۰
 
رییس کانون سردفتران و دفتر یاران استان البرز؛
سند رسمی دارای نقش های متعدد و با اهمیتی است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۶
رییس کانون سردفتران و دفتر یاران استان البرز به نقش های متعدد و سند رسمی اشاره کرد و گفت: اکنون نیز بسیاری از ابعاد این امر مغفول مانده و برای عموم مردم و بسیاری از خواص کشور جایگاه سند رسمی به درستی تبیین نشده است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، سعیدی در مراسم روز سند رسمی و مقام و منزلت جایگاه صاحب منصبان دفاتر اسناد رسمی که شامگاه یکشنبه در محل سازمان ملی استاندارد برگزار شد، اظهار داشت:  این روز بهانه ای است که سردفتران گرد هم جمع شوند و مبین پیامی برای مردم با عنوان سند رسمی ضرورتی غیر قابل انکار برای جامعه باشند.

وی با بیان اینکه سند رسمی دارای نقش های متعدد و با اهمیتی است، افزود: اکنون نیز بسیاری از ابعاد این امر مغفول مانده و برای عموم مردم و بسیاری از خواص کشور جایگاه سند رسمی به درستی تبیین نشده است.

سعیدی بیان کرد: هر نهاد، ارگان و تشکلی که در ایران ایجاد شده محصول یک خردورزی و عقل گرایی و یا الگو برداری از نمونه های موفق بین المللی است و نمی توان با سهل انگاری نسبت به تضعیف جایگاه ها اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه نباید به یک تشکلی که محصول عقل گرایی است بی دلیل و منطق هجمه وارد کرد، گفت: بنابراین بر این باور هستیم که تمامی تشکل ها و ارگان های تشکیل شده به خصوص پس از انقلاب اسلامی دارای جایگاه ویژه ای هستند.

رییس کانون سردفتران و دفتر یاران استان البرز با تاکید براینکه اختلاف نظرهای شخصی نباید خدمات ارائه شده در تشکل های قانونی را زیر سوال ببرد، افزود:چراکه تشکل سردفتری بر اساس بررسی های جامعی از ابتدا تشکیل شده و پویایی مطلوبی در این حوزه ایجاد شده است.

وی ادامه داد: تضعیف نهاد سردفتری زیر سوال بردن محصول عقل گرایی است بنابراین نباید صلاحیت های دفاتر اسناد رسمی زیر سوال برده شود.

سعیدی گفت:  برخی از افرادی که منافع آنها در خطر است در مقابل تنظیم سند رسمی مقاومت می کنند  و دفاتر اسناد رسمی از چندین جهت مورد نظارت قرار می گیرند بنابراین راه های بروز تخلفات به جد مسدود است.

وی اظهار کرد: در برخی موارد هزینه های اسناد رسمی قدری بالا بوده ولی این امر قابل حل است و نباید به کلی با عملکرد دفاتر مخالفت شود.

سعیدی در پایان گفت: حوزه های فقهی باید نظارت دوباره بر امور جاری در سند رسمی داشته باشند و حوزه های فقهی به کتابت عقود توجه کنند چراکه چنین اعمال نفوذی برای حفظ نظم دفاتر اسناد رسمی نیاز است.انتهای پیام/
کد مطلب: 10356