۰
 
کنترل آفات درختان با کارت زرد!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۸
گروه حفظ و نباتات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج با استفاده از کارت های زرد رنگ آفات درختان را کنترل می کند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، یکی از عوامل مکانیکی موثر در کاهش جمعیت آفات در چارچوب مبارزه تلفیقی آفات و بیماری ها، استفاده از تله های رنگی چسبنده است که گروه حفظ و نباتات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با استفاده از آن ها اقدام به کنترل مکانیکی آفات کرده است. 

به طور کلی استفاده از کارت های بیولوژیک و چسبناک زرد رنگ  یکی از ایمن ترین و کم هزینه ترین روش های مبارزه با آفات به شمار می رود به نحوی که این  تله های چسبنده دارای طول موج خاصی بوده و جهت کاستن از آفات و حشراتِ مضر استفاده می شود.

 نحوه عمل کارت زرد چسبدار به  گونه ای است که این تله ها با طول موج رنگی که ایجاد می کنند حشرات را به سمت خود جلب کرده و موجب چسبیده شدن آفت به سطح کارت می شوند و پس از جذب آفات به روی کارت و نوارهای چسبنده، امکان جدا شدن آنها وجود ندارد و به همین دلیل آفات از بین می روند. از این  کارت هاي زرد چسبنده  براي کنترل آفاتي نظير سفيد بالک ها، شته ها، سوسک برگ خوار نارون و .... استفاده می شود که در این روش بدون اینکه کمترین استفاده ای از سموم شیمیایی صورت بگیرد حشره پس از برخورد با این نوارها به آنها چسبیده و بدون تحرک از بین می رود و از سوی دیگر با بکارگیری تعداد محدودی از کارت ها و نوارهای زرد می توان بسیاری از آفات را نیز ردیابی  کرد.

گفتنی است هدف از  اجرای این طرح استفاده کمتر از سموم شیمیایی و در پی آن کاهش آسیب های زیست محیطی با بهره گیری از روش های بیولوژیک و تلفیقی در فضای سبز شهری است.
کد مطلب: 11344