۱
 
بررسی عملکرد دولت در عرصه اقتصاد مقاومتی در گفتگوی تفصیلی با کارشناس مسائل سیاسی:
دولت ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی را عملی نکرده است / مدیریت جهادی حلقه مفقوده اقتصاد کشور
صادرات نفت افزایش یافته است
تاریخ انتشار : شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۷
مدیریت جهادی را می توان از نسخه های حلال مشکلات اقتصادی کشور دانست ولی امروزه از حلقه های مفقوده می باشد و نمی توان با انتخابات غلط مدیریت جهادی را درست کرد.
Share/Save/Bookmark
دولت ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی را عملی نکرده است / مدیریت جهادی حلقه مفقوده اقتصاد کشور
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)؛ به نقل از جهادگران البرز، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در تاریخ ۲۹ بهمن ماه سال ۹۲ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که تا کنون حدود ۱۵ ماه از ابلاغ این سیاستها می گذرد که از این رو خبرنگار ما در گفتگوی تفصیلی با حجت الاسلام مجتبی ذالنور ، مشاورعالی نمایندگی ولی‌فقیه درسپاه پاسداران و کارشناس مسائل سیاسی ، عملکرد دولت را در این مدت در عرصه تولید داخلی و تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی بررسی می کند.


حجت الاسلام مجتبی ذالنور بیان کرد : همانطور که می دانید مقام معظم رهبری فرمودند کلید حل مشکلات اقتصادی کشور در ژنو و لوزان نیست بلکه در داخل کشور است که متاسفانه آقایان نسبت به این موضوع اقدامات جدی انجام نداده اند و این جای بسی نگرانی دارد که بعضی ها تلاش می کنند که در ذهن مردم این موضوع را معکوس مطرح نمایند یعنی اقتصاد مقاومتی را مقرضانه معادل اقتصاد ریاضتی مطرح کنند.

آنچه که مطرح می باشد این است که اصولاً اروپا بار اداره کشور را بر روی دوش مالیات و مردم انداخته است چراکه در دولت های متجاوز با زیاده خواهی و حمایت از تروریست و حضور بی فایده نیروهای نظامی در خلیج فارس، هزینه های سنگینی را برای دولت ایجاد می کنند.

اقتصاد مقاومتی از منظر مقام معظم رهبری اقتصادی است که رو به جلو رشد کرده و آسیب پذیر نباشد چراکه یک شرایط اقتصاد معمولی نیست بلکه دشمن در اینجا وجود داشته و علیه اقتصاد ایران کار می کند.

به جهت مقاوم سازی اقتصاد کشور چه باید کرد ؟

اقتصاد ما اقتصادی است که مورد هجوم قرار گرفته است و فرهنگ ، آموزه های دینی و حلال و حرام در اقتصاد ما همچون اقتصاد سرمایه داری نیست که از این رو باید روی الگوهای دینی که با فرهنگ انقلابی و انسانی ما سازگار است کار کنیم .

ما باید به خاطر فشار ها و تهدیدهای اقتصادی دشمن ، مشکلات مزمن که از گذشته بر اقتصاد ما حاکم است و همچنین بحران های اقتصادی که بر مردم وارد است را کم کنیم نه اینکه باعث شویم ریاضت اقتصادی در کشور ایجاد شود.

چطور این امر محقق می گردد؟

ما باید اقتصادمان غیر قابل نفوذ باشد ، استحکام بخشی داخلی داشته باشیم، تولید و اشتغال رونق پیدا کند ، رشد و رفاه اقتصادی افزایش گردد و در حقیقت اگر این طور شد آن وقت در دنیا قدرت چانه زنی داشته و فشار ها نمی تواند بر ما تحمیل گردد و دست ما زیر سنگ دشمن نخواهد بود.

چنین اقتصادی که دانش بنیان بوده ، متکی بر توانمندی و استحکام داخلی است و همچنین درون زا و برون نگر نیز می باشد می تواند نظام اقتصادی را الگویی برای جاهای دیگر قرار دهد بنابراین مقام معظم رهبری چیزی به معنای ریاضت اقتصادی در بیانات خود مطرح نکرده است.

عقیده صاحب نظران در خصوص وضعیت امکانات تولید داخلی در کشورمان چیست؟

صاحب نظران نیز اعتقاد دارند کشور ما از نظر مواد معدنی، قدرت کار، ضریب هوشی بالا، چهار فصل بودن ، گستردگی کشور، معادن و ذخایر نفتی غنی بوده و از امکانات خوبی در جهت تولید داخلی و همچنین عرصه اقتصاد مقاومتی برخوردار است .

آسیب پذیری اقتصاد مقاومتی در چیست؟

همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرمودند، دو آسیب پذیری برای اقتصاد مقاومتی مطرح است و آن اینکه اولاً اقتصاد مقاومتی را مقارن با اقتصاد ریاضتی مطرح کنیم و دوماً مسئولین با حرف بگویند اقتصاد مقاومتی که من معتقدم در این دوسال دولت آقای روحانی، همه اش با حرف گفته شده است یعنی ارکان اقتصاد مقاومتی همچون ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور و نمود شاخص های کلان، توانایی مقاومت در مقابل عوامل تهدید زا، تکیه بر ظرفیت های داخلی ، حمایت از بخش خصوصی ، حمایت از تولید ملی و بخش درون زای اقتصاد به طور عملی در این دولت مورد توجه قرار نگرفته است.

نسخه حلال مشکلات اقتصادی در چیست؟

مدیریت جهادی را می توان از نسخه های حلال مشکلات اقتصادی کشور دانست ولی امروزه از حلقه های مفقوده می باشد و نمی توان با انتخابات غلط مدیریت جهادی را درست کرد.

اگر بخواهیم اقتصادی که دلشان می خواهد به صورت غربی اداره شود و در راس امور قرار گیرد، نمی توان مدیریت جهادی دانست و باید کسی وظیفه اداره اقتصاد کشور را در دست گیرد که به اصول و ارکان اعتقاد داشته چراکه این مورد لازمه مدیریت جهادی می باشد.

در خصوص الگوی مصرف و صادرات نفت در کشور بفرمائید:

در اسلام الگوی مصرف که از ارکان اقتصاد مقاومتی است چه کرده ایم؟ در بحث مردم محوری که از ارکان اقتصاد مقاومتی می باشد چه اقداماتی انجام شده است؟ چه اقدامات راهبردی و اخصاصی در امنیت صورت گرفته است؟ چه میزان توانسته ایم وابستگی اقتصاد کشور به نفت را کاهش دهیم؟

زمانی که این دولت توسط آقای روحانی مدیریت شده است صادرات نفتمان افزایش یافته است این درحالی است که وقتی می گوید افزایش تولید داشته ایم ، ولی این افزایش در عرصه تولید مواد داخلی نیست بلکه در بعد نفت بوده است.

ما اگر بخواهیم ظرفیت تولید نفتمان را یک شبکه افزایش دهیم باید ۱۴ هزار دلار در سرمایه بالادستی نفت سرمایه گذاری کنیم.

آیا قدمی در خصوص تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی برداشته شده است؟

سیاست های ۲۴ گانه تحقق اقتصاد مقاومتی در سه لایه روسای قوا و فرای نظام، وکلای مجلس و اعضای دولت و وزرا، استانداران و نمایندگان ولی فقیه در استان ها توسط مقام معظم رهبری تشریح ، تبیین و توجیه شده است که من معتقدم در موضوعی که ایشان تمام قد به میدان آمده اند، دولت در تحقق آنها ، با توجه به آورده های لازم و متناسب قدمی برنداشته است.

دولت از ابتدا نیز بدون اعتقاد به اقتصاد مقاومتی برخورد کرده است چراکه این سیاست هایی که مقام معظم رهبری در توجیهش ایستادگی کرده اند با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده و این یعنی پایین آوردن اهمیت موضوع.

زمانی که سیاست های اقتصاد مقاومتی در آستانه نوروز ۹۲ توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردید ، آقای رئیس جمهور تعطیلات نوروزی خود را که شب عملیات ما محسوب می شد و وظیفه ای جز تشکیل قرارگاه عملیاتی نداشت ، در شمال و کیش به خوش گذرانی پرداخت.

به عنوان آخرین سوال میزان سهم اقتصاد مقاومتی در بودجه ۹۴ چقدر است ؟

اگر بودجه ۹۴ را بررسی کنید جایی از آن به اقتصاد مقاومتی اشاره نشده است ، لذا اینجاست که مقام معظم رهبری می فرمانید کلید حل مشکلات اقتصادی در ژنو و لوزان نیست بلکه باید در داخل جستجو کرده و بررسی شود که من معنقدم دولت کنونی مایه ای در این زمینه نگذاشته است.
کد مطلب: 6676