۰
 
میخواهم ملاک های اساسی و سوالات کلی در مورد ازدوج و جلسات آشنایی را بدانم. و این که اساسا زمان ازدواج و موقعیت مناسبش کی است؟
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
ویژگی هایی که یک همسر باید داشته باشد اینها هستند خوب این موارد را بررسی کنید و ببینید تا چه حد در طرف مقابل وجود دارد:
۱- دینداری: توجه داشته باشید که این خانم به واجبات که در دین اسلام توصیه شده است، توجه کافی را داشته باشد . یعنی آنچه را که برای شما مهم است و البته در دین ما بدان ها توصیه شده است حتما توجه ویژه ای داشته باشد.(البته اگر این مساله برای شما مهم است )
۲- اخلاق: منظور از اخلاق این است که ایشان نرم خو بوده و دارای آرامش لازم باشند و در کنترل خشم و عصبانیت خود توانایی لازم را داشته باشند.
۳- صداقت
۴- اصالت خانوادگی: یعنی در تحقیقات محلی بررسی کنید که آیا این خانواده دارای خوشنامی لازم هستند یا خیر
۵- سلامت جسم و روان: مثلا عنوان کنید که من مشکل جسمی خاصی ندارم شما چطور؟
۶- درونگرایی و برون گرایی: یعنی ببینید میزان اجتماعی بودن ایشان و توانایی شان برای برقراری رابطه با اطرافیان دارای تناسب لازم باشمااست یانه؟ یعنی اگر تیپ شخصیتی شما دو نفر با هم یکسان باشد بهترین حالت است.
اینها معیارهای بسیار مهم هستند که باید وجود داشته باشند.
ضمنا در جلسات خواستگاری رسمی موارد مهم و جزیی تر دیگر را که در ادامه شرح می دهم بررسی کنید:
این معیارها عبارتند از:
بررسی عوامل اجتماعی یعنی از لحاظ طبقه اجتماعی در یک سطح قرار داشته باشید و در بین طبقه اجتماعی تان تفاوتهای فاحشی نباشد.
هماهنگی در تحصیلات یعنی به نحوی که هر دو شما با شرایط تحصیلی هم کنار آمده باشید و جوری نباشد که تازه بعد از ازدواج متوجه شوید که هماهنگی لازم را ندارید.
عوامل فرهنگی که دارای ابعاد مختلف است مانند:
- دین مذهب
- آداب و رسوم
- لباس پوشیدن و آراستن ظاهر
- سنتها اعتقادات و باورها و .. همه اینها باید مورد بررسی قرار گیرد.
عوامل اقتصادی یعنی شغل و کار ایشان و یا حتی کار شما مورد بررسی قرار گیرد.
در مورد ساده زیستی و یا تجمل گرایی باید به طور کامل صحبت کرده تا در این زمینه از هم متفاوت نباشید.
هزینه های رفاهی و معیشتی نیز مورد بررسی قرار گیرد. مثلا اینکه چه قدر هر دو شما اهل سفر و گشت و گذار هستید یا نیستید و ..
در ادامه نیز این موارد را بررسی کنید:
شناخت اهداف و توقعات یکدیگر۲ - شناخت نحوه گذراندن اوقات فراغت ایشان۳- صحبت کردن در مورد اهمیت صداقت در زندگی مشترک۴- بررسی نحوه واکنش فرد در موقعیت هایی که عصبانی می شوند ۵- اهمیت راز داری و حل مشکلات بین خودتان بدون دخالت والدین (البته به تفاوت دخالت و مشورت واقف باشید) ۶- سابقه بیماری جسمی یا روحی در خودتان و ایشان ۸- رابطه ایشان با دوستان و چگونگی رفت و امد(مثلا خیلی اهل دوستی های افراطی نباشند تا حدی که خانواده را فراموش کنند ۹- وابستگی به خانواده (البته روشن کنید که منظورتان بررسی وضعیت استقلال عاطفی است نه قطع رابطه کردن با اعضای خانواده شان )
در مورد میزان درآمد و توانایی هاو تمکن مالی شان هم صحبت کرده و مورد بررسی قرار دهید .
ضمنا بررسی کنید و ببینید که چقدر در زندگی به خرج کردن و پس انداز کردن اهمیت می دهند؟
همچنین مراجعه به کلوب ازدواج تبیان و مطالعه معیارهای ازدواج اکیدا به شما توصیه می شود.
در ضمن شرایط مناسب برای ازدواج زمانی است که فرد به بلوغ عاطفی و شناختی و جنسی لازم رسیده باشد و توانایی مدیریت زندگی زناشویی ازهم لحاظ را داشته باشد. از لحاظ سنی هم در صورت رسیدن به بلوغ لازم بعد از بیست سالگی زمان مناسب برای ازدواج است.
کد مطلب: 4891