۱
 
درگذشت حاج محمّد معدنی از مبارزان انقلابی استان البرز
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۶
حاج محمّد معدنی روحانی شجاع مخالف رژیم پهلوی پس از یک دوره بیماری در شهر هشتگرد درگذشت.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، حسین عسکری پژوهشگر و البرزپژوه با اعلام این خبر افزود: بنده به سفارش حوزه هنری استان البرز، ذیل عنوان طرح پژوهشی تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در استان البرز در حال نگارش «تاریخ انقلاب اسلامی در ساوجبلاغ» هستم. یکی از منابع این کتاب، حاج محمّد معدنی است که متاسفانه صبح شنبه 9 اردیبهشت 1396 پس از یک دوره بیماری در شهر هشتگرد درگذشت.

وی بیان کرد: در سال های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی مرحوم محمّد عارف (درگذشت 1393) روحانی شجاع مخالف رژیم پهلوی جهت تبلیغ معارف اسلامی به مسجد جامع شهر هشتگرد می آید. در سه سند باقی مانده از ساواک کرج، از مبارزات شجاعانه ایشان و یارانش از جمله حاج محمّد معدنی مطالبی بیان شده است.

عسکری مطرح کرد: از جمله در سندی متعلّق به 11 شهریور 1357 آمده است که مرحوم عارف در مسجد جامع هشتگرد، به کسبه دستور جمع آوری و پاره‌کردن عکس محمّدرضا شاه پهلوی را داده است.

وی گفت: در  پی این درخواست، کسبه این شهر که آن موقع روستایی کوچک بوده، حدود پنج ماه مانده به پیروزی انقلاب، شجاعانه از ایشان تبعیت کرده اند. در این سند نام حاج محمّد معدنی در کنار نام مرحوم محمّدعلی کرمی و مرحوم فرخ‌ پورمهران آمده است.

عسکری خاطر نشان کرد: براساس سند دیگری از ساواک که مربوط به 20 آذر 1357 است، مرحوم عارف در دو شب تاسوعا و عاشورا پس از اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع هشتگرد به منبر رفته و همزمان با ایراد مطالبی مذهبی، شعارهایی صریح علیه شاه و نخست وزیر وقت بر زبان رانده و مردم و کسبه را به تظاهرات و نوشتن شعارهای اعتراضی بر دیوارهای منازلشان تشویق کرده است.

نامبرده در طول مبارزات خود سه بار به ساواک کرج احضار شده بود.

انتهای پیام/
کد مطلب: 10942