۰
 
کاهش 30 درصدی مسکنه در البرز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵
رئیس اتحادیه املاک مرکز استان البرز گفت: قیمت مسکن در شهر کرج نسبت به ماه های اخیر با کاهش 30 درصدی روبرو بوده است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، محمد قمی، رئیس اتحادیه املاک مرکز استان البرز از کاهش 30 درصدی قیمت مسکن در شهر کرج نسبت به چند ماه اخیر خبر داد و گفت: پیش بینی می شود این رقم کاهش تا بهمن ماه به 70 درصد نیز برسد.

رئیس اتحادیه املاک مرکز استان البرز با بیان اینکه رشد بازار و افزایش داد و ستدها ارتباط مستقیمی با افزایش قیمت ها دارد، افزود: قیمت مسکن نرخ مشخصی ندارد حتی در برخی مناطق 200 درصد افزایش داشت و کاهش قیمت فعلی در مقایسه با افزایش 200 درصدی است و در واقع هنوز هم قیمت بالاست.

قمی در رابطه با نرخ اجاره بها مطرح کرد: با توجه به اینکه فصل جابجایی ها تقریبا به اتمام رسیده نمی توان در مورد این موضوع اظهار نظر کرد و افزایش یا کاهش این نرخ در سال جدید مشخص می شود.

وی با بیان اینکه شناسایی منازل خالی در استان خارج از حیطه کاری این اتحادیه است، عنوان کرد: اگر این منازل شناسایی و وارد بازار مسکن شوند تا حد زیادی در کاهش قیمت اجاره بهای مسکن تأثیرگذار خواهند بود زیرا در صورت افزایش قیمت و عدم توان خرید، مردم مجبور به اجاره هستند.

قمی تصریح کرد: تاکنون هیچ اقدامی جهت شناسایی منازل خالی از سکنه، قیمت گذاری برای خرید، فروش و اجاره صورت نگرفته است و هیچ قانونی نیز در این زمینه وجود ندارد و همین امر موجب می شود قیمت ها بی رویه افزایش یابد و هیچ اقدامی در جهت کاهش آن صورت نگیرد.

نظارتی بر قیمت مسکن صورت نمی گیرد

رئیس اتحادیه املاک مرکز استان البرز با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ نظارتی بر قیمت انواع مسکن وجود ندارد، اذعان کرد: در صورتی که قانونی بر اساس منطقه بندی و در پی آن قیمت خرید، فروش و اجاره بها مشخص شود می تواند در روند کاهش قیمت مسکن تأثیرگذار باشد زیرا مردم ملزم به رعایت قوانین می شوند.

قمی تصریح کرد: بر خلاف تصور مردم که اتحادیه املاک می تواند بر قیمت ها نظارت داشته باشد اما وظیفه این اتحادیه، نظارت بر فعالیت املاک و تخلفات صنفی مربوط به آن است و ما نمی توانیم در بخش قیمت ها ورود کنیم.

رئیس اتحادیه املاک مرکز استان البرز مطرح کرد: به املاک سطح استان اعلام شده از نصب قیمت بر روی شیشه مغازه ها و همچنین ثبت فایل فروش یا اجاره در اپلیکیشن هایی مانند دیوار خودداری کنند زیرا همین امر موجب افزایش قیمت ها می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه مسکن از ضروریات جامعه است اما توافقات خودسرانه مالک، مستأجر و سازنده نیز یکی دیگر از دلایل افزایش بی رویه قیمت در خرید یا اجاره مسکن است و تا زمانی که منطقه بندی از سوی مراجع ذیصلاح صورت نگیرد این دردسرها همچنان ادامه دارد.

رئیس اتحادیه املاک مرکز استان البرز از ورود دولت و تصویب لایحه ای در این زمینه به عنوان بهترین راه حل نام برد و خاطرنشان کرد: هر بار از سوی مسؤولین راه حل هایی در رابطه با مشکلات مربوط به مسکن مطرح می شود اما قانونی مصوب نمی شود.

قمی در خصوص راهکارهای کاهش قیمت مسکن بیان کرد: توصیه می کنیم مردم از خرید و فروش عجولانه مسکن بدون مشورت و تدبیر خودداری کنند و مالکان نیز رعایت انصاف را زمان تمدید اجاره بها داشته باشند و چشم بسته و تنها به دلیل افزایش نرخ همسایه، اجاره بها را افزایش ندهند و شرایط و منطقه را در نظر گیرند.

انتهای پیام/س
کد مطلب: 12372