۰
 
معرفی کتاب
معرفی کتاب نامیرا
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸
نامیرا_که این نام به جمله «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» اشاره دارد
Share/Save/Bookmark
 
نامیرا_که این نام به جمله «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» اشاره دارد_اثر صادق کرمیار می باشد و درباره ی زندگی زوج جوان کوفی است که در متن وقایع عاشورا قرار می‌گیرند و در پی یافتن حقیقت و گذر از بین دوراهی پیروی از امام حسین یا پیروی از یزید هستند.

داستان این کتاب که شخصیت محور است، در سال ۶۱ هجری (سال واقعه عاشورا) اتفاق می‌افتد.
این کتاب نثر روانی دارد و آمیخته به مطالب تاریخی و علمی است.

بخشی از کتاب
" مرد گفت: «اگر معاویه با گفتگو هدایت شد، فرزندش هم هدایت می‌شود؛ و اما اگر_امام حسین_ به یمن یا به مصر می‌رفت، سرنوشتی جز آنچه در مکه برایش رقم زده بودند، نداشت. اما حرکت او به کوفه، آن هم با اهل‌بیت، بیش از هر چیز یزید را از خلافتش به هراس خواهد انداخت و مسلمانان را به فکر.»
خواست برود لختی مکث کرد و دوباره رو به عبدالله برگشت و گفت: «و اما من! هرگز برای امام خویش تکلیف معین نمی‌کنم، که تکلیف خود را از حسین می‌پرسم. و من حسین را نه فقط برای خلافت، که برای هدایت می‌خواهم. و من... حسین را برای دنیای خویش نمی‌خواهم، که دنیای خویش را برای حسین می‌خواهم. آیا بعد از حسین کسی را می‌شناسی که من جانم را فدایش کنم؟» و رفت.
عبدالله مات ماند. وقتی مرد دور شد، عبدالله لحظه‌ای به خود آمد. برگشت و اسب خویش را آورد و مرد را صدا زد: «صبر کن، تنها و بی‌مرکب هرگز به کوفه نمی‌رسی!»
مرد ایستاد و افسار اسب را گرفت و گفت: «بهای اسب چقدر است؟»
«دانستن نام تو!»
مرد سوار بر اسب شد: «من قیس بن مسهر صیداوی هستم. فرستاده‌ی حسین بن علی!» و تاخت.
عبدالله مانند کسی که گویی سال‌ها در گمراهی بوده و تازه راه هدایت را یافته بود، به زانو نشست و سرش را میان دست‌ها گرفت."


انتهای پیام/س
کد مطلب: 12210