۰
 
آیین نخل برداری در کرج برگزار می شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۶
آیین نخل برداری در محله آسیاب برجی کرج در حسینیه باب الحوایج همزمان با شب تاسوعا و عاشورای حسینی وهمچنین ظهر عاشورا برگزار می گردد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)،مردم یزد این مراسم را در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی باحضور پرشور عزاداران سالار شهیدان اجرا می کنند. نخل يک سازه چوبي است که قسمت جلو و عقب آن از قطعات کوچک چوب به شکل نخلي بزرگ و شبکه شبکه ساخته شده و وسط آن با چوب اسکلت بندي شده است و براي پايه هاي آن، چهار قطعه چوب به صورت عمودي در چهار طرف و براي بلند کردن آن چند قطعه چوب به صورت افقي تعبيه شده است و همزمان با ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان آن را سیاهپوش می کنند.

چوب نخل به عنوان جنازه سيدالشهدا، سياهپوش کردن به عنوان پارچه سياه روي جنازه، شمشير و نيزه ها به علامت تير و نيزه هاي وارد شده بر بدن امام حسين (ع)، سرو نخل به عنوان قد و قامت علي اکبر (ع)، آيينه به عنوان نور وجود مبارك امام حسين (ع)، علمهايي که بر نخل بسته مي شود به عنوان علمدار امام حسين (ع)، پارچه هاي زينتي که بر نخل مي بندند به عنوان حجله حضرت قاسم (ع)، زنگهايي که در قديم بر آن مي بستند به عنوان زنگ کاروان امام حسين (ع)، عزاداراني که نخل را بر مي دارند به عنوان تشييع کنندگان شناخته شده است.

شهر کرج هم از بر پا داشتن این آیین بی نصیب نیست و در محله آسیاب برجی نخلی مشابه نخل موجود در شهر یزد در حسینیه باب الحوائج که متعلق به یزدی های مقیم کرج می باشد وجود دارد که در حال حاضر خادمان در حال تعویض تیرک های زیرین نخل هستند و هر ساله توسط عاشقان و عزاداران حسینی در محوطه حسینبه به گردش در می آید ومراسم نخل گرداني يکي از پرشور ترين مراسمات عزاداري امام حسين (ع) در این حسینیه مي باشد ، به طوری که از تمام نقاط استان البرز وحتی استان های اطراف برای شرکت در این آیین به این حسینیه می آیند.

امسال نیز این مراسم در شبهای تاسوعا ، عاشورا و ظهر عاشورا برگزار می گردد و هر بار ۷ دور کامل با ذکر یا حسین ( ع) چرخانده می شود.
منبع:جهادگران
کد مطلب: 5437