالت اجتماعی در شهر به صورت کامل شکل نگیرد.

وی با بیان اینکه اگر در طراحی و احداث ساختمان ها عمومی و خیابان ها و معابر شهری به قوانین و استانداردها بیشتر دقت شود می توان مشکلات کم توانان را کاهش داد، گفت : عمده ترین مشکلاتی که آسیب پذیر ترین قشر جامعه یعنی جانبازان و کم توانان جسمی با آن رو به رو هستند، معابر نا مناسب و سطوح غیر استاندارد شهری و ورودی هایی است که در آن سطح شیبدار دیده نشده است و یا سطح شیب دار آن ها دارای شیب نامناسب است.

پارسا در پایان اظهار داشت: برای بهسازی و مناسب سازی فضاهای شهری کرج اولین قدم کف سازی مناسب در بیشتر خیابان های اصلی و فرعی سطح شهر و تغییر شیب طولی و عرضی پیاده روه ها برای جلوگیری از جمع شدن آبهای سطحی است و  درقدم های بعدی مناسب سازی ایستگاه های اتوبوس رانی و وسایل نقلیه عمومی و استاندارد سازی ساختمان های عمومی سطح شهر می تواند بخش عمده ای از مشکلات کم توانان جسمی را برطرف نماید.انتهای پیام/
کد مطلب: 10295