۰
 
همایش بین‌المللی اربعین ۸ مهر در دانشگاه علامه برگزار می‌شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۵
معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: همایش بین‌المللی اربعین با ابتکار دانشگاه علامه طباطبایی و با همکاری وزارت علوم و دانشگاه کربلا برای سومین سال برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، وحید شالچی با اشاره به ابتکار دانشگاه علامه در شکل‌گیری همایش بین‌المللی اربعین گفت: این همایش با توجه به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، محوریت و مرکزیت دانشگاه علامه طباطبائی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی، با هدف گسترش نگاه علمی به پدیده فرهنگی اربعین برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با تأکید بر احساس مسئولیت دانشگاه علامه طباطبائی در خصوص این پدیده اجتماعی و فرهنگی، تصریح کرد: با جستجو در منابع علمی دنیا متوجه فقر علمی در این رابطه می‌شویم و دانشگاه علامه طباطبائی بر خود یک فرض می‌داند تا با همکاری با سایر مراکز علمی کشور و شخصیت‌های علمی دنیا به لحاظ علمی به روش شدن این پدیده کمک کند.

دبیر اجرایی همایش ادامه داد: یکی دیگر از اهمیت‌های این همایش پرداختن به موضوعاتی ست که خواست منطقه و خاورمیانه است؛ این موضوع نه‌تنها کمک می‌کند که شناخت علمی بهتری از این پدیده فرهنگی داشته باشیم، بلکه زمینه‌ساز رشد بهتر دانش اجتماعی و فرهنگی در رشته‌های مختلف و تماس با موضوعات بومی خواهد شد.

وی اضافه کرد: این همان چیزی است که دغدغه نهاد علم است و این همایش می‌تواند به تحلیل پدیده‌ای که کاملاً مربوط به این تمدن و با یک ظرفیت فوق‌العاده است، کمک کند و پرداختن به آن به رشد دانش در این خصوص کمک خواهد کرد.

شالچی با اشاره به برگزاری این همایش در دو روز و به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه کربلا، گفت: با توجه به برگزاری این پدیده بزرگ فرهنگی در عراق، طراحی به‌گونه‌ای صورت گرفته است تا این همایش در دو روز و به فاصله یک هفته در تهران و در کربلا برگزار شود.

معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بررسی ابعاد تربیتی و روان‌شناختی، فرهنگی و رسانه ­ای، جامعه‌شناسی، کلامی و عقیدتی، فقهی و ادبی، زائران و میزبانان و نیز آینده‌پژوهی عنوان‌های پنل های تخصصی این همایش در دانشگاه علامه طباطبائی است.

وی با اعلام وصول ۱۸۰ مقاله به دبیرخانه این همایش، گفت: خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شدیم و با توجه به نظرات کمیته داوران ۱۴۰ مقاله پذیرش شد که از این تعداد حدود ۴۰ مقاله در روزهای برگزاری همایش ارائه خواهد شد.

شالچی با بیان این‌که همایش به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی برگزار می شود، گفت: ۳ پنل تخصصی به‌طور هم‌زمان در این همایش برگزار خواهد شد.

گفتنی است، همایش بین‌المللی اربعین به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در روزهای دوشنبه هشتم مهرماه (اول صفر ۱۴۴۱) سال جاری در تهران و یکشنبه ۱۴مهرماه (هفتم صفر ۱۴۴۱) سال جاری در کربلا برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه همایش ۸ مهر در از ساعت ۳۰/۸ در محل تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی دانشگاه واقع در پردیس مرکزی برگزار می گردد.

انتهای پیام/س
کد مطلب: 12325