۰
 
یادداشت/
29 اردیبهشت روز سرنوشت سازی برای ملت ایران خواهد بود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲
29 اردیبهشت روز سرنوشت سازی برای ملت ایران خواهد بود. ملتی که در طول سال ها نشان داده که همیشه در صحنه و حامی نظامش می باشد. امید آن که مسئولین نیز قدر این ملت فهیم را دانسته و در خدمتگزاری به مردم عزیز، مجدّانه تلاش نمایند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، هر نظام اجتماعی دارای سرمایه هایی می باشد که پشتوانه آن و موجب استحکام و دوام یک نظام می شود. از جمله این سرمایه ها، مردمی هستند که در درون نظام و تحت لوای حکومت سیاسی آن می باشند.

امروزه جایگاه و نقش مردم در حکومت ها از اهمیت ویژه ای نزد اندیشمندان علوم اجتماعی و سیاسی برخوردار می باشد. به گونه ای که بر اساس نقش و حضور مردم در اداره حکومت، سیستم سیاسی یک نظام را معین می کنند. هرچه نقش و جایگاه مردم در اداره جامعه بیشتر باشد، آن نظام مقبولیت عمومی داشته و از پشتوانه محکمی برخوردار خواهد بود.

انقلاب شکوهمند اسلامی در قرن بیستم بدون شک یکی از مردمی ترین حکومت های دنیاست که از پشتوانه قوی مردمی برخوردار می باشد. اندیشه حکومتی انقلاب اسلامی که برگرفته از اسلام ناب محمدی(ص) و فقه شیعه می باشد، اهمیت و جایگاه بالایی برای مردم تحت زعامت حاکم قائل است.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) درباره نسبت مردم و حکومت دینی می فرمایند: « حکومت اسلام از مردم جدا نیست»(صحیفه امام، ج 5، ص 144 ) و در جای دیگر می فرمایند: « پشتوانه یک حکومتی ملت است، اگر یک ملتی پشتوانه حکومتی نباشد، این حکومت نمی تواند درست بشود، این نمی تواند برقرار باشد. » (صحیفه امام، ج 11، ص 130).

مقام معظم رهبری نیز یی از ارزش های انقلاب اسلامی را حضور مردم می دانند و می فرمایند: « ارزش هایی که ما در انقلاب برای آن ها می خواهیم تلاش کنیم و کارمان برای آن هاست، دو مبنا و پایه دارد: مکتب و مردم. مکتب بدون حضور مردم متصور نیست.»(بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام 09/11/68).

از ابداعات جمهوری اسلامی در نظام بین الملل ارائه مدلی از حکومت با مبنای دینی به نام «مردم سالاری دینی» بود. مدلی که با شعار نه شرقی، نه غربی به تفکر ماتریالیستی شرق و غرب پشت پا زده و در مقابل مدل های سکولار حکومتی، نمونه ای  جدید بر مبنای تفکر الهی و دینی بنیان گذاشت.

مدلی که علیرغم تمام هجمه ها و فشارها و نزاع های استکبار، توانست 38 سال با قدرت به کار خود ادامه داده و حتی الگویی برای دیگر ملت های جهان شود. امام خامنه ای(مدظله) می فرمایند: «مردم سالاری یعنی بر اساس دین و بر اساس اسلام، سالارِ زندگیِ جامعه، خود مردمند.» (بیانات در دیدار بسیجیان، 3/9/95).

یکی از مشخصه هایی که مردمی بودن یک نظام را نشان می دهد، تجمعات و مشارکت های عمومی مانند انتخابات می باشد. انتخابات و حضور گسترده مردم در پای صندوق های رأی، یک پشتوانه قوی برای یک نظام در عرصه بین الملل ایجاد می کند. هرچه مشارکت بیشتر، مقبولیت نظام سیاسی بالاتر و مانور قدرت نظام بیشتر.

جمهوری اسلامی با مشارکت های مردمی 99% ، 95% ، 85% و ... ، توانسته طی 38 سال خود را حفظ کرده و این سرمایه اجتماعی را به رخ جهانیان بکشد. لذا هنگامی که بیانات مقام معظم رهبری پیرامون انتخابات را نگاه می کنیم، ایشان در تمامی صحبت هایشان بیش از هر چیزی بر مشارکت حداکثری مردم تأکید دارند که صحبت های ایشان در حرم مطهر رضوی در اول فروردین سال 96، گویای این مهم می باشد.

فرازهایی از بیانات ایشان در دیدار با کارگران در تاریخ 11/02/96 را ملاحظه کنید: «عمده حرف بنده با مردم است. مردم عزیز ما باید بدانند که حضور آن ها در عرصه های مختلف تعیین کننده است... تعیین کننده امنیت ملی.

اگر مردم در صحنه حضور داشته باشند، کشور در امنیت باقی خواهد ماند ... در ایران اسلامی دشمن نتوانسته کار کند، به خاطر حضور مردم... گاهی می شنویم و شنفته ایم که بعضی ها فرض کنید گفته اند: «ما که آمدیم مسئولیت پیدا کردیم، توانستیم سایه ی جنگ را از سر کشور برداریم» نه، این حرف ها، حرف های درستی نیست، از بنده بشنوید، آنچه سایه ی جنگ را، سایه ی تعرض دشمن را در طول این سال های متمادی از سر این کشور رفع کرده، حضور مردم بوده است ... مهم ترین مظهر این حضور، انتخابات است ... به مردم عرض می کنم و اصرار می کنم که حتما در پای صندوق رأی حاضر بشوید و رأی بدهید.»

29 اردیبهشت روز سرنوشت سازی برای ملت ایران خواهد بود. ملتی که در طول سال ها نشان داده که همیشه در صحنه و حامی نظامش می باشد. امید آن که مسئولین نیز قدر این ملت فهیم را دانسته و در خدمتگزاری به مردم عزیز، مجدّانه تلاش نمایند.

مردم قدرشناس ایران اسلامی بار دیگر به ندای رهبر فرزانه انقلاب لبیک گفته و إن شاء الله با حضور گسترده خود در انتخابات 29 اردیبهشت، مشت محکمی بر دهان یاوه گویان استکبار و دنباله رو های آنان زد.

مصطفی حسنی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی البرز

انتهای پیام/
کد مطلب: 10950