۰
 
بدترین وضعیت تاریخ عربستان در یک سال پادشاهی ملک سلمان
تاریخ انتشار : شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۲
"در حالی که ملک سلمان یک سال است قدرت را در عربستان در دست گرفته در بازبینی سیاست خارجی و داخلی این کشور طی این یک سال تنها به نتایجی فاجعه‌بار برخواهیم خورد."
Share/Save/Bookmark
 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان البرز ( اسنا ) ؛ به نقل از ایسنا، ناصر چروف در تحلیلی در شبکه خبری دویچه وله درباره یک سال تصدی ملک سلمان بر قدرت در عربستان می‌نویسد:

 

«ملک سلمان در 23 ژانویه 2015 بعد از مرگ پادشاه قبلی و برادر ناتنی وی یعنی ملک عبدالله تاج و تخت را در عربستان به دست گرفت. بسیاری از ناظران با مشاهده سلطنت وی در سن 79 سالگی اعتقاد داشتند که این دوران نمایانگر یک مرحله انتقالی پیش از به قدرت رسیدن نسل بعدی در عربستان یعنی نوه‌های پایه‌گذار آل سعود خواهد بود. در همین زمان این دورنما آشکار بود که تغییر قدرت در عربستان در دوران بسیار دشواری برای خاندان سلطنتی این کشور صورت می‌گیرد. در تاریخ کشور عربستان هرگز یک پادشاه با این میزان تهدیدهای موجودیتی فراوان در یک زمان مواجه نبوده است؛ تهدیدهایی که عبارتند از: جنگ‌های منطقه‌ای در سوریه و یمن، روابط متشنج با ایران، افزایش تهدید تروریسم، مشکلات جدی اقتصادی و بیم بروز ناآرامی‌های اجتماعی در داخل عربستان.

 

ملک سلمان بعد از آنکه قدرت را در دست گرفت، اعلام کرد که ثبات و امنیت را در کشورش حاکم خواهد کرد اما عکس این وعده اتفاق افتاد. عربستان برای حدود 9 ماه درگیر جنگی ویرانگر در یمن است که در جریان آن تلفات غیرنظامیان رو به افزایش بوده و در اثر این جنگ کل منطقه به طرز فزاینده‌ای بی‌ثبات شده است. سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی حاکمان عربستان را به نقض جدی حقوق بشر و استفاده از سلاح‌های ممنوعه متهم کرده‌اند. در دوران سلمان وجهه بین‌المللی عربستان بدترین شکل ممکن را پیدا کرده است و به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

 

جنگ در سوریه و درگیری با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور در حال تبدیل شدن به یک رسوایی برای عربستان است. با وجود آنکه عربستان از گروه‌های شورشی مختلف در سوریه با میلیاردها دلار پول پشتیبانی مالی به عمل می‌آورد هنوز نتوانسته به موفقیتی در جنگ علیه دولت سوریه افتخار کند.

گروه‌های اپوزیسیون تحت حمایت عربستان در سوریه یا از قدرت چندانی برخوردار نبوده و یا دچار اختلاف هستند و از طرفی متهم به تروریست بودن شده‌اند.

کد مطلب: 8102