نظر
۱
۰
 
به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت شهید مصطفی احمدی روشن
مصطفی دانشجوی با برنامه مسئول فعال
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۰۴
به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت شهید مصطفی احمدی روشن با یکی از دانشجویان دوره دکتری که در حال حاضراستاد دانشگاه خوارزمی است و از طرفی هم یکی از دوستان شهید احمدی روشن است همکلام شدیم.این رفیق شفیق گفت اسمم را نیاورید اسم مصطفی کافی است تو گویی اسم او را تلالوی ندای بندگی خدا در تمام عالم می دانست.
Share/Save/Bookmark
 
به مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت شهید مصطفی احمدی روشن با یکی از دانشجویان دوره دکتری که در حال حاضراستاد دانشگاه خوارزمی است و از طرفی هم یکی از دوستان شهید احمدی روشن است همکلام شدیم.این رفیق شفیق گفت اسمم را نیاورید اسم مصطفی کافی است تو گویی اسم او را تلالوی ندای بندگی خدا در تمام عالم می دانست.
اسنا: لطفا خودتان را معرفی کنید:

ورودی سال۷۸کارشناسی فیزیک در دانشگاه شریف ،کارشناسی ارشد را در دانشگاه زنجان گذراندم و در حال حاضر دانشجوی دکتری سال سوم در دانشگاه خوارزمی در رشته ی فیزیک لیزرهستم.در همین حوزه مشغول بکارهستم و در حال حاضر مشغول کار عملی و پروژه ها هستم.
از همان ابتدا در رشته ی فیزیک درس میخواندم و با تمام مشکلات و سختی هایی که در این مدت برایم پیش آمد و با اندک وقفه ای که بین کارشناسی ارشد و دکتری پیش آمد ولی باز هم علاقه مند به ادامه تحصیل در همین رشته بودم.
اسنا:درباره نحوه آشناییتان با شهید احمدی روشن بگویید
در دوران لیسانس با شهید احمدی روشن آشنا شدم.از ابتدا خیلی با هم صمیمی نبودیم و در مراسمات مختلف و در اردو ها همدیگر را ملاقات می کردیم.شهید احمدی روشن ورودی سال۷۷دانشگاه شریف دررشته ی مهندسی شیمی بودند و در برخی کلاس های عمومی با هم بودیم.۲یا۳سال اول فقط برخورد چهره به چهره داشتیم .اولین برخورد دوستانه نزدیک با ایشان اولین شبی بود که وارد خوابگاه شده بودم و ایشان با لهجه ی زیبای همدانیشون احوال پرسی کردن و چهره ی زیبا و دلنشینی داشتند(خودایشان این چهره و ظاهر را با آگاهی انتخاب کرده بودند ) بعد از آشنایی در اتاق بحث هایی صورت میگرفت و ایشان هفته ای ۱الی۲بار به اتاق ما می آمدند چون هم اتاقی های من دوستان صمیمی ایشان بودند.
اسنا:از دوران دانشجویی ایشان بیشتر بگویید
شهید احمدی روشن در بسیج دانشجویی دانشگاه فعالیت زیادی داشتند.دوستان ایشان بهشون میگفتن که تو اگر وارد کارای بسیج نمیشدی توی دانشکده میتونستی خیلی فعال باشی و ایشان هم به شوخی میگفتند« بله دیگه این ریش برای ما دردسر شده».همیشه بر روی برخی مسائل حساس بودن یکی از این مسائل،مسئله ی رهبری بود و اگر کسی حتی به شوخی به رهبری چیزی میگفت بسیار عصبانی و ناراحت میشدند .یکی از ویژگی های ایشان شاد بودن و خوش خنده بودن ایشان بود و هر زمان که وارد اتاق میشدند یک لطیفه تعریف میکردند.درباره ی مراتب علمی خودشان یا کارهایی که در زمینه علمی زیاد صحبت نمیکردند.
اسنا:وقتی خبر شهادت ایشان را شنیدید،چه حس و حالی داشتید؟
چون ایشان علاقه ی شدیدی به رفتن سر کار در نطنز داشتند و در آن دوران غنی سازی با مشکل رو به رو شده بود و من هم هیچ اطلاعی از سمت ایشان در نطنز نداشتم و حتی شماره ای هم از ایشان نداشتم . موقعی که من خبر شهادت ایشان رو شنیدم نه تنها ناراحت نشدم بلکه خوشحالم شدم.چون ایشان واقعا ارزش و لیاقت شهادت را داشتند و افرادی امثال ایشان با این ویژگی ها لیاقت شهادت را دارد چون واقعا انسان های بزرگواری بودند.
اسنا:درباره فعالیتهای غیر درسیشان چه اطلاعاتی دارید؟
ایشان زیاد از کارها و فعالیت هایی که میکردند صحبت نمیکردند در خیلی از اردو هایی که بر گزار میشد کارهای خدماتی و پشتیبانی داشتند و زیاد از کارهای تشکیلاتیشون در بسیج صحبت نمیکردند.هر کاری که از دستشون بر می آمد انجام میدادند.آدم هایی مثل شهید احمدی روشن در این جامعه کم نیستند و نبودند و در قید و بند فعالیت های مادی نبودند و فعالیت های زیادی هم انجام میدادند.
این حرف که میگویند بچه های این رشته به دلیل سختی و برخی مسائل دیگه به مواردی از جمله اعتیاد رو می آورند چندان درست نیست و این حرفی که این بچه ها فقط درگیر درس هستند و هیچ فعالیت دیگری هم ندارند نابه جاست.درست است که این دانشجویان بنا به موقعیت هایی نسبت به بقیه دانشجویان دیگر به درس حساس تر هستند و از نظر سطح علمی در درجه ی بالاتری قرار دارند ولی این به معنای جا ماندن از بقیه ی جوانب و زوایا نیست به طوری که ما قوی ترین فوق برنامه ها را در دانشگاه شریف داریم.جمعیت خیریه ی امام علی علیه السلام ابتدا در دانشگاه شریف و سپس در بقیه ی دانشگاه ها مطرح و پخش شد.
شنیده شده طرز تفکر دانشجویان دانشگاه شریف اکثرا بر این است که از کشور بروند و این یک امر شایع در بین دانشجویان این دانشگاه است و اینکه این افراد برای مدت کوتاهی و برای ادامه ی تحصیل به کشور دیگه میروند و بعد از اخذ مدرک و اطلاعات به کشور خودشون بر میگردن و این اطلاعات را به بقیه منتقل میکنن ولی دلیل اینکه چرا شهید احمدی روشن این کار رو نکردن و از کشور خارج نشدن رو من درست نمیدونم ولی اینکه بعد از فارغ التحصیلی در لیسانس دوست داشتن در انرژی هسته ای استخدام بشن نشان میدهد که رفتن به کشور دیگه برای ایشان اصلا مطرح نبوده و اهداف داخلی برای ایشان بسیار مهمتر هست.خودم به شخصه تا زمانی که مدرک کارشناسی ارشدم را گرفتم به این قضیه فکر نکرده بودم ولی بعد از دوران ارشد در فکر رفتن بودم و هم در دانشگاه آلمان و هم در این دانشگاه پذیرفته شد و بسیار دو دل بودم و بالاخره در ایران ماندم. ولی من معتقدم که خوبه و میشه که دانشجو برای ادامه ی تحصیل به یک کشور دیگه برود و بعد از برگشت خیرش به ملت برسد.
شهید احمدی روشن از سال سوم دانشگاه شروع به کارهای عملی کردند در صورتی که رشته ی ایشان ازمایشگاهی و یا علوم پایه نبود برای اینکه فرد به سمت فعالیت ها و پروژه ها و کارهای عملی برود ۲تا عامل نقش دارد یکی عامل محیطی و دومین عامل خود فرد است.مثلا خیلی از افراد و دانشجوها با اینکه محیط،محیط علمی و جو علمی است ولی افرادی بودن که به جایی نرسیدن ولی در کل اگر کسی بخواهد پیگیر کار و پروژه و فعالیت علمی باشد در دانشگاه شریف جا برای کار نسبت به بقیه ی جاها بیشتر است ولی در کل خود فرد باید بخواهد تا به جایی برسد و علاقه ی شخص بسیار مهم است.چون امکانات ممکن است در جای کم باشد.
شهید احمدی علاقه ی زیادی برای ادامه ی این کار داشتند و حتی اگر ایشان در دانشگاه شریف هم نبود ولی باز هم در همین مسیر درست پیش میرفت.چون کسی که درابتدا برای خودش هدف تعیین کند در هر جا که برود چون هدف دارد به سرانجام میرسد..شاید ما شاهد اتفاقاتی بیشتری از قبیل اعتیاد،خود کشی و... در این دانشجویان باشیم و این به علت توقع بسیار بالا از این دانشجویان و از طرف دیگر جذب نیرو و انگیزه بسیار کم است و نمیتواند دانشجو را جذب کند.
بعد از شهادت شهید احمدی روشن تعدادی از دانش جویان خواستار تغییر رشته ی خود به فیزیک اتمی شدن، این دانشجویان جزو دانشجویان احساساتی هستند و از طرفی این رفتار برای خارج ایجاد رعب و وحشت میکند ولی در کل باید نیاز سنجی شود چه چیزی نیاز است و در بحث هسته ای فقط فیزیک که نیست، بلکه خیلی موارد دیگر هم در این مورد نقش دارند و بهتر است که دانشجوها در همه ی زمینه ها کار کنند تا مستقل شویم و بنا به فرموده ی آقا این کارهاست که قدرت می آورد.
در حال حاضر شرایط به صورتی شده که بسیاری از تحریم ها برداشته شده و این یک خوبی و یک ویژگی مثبت و یک بدی هم دارد.مثلا وجود تحریم در جنگ باعث شد که خود ایرانی ها چیز هایی رو بسازند و پیشرفت کنند و پیروز هم شوند.ولی این تحریم ها بدی هم دارد و اینکه اقتصاد و خیلی موارد دیگر رو تحت تاثیر قرار میده بنا براین اگر تحریم نباشد و ما باز هم به خومان تکیه کنیم بهتر است. تحریم بسته به نگاه خودمان دارد که چطور با این قضیه برخورد کنیم و تکیه ما بر خودمان باشد.
در خیلی از موارد هم رفتار مردم اشتباه است و فقط دولتمردان را در این قضیه مقصر میدانند در صورتی که اگر خیلی چیزها را رعایت کنیم مشکلات حل میشود.
شهید احمدی روشن در غنی سازی۲۰%نقش مهمی را ایفا کردند و در حال حاضر غنی سازی۲۰%تعلیق شده و این بحث مطرح است که به فعالیت های این افراد پشت شده در صورتی که وقتی ما در جهت کار آن ها پیش برویم هیچ مشکلی پیش نمی آید و هدف خودشان هم پیشرفت علمی کشور و ملت و قدرت نظام بوده است و این تعلیق یک بخشی از نقشه است و قرار به از بین بردن این ها نیست و اگر ما تن به از بین بردن این ها بدهیم این یک اشتباه است و این تعلیق احتمالا موقت است.
ایران در زمینه ی فیزیک در مقایسه با سایر کشور ها نه عقب است و نه در مرز قرار دارد .در برخی از رشته ها مخصوصا رشته های تئوری ایران در مرز است اما در رشته ایی که نیاز به استفاده از ابزار و در واقع رشته ای عملی هستند ایران عقب تر است.
مهم ترین مشکل ما در فیزیک این است که کار تیمی را بسیار دیر شروع کردیم و الان۱۵سال است که این کار را انجام میدهیم. قبلا این کارها را تنهایی انجام میداده ایم و بنابر این آینده ی فیزیک بهتر از گذشته است.
علت تفاوت شهید احمدی یک بحث لیاقتی است که در برخی ازافراد ایجاد میشود و علت این ها رفتار خود فرد است و امثال ایشان که لیاقت شهید شدن را دارند کم نداریم ولی قسمت و مصلحت خداوند چیز دیگری است و کسی از برنامه ی خدا خبر ندارد.
سخن آخر من بیشتر به دانشجویان عزیز است و اینکه من معتقدم در هر شرایط و در هر دانشگاه و رشته ای باید بهترین کاری که از دستشون بر میاد را انجام بدهند که حداقل شرمنده ی خودشان نباشند وانسان باید هر چقدر که میتونه و میدونه پیش بره و هر چیزی را هم که نمیداند خداوند آن را به انسان یاد میدهد و این شاه کلید است.
اسنا:از ایشان خاطره ای دارید؟
بله. ایشان اوایل در صنایع دفاع مشغول به فعالیت بودند.یک روزشهید احمدی روشن در خوابگاه تمام قابلمه ها را جمع کردند لحظاتی بعد صدای انفجاری شنیدیم و وقتی بیرون آمدیم ،دیدیم که تمام قابلمه ها در هوا پخش شده اند!! درواقع ایشان با همان قابلمه ها در خوابگاه یک شبهه موشک ساخته بودند!
کشتن آلاله هاشیوه اهریمن است            این وطن اما پر از حمدی روشن است

مصاحبه:اسما حیدری
کد مطلب: 4712


 
 
 
۱۳۹۴-۰۱-۱۱ ۱۳:۲۶:۱۳
من شهید احمدی روشن رو خیلی زیاد دوست دارم و می خوام راه ایشون رو ادامه بدم و قصد دارم رشته ی دانشگاهیم رو جوری انتخاب کنم که بتونم در زمینه ی انرژی هسته ای فعالیت کنم اما اطلاعات زیادی درباره ی این رشته ها ندارم و نمی دونم باید از کجا اطلاعات بدست بیارم (866)