۰
 
10 نوع منبع غذایی گیاهی برای افزایش سلامتی چشم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۰۰
استفاده از غذاهای گیاهی حاوی آنتی اکسیدان نقش مهمی در سلامت چشم دارند. مطالعات نشان می دهد
Share/Save/Bookmark
 
اسنا:که مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ارتباط مستقیمی با سلامت چشم و جلوگیری از بیماری هایی نظیر آب مروارید ، شب کوری و آب سیاه دارد .

۱۰ نوع منبع غذای گیاهی برای افزایش سلامتی چشم ::

۱ - سبزیجات با برگ های سبز تیره مانند کلم پیچ ، اسفناج ، شلغم و خردل سبز بهترین منبع لوتئین و زئاگزانتین می باشند. سبزی برگ منبع غنی از ویتامین ث است که سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری آب سیاه چشم ( (glaucoma می شود.

۲ - هویج و سیب زمینی سرشار از آنتی اکسیدان های مفید برای چشم و منبع غنی بتا کاروتن می باشند، رنگ دانه ها در میوه ها و سبزیجات با رنگ نارنجی منبع ویتامین آ بوده و نقش اصلی را در دید نرمال چشم ایفا می کنند و در جلوگیری از شب کوری و محافظت از قرنیه نیز بسیار مفید می باشند .

۳ - کلم ها مانند کلم پیچ ، گل کلم و کلم بروکلی دارای درصد بسیار بالایی از لوتئین ، زئاگزانتین و ویتامین ث می باشند.

۴ - مرکبات ، توت فرنگی و آب پرتقال سرشار از ویتامین ث هستند همانند گوجه فرنگی و فلفل قرمز که دارای لوتئین و لیکوپن بوده و نقش موثری در سلامت چشم دارند .

۵ - بسیاری از میوه ها سرشار از لوتئین و زئاگزانتین می باشند مثل زردآلو ، هلو ، انبه ، پاپایاس ، پرتقال ، نارنگی ، خربزه وطالبی . بخصوص طالبی که دارای مقدار بیشتری از املاح و مواد ذکرشده می باشد .

۶ - گیاهان و ادویه جات ، مانند کاری ، شوید ، جعفری و آب تره حاوی غلظت های قابل توجهی از لوتئین می باشند .

۷ - دانه و روغن بزرک منبع غنی امگا ۳ بوده و تاثیر معکوسی بر سندرم خشکی چشم دارد .

۸ - سیر ، دانه آفتابگردان ، آجیل ، گردو ، بلغور جو و برنج حاوی سلنیوم و مواد معدنی مهمی است که به جذب آنتی اکسیدان ها در جهت پیشگیری از بیماری های مختلف چشمی کمک می کنند .

۹ - لوبیا ، جو و گندم حاوی یکی از مهمترین مواد معدنی یعنی روی است که نقش اساسی درکمک به جدب آنتی اکسیدان های مفید برای سلامتی چشم را دارد .

۱۰ - جوانه گندم ، سویا ، پسته و بادام سرشار از ویتامین ای بوده و به همراه سبزیجات دارای برگ سبز و غلات غنی شده نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به آب مروارید چشم را دارند.

...

لوتئیـن و زئاگزانتیـن : آنتی اکسیدان هایی هستند که به طور معمول در گیاهانی مثل هویج و ذرت یافت می شوند و از عوامل موثر در جلوگیری از ابتلای چشم به بیماری های مختلف می باشند .
آنتی اکسیـدان : ویتامین ها و املاحی هستند که سلول های بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافطت می کنند.
بتـا کاروتن : ترکیبی است که در بدن شکسته شده و به ویتامین آ تبدیل می شود.
رادیکـال آزاد : موادی هستند که در اثر شکسته شدن ناقص چربی و پروتئین و یا از مصرف سیگار و آلودگی هوا ایجاد می شوند . رادیکال های آزاد به بافت ها و سلول های بدن حمله کرده و نارسائی ها و بیماری های متعددی را سبب می شوند.
لیکـوپن : آنتی اکسیدانی است که به صورت رنگدانه در گوجه فرنگی و میوه های قرمز رنگ موجود می باشد
کد مطلب: 3686