۰
 
آمار جمعیت کیفری استان البرز ۵ درصد کاهش یافت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۴
رئیس سازمان‌ زندان‌های استان البرز از کاهش ۵ درصدی آمار جمعیت کیفری البرز خبر داد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، جبار باقری صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه زندان یک جامعه متراکم است، اظهار داشت: در زندان، زندگی حاکم است و افراد دارای حقوق شهروندی هستند.

رئیس سازمان‌ زندان‌های استان البرز با بیان اینکه سازمان زندان‌ها متولی نگهداری صرف زندانی نیست، ادامه داد: ما در مقابل زندانیان تکالیفی داریم و این افراد به نیت اصلاح و تربیت تحویل جامعه زندان می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مجازات باید جنبه شخصی داشته باشد اما عملا خانواده‌ها با رفتن نان‌آور خانواده به زندان، مجازات می‌شوند، بیان کرد: زندانی شدن مسئول خانواده، سبب تحریم و ایجاد مشکلات  خانواده می‌شود.

باقری با بیان اینکه برای همه این حوزه‌ها در درون زندان قانون‌گذار راهکارهایی را قرار داده است، اضافه کرد: تولیت خانواده افرادی که به زندان می‌روند، به عهده تشکل‌های مردمی است.

وی با اشاره به اینکه مرکز مراقبت پس از خروج از زندان برای زندانیان وجود دارد، خاطرنشان کرد: بنیاد تعاون و صنایع زندانیان وجود دارد که سبب پر کردن اوقات فراغت، فعالیت، تامین اقتصادی و یاد گرفتن مهارت برای زندانیان است.

رئیس سازمان‌ زندان‌های استان البرز با بیان اینکه سازمان زندان‌ها در البرز اجاره‌نشین است، افزود: زمانی که البرز به استان تبدیل شد، زیرساخت‌های لازم برای آن آماده نبود.

وی با اشاره به اینکه زندان‌های موجود در استان البرز در زمانی که کرج زیرمجموعه استان تهران بود، در  خارج از مرکز ساخته شد، اظهار داشت: با وجود اینکه این زندان‌ها خارج از شهر بود، اما شهر به دور آن‌ها شکل گرفت.

باقری ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اینکه زندان‌های ملی در البرز وجود دارد، زندانیان مربوط به استان تهران با اولویت‌بندی در حال واگذاری به تهران هستند.

رئیس سازمان‌ زندان‌های استان البرز با بیان اینکه تعدادی از زندانیان مربوط به تهران، انتقال داده شده‌اند، اضافه کرد: با ایجاد فضای کافی، مابقی زندانیان به تهران منتقل می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه باید آمار جمعیت کیفری زندان‌ها کاهش یابد، عنوان کرد: مردم در طول ماه مبارک رمضان مقدماتی فراهم کردند که تعدادی زندانی رها شوند و در سال جاری در ماه مبارک در کرج 8 جشن گلریزان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد برگزار شد.

باقری با بیان اینکه در فردیس در سال گذشته 117 نفر آزاد شدند، ادامه داد: در سال 95، سازمان زندان‌ها با 200 میلیون تومان در کرج 33 زندانی و ستاد مردمی دیه نیز 375 نفر از زندانیان را آزاد کرد.

وی با اشاره به اینکه آمار جمعیت کیفری البرز در سال 95، 5 درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های قرآنی در درون زندان‌های البرز وجود دارد و البرز در مرداد ماه سال جاری میزبان مسابقات قرآنی کشوری مددجویان است.

رئیس سازمان‌ زندان‌های البرز با بیان اینکه در زندان‌های استان فعالیت‌ها در زمینه ورزش، هنر، بهداشت و آمار انفورماتیک وجود دارد، افزود: زندانیان زندان‌های استان البرز در زمینه انفورماتیک و اقامه نماز به رتبه برتر کشوری دست یافته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در سنوات قبل خانواده زندانیان برای دیدار با زندانیان خود در جلوی زندان رها بودند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با کمک شهرداری فضایی برای در انتظار ماندن خانواده‌ها وجود دارد.

باقری با بیان اینکه زندان باز در کرج، زندانی است که تعدادی از زندانیان که قابل هدایت هستند، تحت عنوان رای باز درخواست می‌دهند و از آن‌ها سند بازداشت می‌شود و این افراد می‌توانند برای کار و کسب درآمد برای خانواده‌های خود به خارج از زندان بروند، ادامه داد: در استان 400 زندانی باز حضور دارند که در حال حاضر 10 نفر خانم زندان کرج در مراکز بیرون زندان شاغل هستند.

وی با اشاره به اینکه آمار کیفری زنان در البرز 3 درصد است، گفت: نزدیک به 7 هزار زندانی در 12 مورد طبقه‌بندی وجود دارد، 80 درصد این افراد محکوم و 20 درصد متهم هستند که بیش از 95 درصد متعلق به البرز هستند.

انتهای پیام/

کد مطلب: 11210