۰
 
برکناری فرمانده تفنگداران بازداشت‌شده آمریکایی در خلیج فارس
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
بنابر اعلام نیروی دریایی آمریکا فرمانده تفنگدارانی که چند ماه پیش وارد آب‌های ایران شدند، از سمتش برکنار شد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا ) به نقل از خبرگزاری رویترز، نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، فرمانده 10 تفنگدار آمریکایی که ژانویه گذشته وارد آبهای ایران در خلیج فارس شده و برای مدت کوتاهی بازداشت بودند، از سمتش برکنار شد.
 
در بیانیه نیروی دریایی آمریکا در این باره آمده است، نیروی دریایی آمریکا اعتماد خود را به فرمانده «اریک راش» که افسر اجرایی یگان ساحلی بود از دست داده است. 10 تفنگدار دریایی بازداشت شده نیز جزء این یگان بودند.
 
بنابر این بیانیه، در پی اجرای تحقیقات اولیه درباره این حادثه که نزدیک جزیره «فارسی» ایران رخ داد، «راش» نخستین فردی بود که در گزارش های عمومی به صورت مشخص به عنوان مقصر حادثه معرفی شد.
 
یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت، فرمانده نیروهای دریایی در خاورمیانه نیز برای دیگر تفنگداران دریایی که در این حادثه مقصر بودند، اقدام غیرقضایی در نظر گرفته است. وی از اعلام جزئیات بیشتر درباره این موضوع خودداری کرد. چنین اقدامات تنبیهی اداری می تواند شامل نامه توبیخی یا تذکر های شفاهی شود.
 
نیروی دریایی آمریکا هنوز نتایج تحقیقات خود را درباره این حادثه منتشر نکرده است؛ اما ارتش آمریکا اعلام کرده بود، تفنگداران دریایی این کشور پس از آن رهگیری شدند که موتور دیزل یکی از قایق های آنها با مشکل فنی روبرو شد. 
 
این آمریکایی ها حدود 15 ساعت بعد و پس از آن آزاد شدند که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، وارد مذاکره شد. به این ترتیب از بروز بحران دیپلماتیک چند روز پیش از اجرای موافقتنامه هسته ای ایران پرهیز شد.

باشگاه خبرنگاران /
کد مطلب: 8508