۰
 
دکتر حسین عسکری/یادداشت
بازیگر معروف فیلم گاو البرزی است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹
گاو فیلمی است ساخته سال 1348 به کارگردانی داریوش مهرجویی. این فیلم براساس داستان عزاداران بیل اثر دکتر غلامحسین ساعدی و با بازی استاد والی و دیگران ساخته شده‌ و در جشنواره‌های کن، برلین، مسکو، لندن و لس ‌آنجلس و دیگر نقاط به نمایش درآمده ‌است. در رأی‌گیری منتقدان سینمای ایران در سال‌های 1351، 1367 و 1378 به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران برگزیده شد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا )، استاد جعفر والی (متولّد 1312 خورشیدی) کارگردان، نویسنده، بازیگر و گوینده گفتار فیلم متن سینما و تلویزیون ایران است. در یک خانواده اهل روستای ولیان از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز زاده شد. از جمله فعالیت های سینمایی استاد والی، ایفای نقش ماندگار در فیلم گاو است.


1. گاو فیلمی است ساخته سال 1348 به کارگردانی داریوش مهرجویی. این فیلم براساس داستان عزاداران بیل اثر دکتر غلامحسین ساعدی و با بازی استاد والی و دیگران ساخته شده‌ و در جشنواره‌های کن، برلین، مسکو، لندن و لس ‌آنجلس و دیگر نقاط به نمایش درآمده ‌است. در رأی‌گیری منتقدان سینمای ایران در سال‌های 1351، 1367 و 1378 به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران برگزیده شد.


2. احسان نراقی گزارش می‌کند که محمّدرضا شاه پهلوی شخصاً فیلم گاو را دید و پیام آن را نیز دریافت. امام خمینی (ره) بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران نیز گاو را نمونه یک فیلم آموزنده و فرهنگی دانسته است. جمله تاریخی مرحوم امام هنوز هم در یادها مانده است که «غالباً فیلم هایی که خود ایرانی ها درست می کنند، به نظر، بهتر از دیگران است، مثلاً فیلم گاو آموزنـده بود.» ایشان همچنین به هنگام شیوع پدیده آتش زدن سینماها فرموده اند: «ما نمی گوییم سینما اساساً بد است. نظیر فیلم گاو می تواند فیلم فرهنگی و آموزنده ای باشد و فکر و روح بیننده را تعالی دهد.» (صحیفه نور، ج 9، ص 265).


3. داریوش مهرجویی سال ها پیش، در پاسخ به پرسشی درباره دلیل توجه امام (ره) به فیلم گاو گفته است: «در شرایط اوایل انقلاب سینما موضوع ملعونی بود و مردم تمام سینماها را آتش می‌زدند. چون می‌گفتند سینما محل ترویج فساد است. به همین دلیل تولید فیلم به صفر رسید و سینماها تعطیل شد.» مهرجویی در ادامه گفته است: «در این وضعیت، تلویزیون به طور اتفاقی گاو را نشان داد و مرحوم امام این فیلم را مشاهده کردند و در نطقی گفتند: ما نمی‌گوییم سینما اساساً بد است. نظیر فیلم گاو می‌تواند فیلم فرهنگی و آموزنده‌ای باشد و فکر و روح بیننده را تعالی دهد. این حرف امام، برای سینمای ایران بسیار تعیین کننده بود.»


4. چند سال پیش محمّدعلی نجفی کارگردان سینما و نخستین مدیر سینمایی کشور پس از پیروزی انقلاب، در گفت‌وگویی با فریدون جیرانی به بیان خاطرات خود از سینما پرداخت و مشکلات مدیریت سینما در آن سال‌ها را به همراه تلاش‌هایی که برای حفظ سینما انجام داده بود، روایت کرد. نجفی گفته است:‌ «در سال 1358 با کمک آقایان انوار و بهشتی ترتیبی دادیم تا امام (ره)، فیلم گاو مهرجویی را ببینند و خوشبختانه دیدند و درباره آن اظهارنظر کردند که این اظهارنظر به تثبیت وضعیت سینمای ایران بعد از انقلاب، بسیار کمک کرد.»
 ____________________________

درباره فیلم گاو

کارگردان: داریوش مهرجویی

نویسنده: داریوش مهرجویی، غلامحسین ساعدی

بازیگران: عزت الله انتظامی، جعفر والی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، فیروز بهجت‌محمدی، عزت‌الله رمضانی‌فر، پرویز فنی‌زاده، محمود دولت‌آبادی، مهین شهابی، عصمت صفوی
داستان این فیلم، شرح زندگی مردی به نام مش حسن است که وابستگی و علاقه زیادی به گاوش دارد که تنها وسیله امرار معاش او و خانواده اش است. اما گاو مش حسن به علت نامعلومی می میرد و روستاییان، نعش گاو را در چاه روستا می اندازند و پس از بازگشت مش حسن از شهر، وانمود می کنند که گاو او گریخته است اما مش حسن حرف آنها را باور نمی کند و به تدریج حالش دگرگون شده و خود را گاو می پندارد...انتهای پیام/
کد مطلب: 10100