۲
 
خودشیفتگی طراحان پوستر سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛
زشت ترین پوستر تاریخ تئاتر (+عکس)
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۸
پوستر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر از سوی دبیرخانه این جشنواره رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا) ، طراحی و عکاسی این پوستر را «یارتا یاران» انجام داده و نقاشی مینیاتور آن، از آثار «محبوبه نیکخواه بهرامی» است.

گفتنی است که اجرای این پوستر را «مسعود فیروزخانی»، «یارتا یاران» و «فرشته طاهری» برعهده داشته‌اند.

با این همه، در ساعات اخیر و درپی انتشار این پوستر، هجمه های انتقادی سنگینی در فضای مجازی و به ویژه از سوی هنرمندان تئاتر و نیز تعدادی از عکاسان و گرافیست هایی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، صورت گرفته و بسیاری از کارشناسان نیز پوستر جشنوارۀ سی و سوم تئاتر فجر را به لحاظ تکنیکی و زیبایی شناختی ضعیف توصیف کردند.

این درحالی است که برخی از این هنرمندان که باتوجه به آشنایی با طراحان این پوستر، تمایلی به ذکر نامشان نداشتند، با انتقاد از طرح، اجرا و زیبایی شناسی ابتدایی و ضعیف این پوستر، آن را به هیچ عنوان در حد و اندازۀ جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر با بیش از ۳ دهه سابقه ندانستند.

به زعم برخی از کارشناسان باوجود آن که نگارگری (مینیاتور) کارشده در این پوستر، کاری قابل دفاع است، طراحی و ترکیب بندی کودکانه و ابتدایی آن موجب شده، هنرمندان و اهالی تئاتر و به ویژه طراحان، گرافیست ها و عکاسان تئاتر از این پوستر به عنوان "زشت ترین پوستر تاریخ تئاتر" یاد کنند.

نکتۀ جالب توجهی که در بسیاری از این انتقادات تکرار شده، همکاری ۳ هنرمند برای طراحی این پوستر است که این امر نیز موجب به راه افتادن موجی از شوخی های اینترنتی در شبکه های مجازی، به ویژه از سوی هنرمندان گردید.
نکتۀ جالب توجه دیگر در این پوستر نیز حضور طراحان این پوستر در تصویر است که با استفاده از ماسکی که چندان شباهتی به ماسک های تئاتر ندارد و با لباسی نامتعارف، ژست گرفته و به تصویر پشت سر خود اشاره می کنند.

بر این اساس، موجی از انتقادات خطاب به دبیر جشنوارۀ سی و دوم که به تازگی به عنوان رئیس مرکز هنرهای نمایشی نیز انتخاب شده، انجام گرفت که باوجود آن که بی شک ایشان نقشی مستقیم در طراحی این پوستر نداشتند، به نظر اندکی با بی انصافی توام بود.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از یکم تا دوازدهم بهمن ماه ۹۳ به دبیری «اردشیر صالحپور» برگزار می‌شود.


منبع:بولتن
کد مطلب: 5846