۰
 
حمید رضا لشگری :
سوخت های فسیلی متهم درجه اول آلودگی هوا شهر کرج
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۶
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج گفت : متهم درجه ی اول آلودگی هوای شهر کرج سوخت های فسیلی که در مصارفی همچون سوخت خودروها وبرخی از موارد دیگر که مورد استفاده قرارمیگیرند هستند .
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز (اسنا ) ؛ نشست خبری رئیس اداره ی حفاظت محیط زیست کرج به مناسبت ۲۹دی ماه ( روز هوای پاک ) با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران پیش از ظهر امروز در این اداره برگزار شد.

رئیس اداره ی حفاظت محیط زیست کرج در ابتدا با بیان اینکه  در سطح جهان مراسمتی به عنوان روز پاک برگزار می شود ، تصریح کرد : ۲۹دیماه روز هوای پاک است که یک روزملی محسوب میشودکه در سطح جهان هم مراسماتی برای این روز برگزارمیشود ، اما مصادف با روزملی هوای پاک در ایران نیست.

وی ادامه داد: امسال موضوع روز هوای پاک مهمتر از سالهای قبل جلوه گری میکند زیراکه در یک ماهه ی اخیر، تعداد روزهای آلوده و ناسالم در سطح استان بسیار زیاد بوده است که حتی دربعضی از روزها شاهد شرایطی وخیم بوده ایم که همین امر موجب تعطیلی مدارس استان شد.

 حمید رضا لشکری با تشریح این موضوع که ازابتدای سال جاری در شهرکرج ، ۱۰روز پاک،۱۸۸روز سالم،حدود۱۵۰روز ناسالم و ۲روز بسار ناسالم؛ و همچنین میزان رخ دادهای گردوغبار درسال ۹۲ یک مورد،درسال ۹۳ دوازده مورد و درسال ۹۴ هفده مورد گزارش شده است؛ گفت: این آمار و ارقام نشانگر اینست که آلودگی هوا و میزان گردوغبار در شهرکرج سیرصعودی داشته است.

لشگری 4درصد از مرگ و میر در استان البرز مربوط به آلودگی هوا دانست گفت :کشور ایران دهمین رتبه آلودگی هوا را در جهان به خود اختصاص داده است که 5 درصد از گاز های جهان را کشور ایران استفاده می کند .

وی افزود: متهم درجه ی اول آلودگی هوای شهر کرج سوخت های فسیلی که در مصارفی همچون سوخت خودروها و برخی از موارد دیگر مورد استفاده قرارمیگیرند هستند.

لشکری با اشاره به اینکه آلودگی ناشی از یک ساختمان مسکونی۲۰واحده به اندازه ی ۱۰تاکسی فعال درسطح شهر آلودگی ایجاد میکند خاطر نشان کرد :

گازهای حاصل از یک ساختمان مسکونی شامل مواردی همچون مونوکسیدکربن است اما گازهای حاصله از تاکسی ها،گازهای خطرناکی مانند گوگرد است که این نکته نشانگر این است که میزان آلودگی ساختمان مسکونی و تاکسی ها برابری میکنند که با تأثیراتی متفاوت است .

وی در خاتمه به بیان برنامه های ۲۹دی ماه روز ملی هوای پاک پرداخت و گفت :

 باهمکاری شهرداری شهرکرج،فردا رأس ساعت 9:30 تجمع مردمی از اقشار مختلف جامعه همچون۱۰۰۰
دانش آموز ازمدارس کرج،کودکان کار،اعضای هلال احمر،بعضی از هئیت های ورزشی مانند کوهنوردان،
دوچرخه سواران جهت پیاده روی از میدان سپاه تا تالار نژادفلاح را خواهیم داشت.

لازم به ذکر است تمام افراد شرکت کننده دراین پیاده روی با ماسک وارد مراسم خواهند شد و پس از انجام پیاده روی درتالار نژادفلاح میزبان جمع کثیری از شهروندان خواهیم بود که برای هوای پاک و سالم اهمیت قائلند که در این مراسم،سخنرانی،اجرای زنده گروه موسیقی،تئاتر را خواهیم داشت.

وی افزود :از برنامه ی دیگر روز هوای پاک نصب ۵۰ بنر با موضوعات مرتبط به هوای پاک برروی ۵۰ اتوبوس حامل مسافران درون شهری  و مسیرهای استان البرز مربوط به آلودگی هوا می باشد.
کد مطلب: 8089