نظر
۱
۰
 
مسابقه یادداشت نویسی راهیان نور:
گزارش اردوی فرهنگی راهیان نور جنوب کشور( استان خوزستان-خواهران )
منیره تقی پور
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۲
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبردانشجویان البرز اسنا اردوی راهیان نور همزمان با سراسر کشور در استان البرز نیز به همت بسیج دانشجویی استان البرز برگزار گردید.
اسنا  از تمام عزیزان که در این اردو شرکت کرده اند دعوت می نماید خاطرات و دلنوشته های خود را برای ما بفرستند.به بهترین نوشته ارسالی هدیه ای نفیس اعطا می شود.ضمنا نوشته های برتر نیز در اسنا منتشر می شود که در ادامه به یکی از این نوشته ها که در قالب سفرنامه به قلم سرکار خانم تقی پور  است آمده است:
گزارش اردوی فرهنگی راهیان نور جنوب کشور( استان خوزستان-خواهران )

بسم الله الرحمن الرحیم
مقدمه:
امروز زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست. مقام معظم رهبری

اردوهای راهیان نور فرصت ارزشمندیست تا فقط به یاد آوریم قسمت کوچکی از جان فشانی ورشادتهای فرزندان این آب و خاک راکه در جریان هشت سال دفاع مقدس دربرابردشمن قسم خورده نمایش داده شود.
راهیان نور فرصتی برای خودسازی و درک رشادتهای شهیدان است.
اردوهای راهیان نورتجلی حضور رشادت وشهادت است که درقالب فرهنگی عظیم برگزار می شود و در راستای برنامه های فرهنگی می توان برای مقابله با هجمه نرم دشمنان و آرمانهای انقلاب اسلامی استفاده مناسب کرد. زائران و به ویژه جوانان با شرکت در کاروانهای راهیان نور به درک والای رشادت وازخودگذشتگی رزمندگان و شهدا در دوران دفاع مقدس خواهند رسید.
با عنایت به این موضوع و به منظور تجدید پیمان با آرمانهای بلند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
حضرت امام خمینی (ره)، بیعت دوباره با رهبر گرانقدر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و رزمندگان ایثارگر هشت سال جنگ تحمیلی، کاروان راهیان نور دانشجویان دانشگاهای استان البرزوجمعی ازمسولین ازجمله جناب آقای صالح نژادمسول بسیج دانشجویی استان البرزوهمکاران فرهنگی وغیره از تاریخ ۹/۱۲/۱۳۹۲ لغایت ۱۳/۱۲/۱۳۹۲ به مناطق عملیاتی جنوب کشور ( استان خوزستان ) اعزام گردید.
تعیین مسئولین کاروان:
با توجه به لزوم نظم و ترتیب در هنگام برگزاری اردوی فرهنگی راهیان نور و به منظور تقسیم وظایف مختلف و با نظر اعضای ستاد راهیان نور، مسئولینی در سمتهای مختلف ازجمله روابط عمومی ،مسولین اتوبوس،تدارکات،وغیره مشخص شدند.
امکانات و تسهیلات درمانی:
درراستای رفع مشکلات درمانی در طی سفر دراین اردو کادر درمانی در طول سفر ( محل اردوگاه و بازدید از یادمان های دفاع مقدس ) در کنار کاروان حضور داشته و با تلاشی بی شائبه خدمات درمانی لازم را به زائرین سرزمین های نور ارائه نمودند.


اقدامات انجام شده در طول سفر:
بنابر برنامه ریزی های انجام شده کاروان راهیان نورناحیه بسیج دانشجویی دانشگاههای استان البرز از تاریخ۹/۱۲/۱۳۹۲ لغایت ۱۳/۱۲/۱۳۹۲به مناطق عملیاتی جنوب کشور ( استان خوزستان) اعزام گردید .

- برنامه روز اول (۰۸/۱۲/۱۳۹۲):
حرکت از تهران به سمت استان خوزستان، شهرستان خرمشهردرساعت ۳بعدازظهربعداز مدتی قطار حدودا درساعت ۷شب درایستگاه یکی ازشهرستانها برای اقامه نماز توقف نمودبعداز خواندن نماز مغرب وعشا قطار کاروان راهیان نور جنوب به راه افتاد .سپس درایستگاه اندیمشک برای اقامه نمازصبح توقف داشت.درساعت ۴صبح کاروان به شهر خرمشهر رسید،درانجا اتوبوسهایی که هرکدام بانام یک شهید مشخص شده بوددرانتظار کاروان بود بچه ها در گروهای مختلف سوار اتوبوس ها شدند و به طرف اردوگاه شهیدکلهرشهر خرمشهرحرکت کردند.
بچه ها بعدازاستراحت کافی برای صرف صبحانه به حسینه آمدند.
بعد از صرف صبحانه به طرف یادمان دهلاویه به راه افتادند.دربین راه راویان دفاع مقدس درخصوص خاطراتی از آن زمان درجنگ برای کاروان روایت نموند.


- برنامه روز دوم (۰۹/۱۲/۱۳۹۲):
دریادمان دهلاویه بچه ها با رمز یا امام رضا وارد یادمان شدند.در این مکان درابتدا جناب حاج حمید پارسا به ذکر خاطرات وروایت جنگ ودلاورمردی شهید بزرگوارمصطفی چمران پرداخت .بعداز روایتگری حاج حمید پارسا گروه کاروان به نمایشگاه این یادمان رفتند،در آنجا فیلمی با صدای اسمانی شهید چمران به نمایش گذاشته شد که لحظه های نبرد ورزم شهید وهم چنین نحوه شهادت ایشان را به تصویر کشید.گروه تحت تاثیر قرار گرفت، چهره بچه هایی که برای اولین بار به مناطق امده بودند بسیار دیدنی بود که چه لذت معنوی از آمدن خود داشتند.


بعداز توقف یک ساعته در دهلاویه گروه راهیان به سمت فکه محل شهادت شهید اهل قلم "آوینی" به راه افتادند.وقتی به آنجا رسیدندنزدیک ظهر بود .گروه به اقامه نمازجماعت پرداختندوبعدازصرف شام به طرف یادمان فکه به راه افتادند درجلوی در ورودی یادمان عده ای به احترام شهدا پای برهنه قدم به این مکان مقدس گذاشتند.
دربین بچه سوالی بود که چرا پای برهنه؟ این سوال برای اکثریت پیش آمد به خصوص آنهایی که اولین بار بود به مناطق می آمدنددر یادمان. یکی از روحانیان کاروان به ذکر یاد ونام شهدای فکه پرداخت سپس مداح کاروان مداحی بسیار زیبایی را ارایه داد که همه تحت تاثیر قرار گرفتند. عده ای از بچه ها بسیارتحت تاثیرقرارگرفته بودند، یکی نمازحاجت میخواند دیگری با دست خود شنها را لمس میکرد .خواهرم با خود چه در سر داری؟یکی چفیه به صورت انداخته وضجه میزد . از روایتگری راویان دفاع مقدس از خاطرات ان زمان ورزم ورشادت ها گفتند،حال وهوای زیبایی بود.کم کم غروب نزدیک میشد کاروان روزدوم را سپری نمودوبه طرف محل اسکان (اردوگاه شهید کلهر برگشت)بعداز اقامه نماز مراسم باشکوهی درحسینیه شهید کلهر برگزار شد ویکی از امدادگران خواهر درزمان دفاع مقدس به یاد ان روزها روایتگری نمود. مراسم حال وهوای زییبایی داشت که حدودا دوساعت به طول انجامید ،سپس در شامگاه به بچه اعلام شد هرکس داوطلب است میتوتند بیاید برای مانور گردان تخریب دردوکوهه بچه ها با شوق فراوان بدون کمترینم خستگی به راه افتادند تا پاسی از نیمه شب را در مانور به سر بردند ولی به دلیل کمبود وقت این مانور به طور کامل انجام نگردید ونزدیکای صبح به اردوگاه برگشتند.بعداز اقامه نماز صبح وصرف صبحانه امده شدند برای روز سوم.

- برنامه روز سوم (۱۰/۱۲/۱۳۹۲):
صبح ساعت ۸ صبح گروه کوله بار خودرابست برای رفتن به یادمان دیگر.
نوای نوحه زیبا در فضای صبحگاهی اردوگاه وترانه حامدزمانی بدرقه بچه هارا باشکوه تر کرد همه از زیر قران رد شدند وخادمین بدرقه کننده گروه بودندسوار براتوبوس شدندوبه طرف یادمان دوکوهه به راه افتادند.

در پادگان دوکوهه گروهی از سربازان دیده میشدند که برای مراسم صبحگاهی اماده میشدنددر انجا در ابتدا قاری قران تلاوت کرد وسپس مسول بسیج دانشجویی استان البرزحاج آقا عباس صالحی نژادسخنان زیبایی را ایراد نمودند در خصوص دفاع مقدس بعداز سخنرانی ایشان فرماندهی کل پادگان دوکوهه به ایراد خاطراتی از رزم دوستان ویاران شهیدش پرداخت.ایشان در ادامه به برگزاری مانوری زیبا ونمادین از صبحگاه سربازان وسرودی که هنگام مانور خوانده میشد خاطرات ان سالها را زنده کرد .بعداز سخنان ایشان گروه راهیان به طرف یادمان طلاییه به راه افتاد.
دربین راه اتوبوس ازمیان راهی گذر کرد که دوطرف ان اب بود ومرغان دریایی روی این ابها جلوه زیبایی به منطقه داده بود.
حاج حمید پارسا در راه به ذکر خاطراتی از طلاییه وشهدای ان پرداخت راویان دیگر در اتوبوسهای متعدد به ذکر خاطرات وروایات پرداختند.حدود ظهر به منطقه عملیاتی طلاییه رسیدندواقعا این نام برای منطقه بسیار زیباست دریاچه ای که اب ان درخشان است یادمانی که در ان قرار دارد سه راهی شهادت که تبلور رشادتهای بسیار است . وقتی کاروان به انجا رسید به اقامه نماز ظهر پرداختند بعداز نماز وصرف ناهار جمعیت راهیان به طرف سه راهی شهادت به راه افتاد. مداح اهل بیت در جلوی کاروان مداحی نمود با صوت رساو شیوایی که داشت وقتی به انجا رسیدند خیلی ها از دگرگون شدند در حالی که هرکس در یک جا نجوا میکرد درپایان مراسم یکی از حاضرین انقدر از دگرگون شده بود که راضی به امدن نبود وهمواره تمنا وخواهش میکرد که در انجا بیشتر بماندوپای امدن نداشت مسولین به زحمت بچه هارا از جایشان بلند کردنددختری زجه میزد و می گفت:بگذارید بمانم. اینهم از مزایای دیدن این یادمانها که چقدر زیباست حال وهوای اینچنین داشتن.

کاروان در حدود ساعت ۳ بعدازظهربه طرف یادمان شلمچه به راه افتاد.در بین راه درمیان اتوبوسها بحث زیبای حلقه صالحین توسط مسول حلقه ها حاج آقا عبادی شکل گرفت. ایشان در این خصوص در اتوبوسهای مختلف صحبتها وبحثهایی را ایرادنمودند،بچه ها با اشتیاق فراوان وارد مباحث می شدند وبه مباحثه می پرداختند:سبک زندگی ومهارتهای ان اصول بحث حلقه ها بود.بعداز حدود یک ساعت به یادمان شلمچه رسیدیم.درانجا خبراز کربلای ایران است جایی که به گفته راوی دفاع مقدس جایگاه امام هشتم ثامن الحجج ع وامام سجاد ع می باشد. به گفته راوی امام واقعه خونین جنگ تحمیلی رادراین منطقه یاداور بوده همچنین یادگار ۸سال دفاع مقدس به ذکر خاطراتی از ان دوران پرداخت ایشان به یاد اورد که زمانی اینم منطقه سرسبزترین منطقه برای کشاورزی بوده ولی به دلیل جنگ وشیمیایی شدن خاک سرسبزی ان ازبین رفته است بعداز سخنان ایشان دیگر یادگاران جنگ با سخنان دل نشین خود تلنگر زیبایی به جان همه زدند وفضای این محفل را معنوی نمودند واشک از دیدگان همه جاری کردند.عدهای از بچه ها در کنار اب فرات نشسته وبا کربلا ی حسین علیه السلام نجوا می کنند.

بازدید ازاین منطقه هم به اتمام رسید.گروه به طرف محل اسکان به راه افتادند هویزه یادمان خون ورشادت ودلیری دلاورمردان غیور حسین علم الهدی ویاران با وفایش در هورالهویزه غروب کاروان به هویزه رسید نماز مغرب وعشا اقامه شد. بعداز صرف شام واستراحت کوتاهی بچه ها برای مراسم به یادمان امدند مراسم با شکوهی با قرائت قران وسخنرانی برادر فضلی مسول اردوی راهیان نور برگزار شد در ادامه حاج حمید پارسا به روایتگری در خصوص منطقه عملیاتی هورالهویزه پرداخت ایشان از روی نقشه موقعیت استراتژیکی هور را برای جمع حاضر بیان نمود.بعداز مراسم همه به محل اسکان امدند وبرای روز بعد که روز وداع بود اماده شدند.

- برنامه روز چهارم (۱۱/۱۲/۱۳۹۲):

صبح برای اقامه نماز بلند شدند بعداز صرف صبحانه بارسفررا بستند وبه طرف معراج الشهدا به راه افتادند اخه گفتند که شهیدی را تفحص کردن وکاروان برای ادای احترام به طرف معراج الشهدا به راه افتادوقتی به انجا رسیدند برادری با لفظ بسیار زیبا خوش امدگویی میگفت :خادمین استقبال گرمی از بچه ها نمودندوقتی به داخل رسیدند با تابوت یک شهید مواجه شدند عد ه ای فکرکردند نمادین است ،برایشان تعجب اور بود دیدن تابوت شهید که در چند قدمی انهاست که راحت لمسش میکنند وراز ونیاز خودرا با برسر گذاشتن روی تابوت دارند ودل نوشته های زیبای خود را می نویسند به شهید .

بعداز اقامه نماز وزیارت شهید جلیل القدر ۸سال دفاع مقدس که پیکر پاک شهید درمنطقه برون مرزی پیداشده بود وهنوز شناسایی نشده بود بنا به گفته خادم معراج الشهدا.سپس گروه نماز راخواندند وبعداز صرف ناهار درحیاط معراج الشهدابه طرف ایستگاه قطار به راه افتاد.درساعت ۴ بعدازظهر کاروان به طرف تهران راهی شدند.
اقدامات فرهنگی:
به منظور ارتقای سطح دانش و آگاهی اعضای کاروان راهیان نور در زمینه معارف اسلامی، بر طرف نمودن شبهات دینی و پاسخ به سئوالات مذهبی ایشان، اقدامات فرهنگی موثری در طول این سفر و با تلاش قابل تقدیر روحانی کاروان حجت الاسلام و المسلمین عبادی درگاهی صورت پذیرفت که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
-طرح معمای البرت اینشتن
- برگزاری جلسات پرسش و پاسخ: که با استقبال بسیار خوب جوانان مواجه گردید.
- برگزاری مباحثه سبک زندگی در حین سفر و در داخل اتوبوس ها و حین برگزاری نمازهای جماعت
- انجام سخنرانی پس از اقامه نمازهای جماعت یومیه
-برگزاری مراسم های گوناگون در یادمانها
بی شک برگزاری اردوی فرهنگی کاروان راهیان نور در زمان مقرر و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده جز با توجه و مساعدت تلاش شبانه روزی مسئولین محترم از جمله:
مسول محترم بسیج دانشجویی جناب اقای عباس صالح نژاد
مسولین محترم فرهنگی بسیج دانشجویی خواهران سرکار خانم رمضان خوانی وجناب اقای خورشیدی
مسول محترم اردویی راهیان نور جناب اقای فضلی وجناب اقای نانکلی
مسولین محترم تربیت واموزش جناب حجه الاسلام عبادی وجناب اقای طهماسبی وسرکار خانم رحیمیان
راویان محترم دفاع مقدس جناب حاج حمید پارسا وهم رزمان ایشان
مسولین تدارکات وروابط عمومی میباشد

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

کد مطلب: 4870


 
 
 
۱۳۹۳-۰۱-۱۴ ۲۰:۴۸:۵۹
بببباسلامم جاااالب بود (495)