۱
 
اتاق‌ شیشه‌ای وزارت ارشاد برای چه کسانی شفاف است/ نگاهی به تناقض‌های این روزهای یک معاونت پرحاشیه‌
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۷
با انتشار نامه سرگشاده مدیر برکنار شده اداره کتاب، باید دید آیا بازهم مسئولان ارشاد ماجرا را انکار می‌کنند.
Share/Save/Bookmark
اتاق‌ شیشه‌ای وزارت ارشاد برای چه کسانی شفاف است/ نگاهی به تناقض‌های این روزهای یک معاونت پرحاشیه‌
 
به گزارش شبکه خبر انشجویان البرز(اسنا)،هفته گذشته بود که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست با اقلیت ها دینی در جمع خبرنگاران در پاسخ به فارس درباره عزل شجاعی صائین و چرایی آن اینگونه رو در رو با خبرنگاران گفت که: این حرف ها و شایعه ها که مطرح شد که ایشان به خاطر اینکه به کتابی مجوز نداده اند عزل شد صحت ندارد. ما یک بخشنامه‌ای را در یک حوزه‌ای به همه مدیران ارشاد ابلاغ کردیم، دستورالعملی بود که ایشان تخلف کرده است و به خاطر تخلف از بخش‌نامه عمومی وزارتخانه برکنار شد.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه این تخلف همان مصاحبه با رسانه‌ها بود، گفت: نه ربطی به آن قضیه ندارد.

و اما ماجرا همچنان انکار می‌شد، تا اینکه روز گذشته در نشست خبری سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، او نیز درباره برکناری شجاعی صائین مدیر سابق اداره کتاب هم با بیان اینکه صحبت‌های وزیر و مهدوی راد جایی برای توضیح نگذاشته و آنچه به قول معروف _ شرط بلاغست_ گفته شده، اینگونه تبیین کرد که: از ابتدا افرادی موافق حضور ایشان نبودند و با این مسئله که از منابع انسانی کشور در دولت های قبل، در دولت جدید استفاده شود مخالفت می‌کردند و معتقد به نوعی پاکسازی کامل بودند.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد با بیان این مطلب که متواضعانه و عاجزانه از رسانه‌ها می‌خواهم که وضعیت اقتصاد نشر را درک کنند، گفت: حوزه اقتصاد نشر و کتاب در شرایط سخت و بحرانی قرار دارد. التهاب در این حوزه به نفع حوزه نشر نیست. من نیز مدیر حاشیه نیستم و دوست ندارم حاشیه‌سازی کنم. ما مدیران نظام هم اینکه برای نظام حاشیه نسازیم، کافی است. جامعه فرهنگی کشور را نباید گرفتار التهاب کرد. حوزه نشر این مورد را مضاعف دارد، کافی است حساسیت را بالاتر ببریم آنگاه مفاهمه اجتماعی را دشوارتر و شرایط را بحرانی‌تر خواهیم کرد. از رسانه‌ها می‌خواهم با برکناری شجاعی صائین زیاد ور نروند. این یک بحث اداری است. از طرفی نه آقای شجاعی صائین مشکل مالی داشت و نه مشکل دیگر، این طرف نیز اتفاق خاصی رخ نداد بلکه جابه‌جایی اداری انجام شد.

جالب اینکه پیش از پرسش و پاسخ خبرنگاران در این نشست ابتدا صالحی تقریبا تمام دو سوم مدت نشست را صحبت کرد و به جای پاسخگویی به پرسش‌ها، گزارش فصلی از آمار و ارقام داد، گزارش‌هایی که معمولا در ایام هفته کتاب، برنامه‌های دیدار و رونمایی هم می‌توان از آنها شنید؛ او تنها اندکی زمان را به پرسش‌ها اختصاص داد و حتی برخی خبرنگاران موفق نشدند سوال خود را بپرسند و اعلام شد مکتوب ارائه کنند.

* رسانه‌ها نپردازند ما مسیر را می‌دانیم!!

صالحی در واقع در نشست خبری مقابل اهالی خبر و رسانه با ادبیات خاص خود به وضوح به رسانه‌ها گفت که از علت و چرایی این برکناری سوال نکنند، جویا نشوند، ماجرا را به اصطلاح کش ندهند و صراحتا اعلام کرد که رسانه‌ها «ور نروید»!!

حال که رسانه‌ها از اتاق‌هایی که دیگر شیشه‌ای نیستند پرده برداشتتند از کدر شدن بیش از حد ممانعت کنید. اتاق‌های شیشه‌ای را برای داوری جشنواره‌ها لازم می‌دانید اما برای اخراج یک مدیر نه؟ در جلسه وزیر ارشاد با معاون فرهنگی چه گذشت که صالحی با برگه اخراج امضا شده خارج شد؟

آقای معاون؛ تخلف بزرگ اداری آیا همان نبود که شجاعی صائین دیروز از آن پرده برداشت و در نامه‌ای نوشت که : «پس از درج مصاحبه وزیر محترم در برخی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در روز سه‌شنبه مورخ ۲۱/۱۱/۹۳، ضروری دانستم به اطلاع برسانم موضوع «دستورالعمل» یا «بخش‌نامه عمومی وزارتخانه» مورد اشاره ایشان، ممنوعیت مصاحبه مدیران وزارتخانه بوده است و علت برکناری این‌جانب نیز، مستند به نامه وزیر محترم خطاب به معاون محترم امور فرهنگی، عدم رعایت این ممنوعیت و انجام مصاحبه بوده است. نامه ذکر شده بعدازظهر روز سه‌شنبه ۷/۱۱/۹۳ صادر و عصر همان روز به رؤیت من رسید.» نبود؟!

اینکه رئیس اداره کتاب از هشداری که به شما داده بود پرده بر می‌دارد _در روزنامه جوان_ و بلافاصله عزل می‌شود و در ادامه مدیر منابع انسانی ارشاد هم مصاحبه می‌کند و از ندانسته‌هایش می‌گوید، اما همچنان در مسند نشسته آیا نشانه تعارض و تناقض عملکرد ارشاد نیست، آیا علی شجاعی صائین، پس از مصاحبه با روزنامه جوان و انتقاد از معاونت فرهنگی ارشاد مشمول قانون اخراج نشد؟ این کتاب کدام ارزش را دارد که شما این همه هشدار را نادیده می‌گیرید؟

آقای وزیر چند کلام هم با شما؛ اگر قانون است مدیر اداره کتاب و دیگری ندارد، اما صحبت کردید از تخلف بزرگ اداری که دیروز فاش شد مصاحبه با روزنامه‌ای بوده و هشداری که به معاون شما داده شده، آیا ایستادن در برابر کتاب «من این نسل» که مملو از اهانت به ارزش‌هاست امروز جایز است؟

آقای وزیر؛ رفتارهای دوگانه ارشاد و ایستادن پشت افرادی که سببی و نسبی به ارشاد متصل هستند مر قانون را زیر سوال نمی‌برد؟

شجاعی صائین یک هفته سکوت کرد و روز گذشته با انتشار نامه‌ای هر چند صریح هشدار داد که: مطالب فراوانی دارم که به دلیل پرهیز از ایجاد حاشیه و تنش در فضای نشر کشور فعلاً از بیان آن‌ها صرف‌نظر می‌کنم و امیدوارم دلیلی برای ذکر آن‌ها پیش نیاید.

آنچه گفته شد و بنا به صلاح‌دید مخفی ماند نشان می‌دهد، مدیری ظاهرا باید بر اداره کتاب ریاست کند که در برابر تمایلات بالادستی‌ها و فشارهای دیگران سکوت کرده و به خواسته آنها تن دهد، اما جناب معاون فرهنگی استقلال مدیرتان چه می‌شود؟ اداره کتاب مجموعه بسیار حساس از ارشاد است که خروجی آن مهم تلقی می‌شود، توقع ندارید که در برابر آثاری چون «من این نسل» که ارزشها و اعتقاداتی که آرمان‌های نظام هستند را سرزنش می‌کند، سکوت شود؟ بخش‌هایی از این کتاب هست که جمهوری آسمانی که دغدغه بسیاری از بزرگان هست را زیر سوال می‌برد، با توهین به بسیج و سپاه و سرداران جبهه و جنگ در این کتاب چه می‌کنید؟!!

جناب معاون: رسانه‌ها آنچه به قضاوت نشسته‌اند محتوای فکری مدیری از زیر مجموعه شما در سردبیری خانه کتاب است که همچنان هم ظاهرا فعالیت دارد و هفته گذشته از او تقدیر کردید و روز گذشته هم ....؛ اما این فرد با افکار و مواضعش علیه ارزش‌های نظام مردمی‌ترین پایگاه‌های جمهوری اسلامی که همان بسیج است را به بازداشتگاه تعبیر کرده است!! باز هم هشدار اداره کتاب یادتان نیامد و هنوز هم می‌گویید مدیر اداره کتاب هشداری به من نداد؟ اما بازهم مهلت یک ماهه برای شما تا مطالعه کنید.

سردبیر رسانه زیر مجموعه شما در فضای مجازی و در گفت‌وگوهای خصوصی‌اس علنا به واژه‌ها و نوشته‌هایش در این کتاب افتخار کرده و بر آنها صحه می‌گذارد!

ظاهرا اتاق‌ شیشه‌ای که شما وعده آن را داده‌اید فقط برای مواردی شفاف می‌شود که خرج چندانی برای ارشاد و زیرمجموعه‌هایش نداشته باشد.منبع: فارس
کد مطلب: 6205