۰
 
رئیس موسسه علوم دامی کشور خبر داد:
نخستین مرکز تخصصی علوم دام کشور در البرز راه اندازی می شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۷
رئیس موسسه علوم دامی کشور از ایجاد اولین و تنها مرکز تخصصی علوم دام کشور با ظرفیت استقرار حداقل ۲۰ شرکت دانش بنیان تا پایان سال جاری خبر داد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش خبرنگار اسنا، رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر چهارشنبه در موسسه علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، یکی از دستاوردهای اخیر موسسه علوم دامی را در زمینه ژنتیک و اصلاح نژاد دام، تولید نزادهای بز شیرده اعلام کرد و اظهار داشت: بز حیوانی شیرده است که در شرایط سخت محیطی می تواند تولیداتی از شیر و گوشت را داشته باشد.

وی افزود: ارزش غذایی شیر بز نسبت به شیر گاو بسیار بالاتر است و با توجه به اینکه دامی سبک و کوچک محسوب می شود، دامداران کوچک و خرده پا می توانند با سرمایه گذاری کمتر و به راحتی اقدام به پرورش بز کنند.

رئیس موسسه علوم دامی کشور با بیان اینکه با تحقیقات انجام شده، نژادهای پایه خوبی در کشور شناسایی شد، خاطرنشان کرد: این نژادهای بز در نقاط سردسیر و گرمسیر کشور می توانند تولیدات شیر بسیار خوبی داشته باشند.

وی بیان کرد: این نژاد با استفاده از نژادهای برتر بز دنیا که رکورددار تولید شیر هستند به وجود می آید که علاوه بر تولید شیر بالا، صفت مقاومت را نیز از نژادهای بومی به ارث می برند.

رضایی گفت: پیش بینی می شود در هر دوره شیردهی، هر بز سالانه ۷۰۰ کیلو شیر تولید کند و نرخ بزغاله زایی به بیش از ۱۵۰ درصد در سال برسد.

وی با اشاره به اینکه این طرح کلان در موسسه، طی قرارداد انتقال دانش فنی با یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی کار خود را آغاز کرده، ادامه داد: تاکنون ۴ هزار راس بز از مناطق سردسیر کشور که از نظر صفات ظاهری و تولیدی مناسبند انتخاب و در موسسه مستقر خواهند شد.

رضایی افزود: با استفاده از روش ژنتیک مولکولی و مدل های اصلاح نژادی انتظار می رود پس از ۵ تا ۶ سال به نژادی دست یابیم که صفات تولیدی مطلوبتری داشته باشند.

رئیس موسسه علوم دامی کشور خاطرنشان کرد: هدف کمّی این طرح، افزایش تولید شیر از طریق بز اصلاح شده تا افق ۱۴۰۴ بیش از ۱ میلیون تن در سال است، همچنین یک میلیون دز مواد ژنتیکی از این نژادها برای توسعه صفت بز در کشور استفاده می شود.

وی در ادامه از ایجاد اولین و تنها مرکز تخصصی علوم دام کشور با ظرفیت استقرار حداقل ۲۰ شرکت دانش بنیان تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: محل این مرکز احداث شده و زیرساخت های آن نیز در حال آماده سازی است.

رضایی با اشاره به اینکه ایده های پژوهشی در اینجا به محصول تبدیل می شود، بیان کرد: پیش بینی می شود طی یکی ۲ سال آینده این مرکز با ظرفیت کامل وارد عرصه ایجاد و توسعه فناوری های مناسب در صنعت دامپروری کشور شود.

وی با بیان اینکه قرارداد انتقال دانش فنی پروبیوتیک برای زنبور عسل با شرکت خصوصی در حال انجام است، افزود:  با استفاده از این دانش، پیش بینی می شود شاهد افزایش ۱۵ تا۲۰ درصدی در تولید عسل باشیم.

رییس موسسه علوم دامی کشور اضافه کرد: در حال حاضر ایران سالانه حدود ۷۵ هزار تن عسل تولید می کند و تعداد کلونی های کشور نیز ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن برآورد شده است.

وی با بیان اینکه در کشور ۷۳ هزار نفر به حرفه زنبورداری اشتغال دارند، گفت: عوامل موثر در تولید عسل، ژنتیک ملکه، شرایط محیطی و سلامت زنبور است که مواد پروبیوتیکی باعث تقویت سلامت و سیستم ایمنی زنبور عسل می شود.

رضایی با اشاره به اینکه طرح های تحقیقاتی در سال اخیر منجر به ایجاد دانش فنی، فناوری و دستورالعمل ترویجی شده، بیان کرد: سال گذشته بیش از ۷۰ طرح تحقیقاتی در موسسه تصویب شد، همچنین ۱۴ عنوان دستاورد ترویجی و ۴ عنوان دستاورد فناورانه در موسسه علوم دامی کشور تولید شده است.


انتهای پیام/
کد مطلب: 10299