۰
 
سیستم‌های هوشمند حمل و نقل تحولی شگرف در عصر حاضر است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
سیستم‌های هوشمند حمل و نقل تحولی شگرف عصر حاضر است که ماهیت این حوزه جهان را دگرگون کرده است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، وجود حمل و نقل شهری روان و ایمن از اساسی‌ترین زیر ساخت‌ها برای توسعه شهرها به شمار می آید و ارتقاء این مهم افزایش سطح رفاه اجتماعی، کاهش آﻟﻮدگی های زﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ، ﮐﺎﻫﺶ مصرف ﻣﻨﺎﺑﻊ اﻧﺮژی و گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی را در بر خواهد داشت.

حمل و نقل آسان و کم هزینه از نیازهای امروزه شهر ها است و اهمیت و نقش انکار نشدنی آن مدیران شهری دنیا را به استفاده از جدیدترین فناوری ها وا داشته است، کاربری فناوری ارتباطات فناوری اطلاعات در عرصه حمل و نقل و در نهایت تحقق سیستم‌های هوشمند حمل و نقل همان تحول شگرف عصر حاضر است.

منظور از حمل و نقل هوشمند شهری، تنها ارائه خدمات تاکسی آنلاین نیست بلکه در این سیستم، كنترل ترافيك، به حداقل رساندن تأخير و كنترل صف اتومبيل‌ها، مديريت ترافيك براي وقايع خاص، مديريت تقاضا، مسيريابي مجدد، شناسايي رخدادها و پاسخ‌گويي به آن، ثبت تخلف، تشخيص و مديريت حوادث نظير تصادفات و خرابي وسايل نقليه، سيستم‌هاي هشدار وضعيت جوي، هدایت و ناوبری خودرو، سيستم‌هاي پرداخت الكترونيكی، سیستم‌های پاسخ‌گویی به موارد اضطراری و امدادی و... مورد هدف می باشند.

سیستمهای حمل و نقل هوشمند ITS، سیستم‌هایی متشکل از فناوری های نوین الکترونیک، کامپیوتر، IT، الکترو مکانیک و ... هستند که در برنامه ریزی سیستم های حمل و نقل زمینی، امروزه نقش بسیار مهمی ایفا می‌نمایند.

سيستم‌هاي حمل و نقل هوشمند براي مدیریت شهری بسيار هزينه ‌بر است و همواره جزو پروژه‌هاي عظيم به شمار مي‌رود و سودهاي آشكاري چون كاهش مصرف سوخت و انرژي و سودهاي نهفته‌اي چون كاهش زمان مؤثر سفر، ‌كاهش آلايندگي محيط زيست، كاهش سفرهاي غيرضروري و افزايش ايمني،‌ سبب شده است كه نه تنها ترديدي در به‌كارگيري اين سيستم‌ها وجود نداشته باشد و سرمايه‌گذاري كلان در اين حوزه را مطرح کند بلكه به ضرورتي در زندگي امروز جوامع بشري تبديل شود.

از طرفي،‌ بخش خصوصي نيز با وجود بازار جدید وارد صحنه مي‌شود تا از فرصت‌هاي ايجاد شده استفاده و نقش خود را ايفا كند.

این حضور روز به روز در اين حوزه گسترده‌تر شده و افزايش سرمايه‌گذاري شركت‌هاي مختلفي را در سراسر جهان به همراه دارد.

در حال حاظر گسترش نرم افزارهای حمل نقل درون شهری همانند تاکسی آنلاین اولین قدم برای شروع ساخت سيستم‌هاي حمل و نقل هوشمند به شمار می آید و اقدامات تکمیلی ایجاد زیر ساخت های حوزه حمل نقل هوشمند توسط مدیریت شهری است.
کد مطلب: 11318