۰
 
جلوگیری از خروج ارز با بکارگیری مواد اولیه داخلی در موسسه سرم‌سازی رازی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۹
سرپرست بخش شیمی و تامین مواد اولیه موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، ازجایگزینی مواد اولیه تولید داخل به جای مواد وارداتی خبر داد و گفت: این کار از خروج ارز از کشور و وقفه در تولید جلوگیری می‌کند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، محمد زالی با اشاره به اینکه در بخش شیمی، تامین مواد اولیه و محیط کشت سه آزمایشگاه از جمله تأمین آب و مواد اولیه وجود دارد، اظهار داشت: آزمایشگاه تامین آب وظیفه تامین آب بخش عمده فرآیندهای بیولوژیک را برعهده دارد و در راستای رسالتی که در تامین مواد اولیه برعهده داریم، به ماده ای به نام سدیم هیدروکساید یا سودسوزآور نیاز داریم که تاکنون از کشور عربستان وارد می شد.

وی بیان کرد: در سال جاری برای خرید این ماده شیمیایی با افزایش قیمت بسیار زیادی مواجه شدیم و بر اساس شناختی که از ظرفیت های بازار تولیدات شیمیایی کشور داشتیم، در نهایت پس از مذاکره با چندین شرکت داخلی، با یک شرکت به نتیجه رسیدیم.

سرپرست بخش شیمی و تأمین مواد اولیه مؤسسه تحقیقاتی رازی، با اشاره به اینکه این شرکت که تمامی استانداردهای لازم برای سلامت و کیفیت را دارد با قیمتی بسیار کمتر از مشابه خارجی آن این محصول را تولید کرده، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود شعبه ای از کارخانه تولیدکننده این ماده در اشتهارد، سهولت تامین از دیگر مزیت های آن به شمار می رود، زیرا تاکنون برای واردات این محصول مراحل بسیار دشواری طی شده و بعضا ماه ها منتظر می ماندیم.

زالی ادامه داد: پس از خریداری 100 کیلوگرم از این محصول و تایید بخش کنترل کیفیت و رضایت از محصول در زمان استفاده، در نهایت ضمن تایید معاونت تولید تصمیم بر آن شد تا به جای استفاده از سود عربی با قیمتی گزاف، از سودسوزآور تولید داخلی استفاده کنیم و به این ترتیب با توجه به نیاز بخش، بالغ بر 150 میلیون تومان صرفه جویی ارزی برای موسسه ایجاد شد.

سرپرست بخش شیمی و تأمین مواد اولیه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اذعان کرد: بر این اساس می توانیم برخی نیازهای موسسه که با قیمت گزاف از طریق واردات تامین می شود و روند تولید را به دلیل تحریم ها دچار مشکل می کند، بومی سازی کرده و نسبت به تولید آن در داخل موسسه اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: این نوید را می دهیم که با کمک تمامی همکاران حاضر در بخش شیمی نسبت به این مهم اقدام کرده و در همین راستا از همکارانی که معتقدند می توانند در این زمینه به ما کمک کنند، استقبال می کنیم چراکه ظرفیت تولید و بومی سازی برخی نیازهای موسسه در بخش شیمی وجود دارد.

زالی به نقش همکاران بخش در اجرایی شدن این مهم اشاره کرد و افزود: بازار مواد شیمیایی در کشور پیشرفت های خوبی داشته و پتروشیمی ایران در سال های اخیر نسبت به تولید ترکیبات زیادی اقدام کرده و شرکت های دانش بنیان زیادی در این زمینه در کشور وجود دارد که می توان از آنان به نحو احسن بهره گرفت. این کار علاوه بر اشتغالزایی، از وقفه در تولید نیز جلوگیری می کند.

انتهای پیام/س
کد مطلب: 12416