۰
 
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد تاکید کرد
ضرورت توجه عمیق و ریشه‌ای به مباحث قرآنی در دانشگاه‌ها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد با تاکید ضرورت توجه به مباحث قرآنی و دینی به صورت ریشه‌ای در دانشگاه‌ها،گفت: متاسفانه تاکنون مخاطب‌شناسی اساسی در زمینه مفاهیم و موضوعات قرآنی در جامعه و بخصوص دانشگاه‌ها،صورت نگرفته، به همین دلیل فعالیت‌های انجام شده در این زمینه ظاهری و غیر دیکته‌ای هستند.لذا باید در این زمینه سیاست‌گذاری‌های اساسی صورت بگیرد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا )، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدطه هاشمی در نشست خبری که به مناسبت اختتامیه بیست‌ویکمین دوره مسابقات قرآن و عترت و نخستین جشنواره شیخ طبرسی در ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد برگزار شد، بر لزوم توجه به مباحث قرآنی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در حال حاضر حدود 500 کانون قرآن و عترت در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد در سطح کشور مستقر هستند که علاوه بر انجام کارهای معمولی در حوزه فرهنگی به طور عمیق‌تر به مسائل قرآن و عترت می‌پردازند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد به تشکیل شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی در این دانشگاه اشاره کرد و افزود: این شورا به منظور ایجاد تحول در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد تشکیل شد. در واقع ما تلاش می‌کنیم فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی در دانشگاه‌ها را که نیازمند تغییر نگاه، روش و شیوه هستند متناسب با اقتضای نیاز امروز جوانان بررسی کنیم بنابراین در همین راستا شورای راهبردی دانشگاه نیز تشکیل شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه‌های راهبردی و پنج ساله دانشگاه آزاد بر پایه اسناد بالادستی سند اسلامی شدن دانشگاه تدوین شده و ما اولین دانشگاهی هستیم که به صورت علمی برنامه راهبردی و پنج ساله را از دانشگاه طراحی و اجرایی می‌کنیم.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد ادامه داد: یکی از کارهای بزرگی که در ارتباط با موضوعات قرآنی در دانشگاه آزاد انجام می‌شود طراحی جشنواره شیخ طبرسی است که در دل این جشنواره جایزه ویژه‌ای با عنوان جایزه قرآنی (علامه طباطبایی) تدارک دیده شده است که این جایزه به برگزیدگان حوزه پژوهش قرآنی در زمینه‌های کتاب، پایان‌نامه، مقاله و غیره و همچنین کسانی که در تولید دانش قرآنی انتخاب شوند تعلق می‌گیرد.

دکتر طاها هاشمی همچنین با تاکید بر اینکه مفاهیم قرآنی جز با شناخت نیازهای جامعه و مطالبات جوانان قابل انتقال نیست، گفت: امروزه با حجم بسیار زیادی از اطلاعات در کشور روبه‌رو هستیم که هر کسی به راحتی می‌تواند نیازهای اطلاعاتی خود را تامین کند اما اگر در میان این حجم اطلاعاتی، بسته‌های فرهنگی و مفاهیم قرآنی متناسب با جامعه بخصوص دانشجویان و جوانان طراحی نشود و مخاطب‌شناسی اساسی صورت نگیرد نمی‌توانیم در انتقال این مفاهیم موفق عمل کنیم.

وی همچنین یادآور شد: متاسفانه مسئولان فرهنگی در کشور در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود اقتضائات جامعه را در نظر نمی‌گیرند. به همین دلیل نتوانستیم در انتقال مفاهیم قرآنی، مسائل دینی و اعتقادی به جامعه عملکرد موفقی داشته باشیم.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: در جشنواره طبرسی امسال ابتدا 30 سال از فعالیت‌های قرآنی و دینی انجام شده در دانشگاه آزاد نظیر مقالات، پایان‌نامه‌ها، کتاب و غیره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اما در دومین جشنواره طبرسی که سال 97 برگزار می‌شود فقط اتفاقات قرآنی دو سال اخیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در واقع هدف ما این است که راهکاری پیدا کنیم که براساس مباحث به طور جدی‌تر و عمیق‌تر در دانشگاه‌ها مصرف شود.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در برگزاری برنامه‌هایی نظیر جشنواره طبرسی افرادی را که علاقه‌مند بر مباحث قرآنی هستند را شناسایی و طرح‌های جامع آنها را به منظور اجرایی شدن در دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد. چراکه به اعتقاد من قرآن در هر زمان و مکانی اگر به درستی فهم و منتقل شود کسی نیست که مخاطب واقعی آن قرار نگیرد. در حالی که تاکنون مخاطب‌شناسی اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد ادامه داد: همزمان با برگزاری جشنواره طبرسی که مسابقات آن از فردا و طی روزهای9 و 10 آبان در قم و اختتامیه آن روز سه‌شنبه 12 آبان‌ماه در تهران برگزار می‌شود و بیست‌ویکمین دوره مسابقه حفظ و قرآن که طراحی آن از سال 72 شروع شده است نیز برگزار خواهد شد.

وی همچنین گزارشی از فعالیت‌های انجام شده فرهنگی در طول سه سال گذشته در دانشگاه آزاد ارائه داد و گفت: تلاش ما در طول این سه سال گذشته این بود که مسائل فرهنگی را با نگاه درست در دانشگاه‌ها تبیین کنیم. در واقع حوزه مسائل اجتماعی که در گذشته متصدی مشخصی نداشت از مهر 92 به حوزه فرهنگی اضافه شد.

هاشمی در ادامه تصریح کرد: بررسی وضعیت دانشگاه‌ها در حوزه مسائل اجتماعی یکی از کارهای بزرگی بود که در طول این سه سال در دانشگاه آزاد انجام شد که در این زمینه بررسی‌های میدانی درخصوص چالش‌های پیش‌روی دانشجویان را انجام و با مراکز متصدی حوزه اجتماعی بیرون از دانشگاه تفاهمنامه‌هایی را امضا کردیم که البته اجرای این طرح در سال تحصیلی جدید نیز ادامه خواهد داشت.


وی ادامه داد: در حوزه مسائل فرهنگی هم به تلألو ارزش‌های انسانی در بین دانشگاهیان اهتمام ویژه‌ای داشتیم و در عین حال که به ظاهر دین پرداختیم به باطن نیز توجه اساسی صورت گرفته است. امری که امروزه در جامعه به آن توجه می‌شود یعنی تنها ظاهر دین هدف اصلی قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد توجه به نشاط و شادابی دانشجویان را از دیگر رویکردهای فرهنگی دانشگاه طی سه سال گذشته توصیف کرد و گفت: ما فکر می‌کنیم که اگر دانشجویی در محیط تحصیلی خود نشاط و شادابی نداشته باشد نمی‌تواند در عرصه آموزش نیز موفق باشد. متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند وقتی صحبت از نشاط و شادابی در دانشگاه می‌شود می‌خواهیم کارهای خلاف شرع انجام بدهیم. در صورتی که این نشاط دقیقاً می‌تواند در محدوده قوانین کشور و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق بیفتد.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه بسیاری از مصوبات شورای انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها اجرایی نمی‌شود، گفت: همچنان که بسیاری از مواقع قانون اساسی ما اجرا نمی‌شود برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در دانشگاه‌ها نادیده گرفته می‌شود که ما تلاش می‌کنیم برنامه‌های فرهنگی خود را متناسب با مصوبات شورا در دانشگاه‌ها اجرایی و پیاده‌سازی کنیم.

وی همچنین برگزاری جدی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه را از دیگر برنامه‌های فرهنگی دانشگاه آزاد عنوان کرد و افزود: وقتی که مقام معظم رهبری بحث کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها را مطرح کردند، با این موضوع در دانشگاه‌ها بسیار سطحی برخورد شد در صورتی که اگر بحث کرسی‌های آزاداندیشی به طور جدی دنبال شود می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای جوانان و دانشجویان باشد.

به گفته معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد، "آزادی" دانشگاه آزاد به معنای آزاداندیشی دانشجویان بر پایه مسائل دینی، اعتقادی و در چارچوب مباحث آزاداندیشانه جامعه است و در این زمینه برنامه‌های متنوعی در نظر گرفته شده است که دانشجویان آزادانه مباحث خود را مطرح کنند.

دکتر هاشمی همچنین اظهار کرد: برگزاری نخستین جشنواره تئاتر دانشگاهیان در واحد مشهد، برگزاری نخستین جشنواره فیلم کوتاه دانشگاهی، نخستین جشنواره سراسری فرهنگ و اقوام و میراث فرهنگی در کرمان، نخستین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی در تبریز، نخستین جشنواره ملی آشتی با طبیعت و راه‌اندازی غرفه زبان و ادبیات فارسی از جمله برنامه‌های فرهنگی است که در شش ماه نخست سال جاری در دانشگاه آزاد انجام شده است.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد درخصوص راه‌اندازی کانون‌های خانه و دانشگاه و همچنین تقویت "طرح استاد معتمد" در دانشگاه آزاد را از مهمترین فعالیت‌های فرهنگی این دانشگاه دانست و گفت: امروزه به دلایل مختلف ارتباط والدین با فرزند خود بخصوص در دوره نوجوانی و جوانی با خلاء مواجه است که ما سعی کردیم این خلاء را با تقویت "طرح استاد معتمد" و جایگاهی که اعضای هیات علمی دارند، رفع کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هر ساله اجلاس سراسری از روسای واحدهای دانشگاه در بهمن‌ماه برگزار می‌شود و امسال هفتادویکمین اجلاس با موضوع فرهنگی در دو حوزه نمایشگاه و دستاوردهای آثار هنری و صنایع دستی همچنین معرفی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود. در واقع در این اجلاس محصولات فرهنگی، هنری و اجتماعی تولیدشده در شرکت‌های دانش‌بنیان عرضه خواهد شد.

هاشمی همچنین با اشاره به راه‌اندازی 9 پیوست فرهنگی در تمامی معاونت‌های دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: این دانشگاه در مجموع 9 معاونت دارد که هر یک از معاونت‌ها جداگانه دارای یک پیوست فرهنگی است که می‌تواند در حوزه فعالیت‌های مرتبط کار فرهنگی انجام دهد. یعنی اگر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌ها تعطیل شود معاونت‌های دیگر در حوزه‌های فرهنگی فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه شخصیت‌ها و چهره‌های تاریخی، مذهبی و فرهنگی کشور می‌توانند موضوع پایان‌نامه دانشجویان قرار بگیرند، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری همواره از این مساله نگران بودند که چرا جوانان ما شخصیت‌های خارجی را بهتر از داخلی می‌شناسند که دانشگاه آزاد این امکان را فراهم نمود که دانشجویان شخصیت‌ها و مفاخر تاریخی را موضوع پایان‌نامه‌های خود قرار بدهند.

دکتر هاشمی به تفاهمنامه اخیر دانشگاه آزاد با وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: این تفاهمنامه در حوزه موضوعات فرهنگی، سینمایی، هنری و قرآنی با وزارت ارشاد امضا شد که برای هر کدام از موارد نیز سندی مشخص تنظیم شده است که اولین سند در حوزه فعالیت‌های سینمایی بود و در این زمینه اعلام کردیم که 40 سالن این دانشگاه به شرط تجهیز با امکانات مشخص امکان اکران فیلم داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا که دانشگاه آزاد چه برنامه‌های مشخصی برای پیگیری و راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه دارد، گفت: این موضوع در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها مطرح شده بود و در گذشته آیین‌نامه‌ای نیز در این زمینه تنظیم و از طریق وزارت علوم به دانشگاه‌ها اعلام شده بود اما آیین‌نامه فوق به اندازه‌ای سخت بود که تنها افراد مشخص و خاص به آن می‌توانستند در کرسی‌های آزاداندیشی حضور پیدا کنند که خوشبختانه این موضوع در وزارت علوم مجددا آن را بازنگری کرد و مصوبه آن ابلاغ شد.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد در پایان خاطرنشان کرد: مصوبه بازنگری شده کرسی‌های آزاداندیشی در معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد به طور جدی دنبال می‌شود به طوری که یکی از شاخص‌های جدی ارزیابی مدیران و معاونین فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد کشور برگزاری و توجه به کرسی‌های آزاداندیشی است چراکه معتقد هستیم توجه به این موضوع بسیاری از نیازهای دانشجویان را پاسخ می‌دهد و حتی این موضوع توسط نشریات دانشجویی نیز به طور جدی پیگیری می‌شود.

انتهای پیام
کد مطلب: 9942